Rozdzielczość strony. W jakiej rozdzielczości robić strony www?

Rozdzielczość strony www a ruch na stronie z różnych urządzeń. Obecnie zakłada się, że przeglądarki stron wyświetlają treść w rozdzielczości co najmniej 1024 x 768 pixeli. Nawet większość netbooków obsługuje rozdzielczość 1024 x 600 pikseli i większe.


Wnioskując z raportów W3Schools, wskazujących na wzrost popularności rozdzielczości przekraczających 1024 pixele w poziomie, można by przypuszczać, że standardowa szerokość 960 pixeli wkrótce również dojdzie do lamusa. Jest jednak kilka przesłanek wskazujących, że raczej tak się nie stanie. Po pierwsze, większość użytkowników dużych monitorów ustawia szerokość okna przeglądarki na mniej niż 1024 pixele, tak by widzieć inne aplikacje działające w tle. Drugim powodem jest długość tekstu linii. Jeśli linia tekstu jest za długa, staje się on mniej czytelny. Z tego powodu szersze układy stron pozwoliłyby nam jedynie na dodanie większej liczby kolumn.

Szerokie układy – rozdzielczość strony na ponad 960 px

Chociaż przytoczone dane statyczne wyjaśniają powszechne wykorzystanie układów szerokich na 960 pixeli, nie biorą one pod uwagę ważnego segmentu ogółu internautów – użytkowników urządzeń przenośnych. Czytając artykuły o reaktywnym web designie, należy się spodziewać, że w ciągu najbliższych pięciu lat odsetek internautów mobilnych przekroczy liczbę tradycyjnych użytkowników sieci.

Można przypuszczać, że wraz ze wzrostem rozdzielczości mobilnych wyświetlaczy i przeglądarek, które doganiają swoich stacjonarnych kuzynów, Twój projekt będzie czytelny na nowoczesnych urządzeniach przenośnych. Mimo to wciąż powinieneś pamiętać o testowaniu stron pod kątem kompatybilności z nimi. Jeśli robisz to co w Twojej mocy aby Twoja kompozycja prezentowała się dobrze pod Internet Explorerem 7, czy nie powinieneś jej sprawdzić również na przeglądarce Twojego telefonu lub tabletu.

Wiele witryn posiada swoje alternatywne wersje wyświetlane dla urządzeń przenośnych. Oznacza to, że coraz więcej klientów będzie wymagać ich implementacji. Dawniej stworzenie takiej kompozycji było niewdzięcznym zadaniem. Na szczęście obecnie zaprojektowanie wersji na urządzenia mobilne ogranicza się do prostego przystosowania Twojego ogólnego układu do pracy na małym ekranie, przy jak najlepszym wykorzystaniu dodatkowych możliwości systemu operacyjnego.

Ostatecznie niezależnie od tego, co projektujesz, potrzeby Twoich klientów i przyszłych odbiorców ich usług powinny stać za każdą naszą decyzją.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *