Grafika w obrazkowym świecie Internetu to podstawa. Obrazy oddziałują na nas znacznie silniej niż tekst. To one przyciągają wzrok przeszukujących strony użytkowników, skłaniają do pozostania na danym serwisie czy do dokonania zakupów w sklepie. Wszystkie badania dowodzą, że wrażenia estetyczne mają decydujący wpływ na zachowania konsumentów. Jeżeli nie mamy zmysłu estetycznego albo budżetu, aby z każdą grafiką zgłaszać się do specjalisty, z pomocą przychodzą nowoczesne narzędzia do tworzenia grafik, można znaleźć nawet program do tworzenia grafiki online. Dzięki nim samodzielnie, w sposób intuicyjny, a także bezpłatnie, możesz przygotować obrazy, infografiki czy ciekawe cytaty, nie znając nawet podstaw Photoshopa!
Bezpłatne edytory, programy i aplikacje do tworzenia i edycji zdjęć
Praktycznie wszystkie wymienione w poniższym artykule programy są dostępne za darmo w podstawowej wersji, która jest wystarczająca do zarządzania małą firmą. Wersje premium dają dostęp do znacznie większej ilości elementów do wykorzystania i szablonów.
1. Programy do tworzenia ładnych grafik do postów, artykułów, prezentacji
Canva.com
To narzędzie w języku polskim, dzięki któremu możemy przygotować:
- grafiki do social media (Facebook, Instagram, Pinterest, Tweeter), prezentacje, plakaty, grafiki na bloga, kolaże, dokumenty,
- umożliwia korzystanie z gotowych, darmowych szablonów i pozwala dowolnie je edytować,
- umożliwia korzystanie z gotowych i darmowych elementów: ikon, obrazków, ramek
Pablo.buffer.com
Proste narzędzie do projektowania obrazów na Facebooka, Instagrama, Twittera i Pinteresta. Stworzoną grafikę można szybko wgrać na profil społecznościowy, bądź zapisać na dysku.
BeFunky.com
Program umożliwia edytowanie obrazków, tworzenie kolażu. Posiada także bazę szablonów grafik przeznaczonych do umieszczania postów w popularnych portalach społecznościowych. Pozwala pobrać zdjęcia nie tylko z dysku komputera, ale także między innymi z Facebooka lub Flickr. Konto premium daje dostęp do większej ilości szablonów.
2. Programy do tworzenia infografik – szablony
Piktochart.com
Podobnie jak poprzednie narzędzie zawiera gotowe, darmowe szablony ułatwiające tworzenie infografik. Umożliwia szybkie połączenie elementów w spójną, graficzną informację.
Easel.ly
Program do tworzenia infografik. Wersja bezpłatna zawiera szablony – niestety ograniczoną ilość. Wersja premium kosztuje tylko 3$ za miesiąc i daje bardzo duże możliwości – dostęp do bazy 680 tyś zdjęć, 50 czcionek, możliwość importowania własnych materiałów i zapisania materiału na dysku.
3. Programy do tworzenia memów, gif-ów
ImgFlip.com
Prosty i intuicyjny program do tworzenia memów, gifów i wykresów kołowych. Z pewnością przyda się Wam, kiedy wpadniecie na pomysł zrobienia memu, jaki obiegnie świat, jak i kiedy szybko będziecie chcieli podpisać zdjęcie.
Giphy.com
Program do samodzielnego tworzenia gifów, umożliwia importowanie własnych zdjęć, jak również zapisanie gotowych na dysku. Posiada także gotowe gify, które można w łatwy sposób edytować i udostępniać np. na Facebooku.
4. Program do tworzenia samodzielnie cytatów
Recitethis.com
Prosty program do tworzenia i dzielenia się cytatami. Posiada wiele ciekawych szablonów, z których bezpłatnie możemy korzystać.
Behappy.me
To idealne narzędzie do tworzenia ciekawych cytatów, opatrzonych ikonkami, wyeksponowanych na kolorowym tle.
5. Edycja rozdzielczości zdjęć do social media
Social Image Resize Tool – to narzędzie do zmiany rozdzielczości zdjęć i grafik w celu dopasowania ich do mediów społecznościowych
6. Dodawanie do postów na Facebooku, Twitterze ciekawych ikonek
Piliapp.com
Daje możliwość wyboru ponad 1000 ikonek tak, aby Twój tekst odróżniał się od innych i przykuwał uwagę odbiorców.
7. Tworzenie niestandardowych postów na Instagramie
Instagram zawiera dodatkowe aplikacje, dzięki którym możemy stworzyć coś więcej niż zwykłe zdjęcie lub film. Aplikacja Boomerang na Instagramie zamienia zwykłe chwile w miłe niespodzianki. Można w niej tworzyć mini-filmiki, które przewijają się tam i z powrotem, i udostępniać je znajomym. Efektem można się podzielić również na Facebooku. Warto także przetestować aplikację Leaut do projektowania kolaży.
8. Skąd brać ciekawe i darmowe zdjęcia
Banków z darmowymi zdjęciami nie brakuje, ale należy pamiętać, że na potrzeby tworzenia grafik konieczna jest licencja CC0. Dzięki temu można swobodnie korzystać z materiałów i nie martwić się o ich prawa autorskie. Najpopularniejsze banki zdjęć to Shutterstock, Pixabay, Picjumbo czy Fotolia – oczywiście najwięcej zdjęć wyświetla się po wpisaniu fraz w języku angielskim. Przy wykupieniu większych pakietów mamy możliwość pobrania zdjęć za kilkanaście złotych.
Podobnych do wymienionych stron jest znacznie więcej. Zebraliśmy tu takie narzędzia, z których korzystanie nie powinno nikomu sprawić kłopotu.
Jakimi zasadami się kierować, by stworzyć profesjonalne grafiki?
Samo użycie narzędzi niestety nie wystarczy, by nasza strona wyglądała profesjonalnie. W tworzeniu obrazków należy kierować się konkretnymi zasadami kompozycji i umieszczania danych elementów, by nie zrobić sobie bałaganu. Na stronie internetowej powinna panować równowaga i harmonia. Elementy ważne powinny być najbardziej odznaczone i widoczne, jednak nie mogą one przytłaczać całości. Warto zaznajomić się z podstawowymi zasadami kompozycji, takimi jak:
- złoty podział – najważniejsze informacje należy umieszczać w punktach przecięcia linii
- punkty styczne – obraz zawsze powinien być spójny
- równoważenie elementów – symetria pozwala skupić się na tym, co ważne
- korzystanie z naturalnych ramek zdjęć, bądź tworzenie takowych celowo
- tło nie powinno przytłaczać pierwszego planu
- pamiętajmy, że wzrok podąża za liniami, warto więc je wykorzystać do wskazania na to, co ważne
- im prostsze kadry, tym lepsze wrażenie wywołują w odbiorcach
- w przypadku publikowania zdjęć, pamiętajmy, by wybierać takie z głębią!
Narzędzia, zasady, pomysły a przełożenie na zyski
W marketingu internetowym obrazy i grafiki są podstawą dobrze opracowanych kampanii. Choćby najlepiej ustawiona kampania produktowa, bądź displayowa, bez porządnie przygotowanych obrazków, nie ma racji bytu. Odbiorcy po prostu nie zwrócą na nią uwagi, a sam Google nie pozwoli ustawić kampanii bez zdjęć. Im lepiej wygląda strona internetowa od strony wizualnej, tym lepsze wrażenie robi cała firma. Nie bez powodu strony internetowe nazywa się wizytówkami. Serwisy spełniające współczesne kryteria wzbudzają zaufanie, przedstawiają firmy w pozytywnym świetle. Dlatego grafiki i dobrej jakości zdjęcia to podstawa strategii marketingowej.