Znak rozpoznawczy – projekt graficzny

Tworzenie stron internetowych jest procesem długim. Ważną rolę odgrywa tutaj w dużej mierze odpowiedni projekt graficzny. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że to właśnie od niego najczęściej zależy pierwsze wrażenie.

Nie zawsze piękna a sławna

Jeśli zdarza ci się surfować po Internecie to zapewne też zauważasz, że niektóre strony rozpoznaje się natychmiast. Jeśli przyjrzysz się im uważnie, dokonasz obiektywnej oceny to z pewnością stwierdzisz, że wcale nie są piękne, a panujący na nich bałagan sprawia, iż trudno cokolwiek znaleźć.  Z witryny dosłownie krzyczą wielkie czerwone napisy, jaskrawe barwy, gigantyczne logo, które odwraca uwagę od zasadniczej treści. Gdybyś miał sam wybierać własny wzorzec, zapewne nigdy nie zdecydowałbyś się na taki design. A jednak taki projekt graficzny strony nie pozostaje bez celu i wcale nie świadczy o złym guście jego twórcy. Często jest to zaplanowana strategia, mająca wywołać pożądaną reakcję.

Przemyślana taktyka szokowa

Krzykliwe kolory najszybciej są zauważane i zarazem wywołują największe emocje. Tę właściwość często wykorzystuje się w plakatach reklamowych, billboardach, reklamach telewizyjnych. Duże sieci handlowe, znane korporacje, które chcą utrwalić swoją markę na rynku często posługują się właśnie taką symboliką, stosując swoistą terapię szokową. Jeśli masz jakieś wątpliwości to pomyśl, jakiego rodzaju reklamy wywołują w tobie najwięcej emocji i najdłużej pozostają w pamięci. Zazwyczaj są one bardzo kontrowersyjne, odbiegające od standardów, budzące wiele dyskusji. Najszybciej ulatuje z pamięci to, co bardzo poprawne i wygładzone. Przykładem mogą być wielkie sieci hipermarketów z elektroniką czy sprzętem AGD, które już moment po wejściu na stronę są rozpoznawane dzięki układowi barw lub symboli graficznych. Dopiero w drugiej kolejności oceniamy jej układ i funkcjonalność oraz łatwość wyszukiwania asortymentu.