WordPress jako CMS

Żyjemy w erze, w której podstawowym narzędziem komunikacyjnym i informacyjnym jest Internet. Liczbę witryn w World Wide Web określa się dziewięciocyfrowymi liczbami. Co miesiąc przybywa kilka milionów nowych domen. Czy każda z nich została stworzona przez profesjonalnego informatyka w okularach, kraciastej koszuli i z kilkudniowym zarostem, który dniami i nocami pisał długie ciągi literek i znaczków? Na zdrowy rozum to niemożliwe. Obecny poziom rozwoju Internetu wymaga, żeby praktycznie każdy z nas miał swoją stronę internetową – bloga, sklep internetowy, wizytówkę biznesową przedstawiającą ofertę swojej firmy, potrfolio fotograficzne czy dziesiątki innych. Wskutek tego zapotrzebowania powstały programy i serwisy, za pomocą których można stworzyć własną stronę bez znajomości profesjonalnych, skomplikowanych, przeznaczonych do tego celu języków, jak HTML czy CSS. Tym właśnie są systemy zarządzania treścią – „ceemesy”, nazywane tak od angielskiego skrótu CMS (Content Management System).

Poziom skomplikowania stworzenia i edycji indywidualnej strony można porównać do obsługi konta na Facebooku lub bloga. Przyjrzyjmy się, jak wygląda panel edycji strony na WordPress – jednym z najpopularniejszych na świecie systemów zarządzania treścią. Serwis ten oferuje wersję demo, aby uzyskać do niej dostęp należy zalogować się na stronie OpenSourceCMS [adres strony: http://demo.opensourcecms.com/wordpress/wp-login.php ] jako „admin”, wpisując hasło „demo123”. Wszelkie wprowadzone przez nas zmiany, dodane wpisy i zdjęcia zostaną automatycznie usunięte po kilku dniach. Po zalogowaniu się ujrzymy prosty w obsłudze panel kontrolny po lewej stronie oraz kokpit na środku, który możemy dowolnie modelować, przesuwając ramki pozwalające nam na monitorowanie pojawiających się na stronie komentarzy czy szybką publikację wpisu tekstowego. Wszystko to w wersji demo wyświetlane jest w języku angielskim, jednak wśród pełnych wersji tego systemu istnieje również polska.

wordpress2

Za pomocą panelu i kokpitu szybko nauczymy modelować naszą stronę, zmieniać jej wygląd i dodawać nowe treści, którymi oprócz artykułów czy wpisów tekstowych mogą być galerie zdjęć, odnośniki do stron na portalach społecznościowych czy ankiety. Wszystko to jest bezpłatne, ponieważ WordPress należy do darmowych CMS-ów, nazywanych open source. Oznacza to, że program nie tylko jest darmowy, ale jego kod źródłowy jest udostępniony publicznie – każdy użytkownik może na jego podstawie stworzyć szablon, dodatek na stronę lub odnaleźć w nim błędy. Podstawowym podziałem systemów zarządzania treścią jest właśnie podział na te darmowe, w tym open source, oraz płatne, komercyjne, będące produktami firm informatycznych. Jak nietrudno się domyślić, te darmowe cieszą się znacznie większą popularnością – Joomla!, WordPress oraz Drupal, wszystkie darmowe i stworzone w języku PHP, służyły do tworzenia stron rządów i potężnych organizacji, które nie mogłyby sobie pozwolić na nierzetelność i kiepską jakość wykonania oficjalnej strony. Przykładem strony utworzonej przy pomocy darmowego WordPress jest www.whitehouse.gov. Strona internetowa Prezydenta Stanów Zjednoczonych wymaga ciągłych aktualizacji, dodawania tekstów, filmów, wiadomości. Dostęp do edytowania strony musi mieć bardzo wiele osób, a wystarczy im go zapewnić podając odpowiedni login i hasło. Podobnie wygląda edytowanie na przykład stron gazet internetowych – wystarczy, że redaktor wydania oraz jego asystenci znają dane do logowania i mogą z każdego miejsca, online opublikować na stronie gazety artykuł wklejając go po prostu w odpowiednie okno z dowolnego edytora tekstu, jak Microsoft Word.

WordPress jest więc jednym z bardziej przyjemnych w obsłudze systemów zarządzania treścią. Jeżeli potrzebujemy prostego w obsłudze CMS-a, z którego może korzystać wiele osób, warto sprawdzić, czy to właśnie WordPress nie będzie najlepszy.