Tworzenie stron Joomla

Historia powstania systemu Joomla
Ciekawe, czy Louis Landry, programista zatrudniony przez firmę Miro, zdawał sobie sprawę z tego, że odejście z dotychczasowego miejsca pracy wraz z grupą znajomych i rozpoczęcie nowego, wspólnego projektu, przyniesie mu międzynarodową sławę.

Pewnie nie, podobnie, jak nie zdawali sobie z tego sprawy założyciele Google, Larry Page i Serger Brin. W sierpniu 2005 roku Louis został współtwórcą projektu, który miał na celu stworzenie darmowego programu o upublicznionym kodzie źródłowym (open source), służącego do tworzenia stron internetowych przez osoby nieznające kodu HTML.

Generowanie kodu źródłowego w Joomla

Byli programiści Mambo postanowili stworzyć system, który miał automatycznie generować kod źródłowy na podstawie projektu użytkownika, czyli tzw. system zarządzania treścią, zwanym CMS (z ang. Content Management System). Nadali mu nazwę Joomla, co w afrykańskim języku suahili oznacza „razem”, „wspólnie”.

Joomla! (o której polscy internauci mówią zazwyczaj w rodzaju żeńskim) zyskała niebywałą popularność, podobnie jak WordPress oraz Drupal, na których była wzorowana, wyznaczając w pewnym sensie nową erę w tworzeniu stron internetowych. Z owej „wielkiej trójki” największych, darmowych CMS-ów, zyskała największą popularność jako program do obsługi www. Korzystają z niej twórcy stron o każdym przeznaczeniu – Joomla oferuje tysiące darmowych dodatków, pozwalających na umieszczanie na stronie trójwymiarowych galerii zdjęć, odtwarzaczy filmów i muzyki czy stworzenie sklepu internetowego. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy Joomla! będzie odpowiednim wyborem dla naszego projektu, z pomocą spieszy nam artykuł „Ocena przydatności Joomla!”.

Dzięki ogromnej popularności tego CMS-a na całym świecie, możemy znaleźć strony pełne tekstów niezwykle przydatnych do pracy z Joomlą prawie we wszystkich językach świata. Polskie zaplecze tego programu stanowią głównie strony joomla.pl oraz wiki.joomla.pl, obie obfitujące w recenzje i poradniki.

Jak wygląda praca z systemem Jommla?

Jeśli jesteśmy ciekawi tego, jak wygląda korzystanie z tego programu w praktyce, mamy dwie możliwości. Możemy skorzystać z wersji demonstracyjnej lub zainstalować Joomlę samodzielnie. Pierwsza opcja jest oczywiście znacznie szybsza – baza danych oraz serwer umieszczony jest na platformie Cloud, dzięki czemu nie musimy troszczyć się o ich instalowanie na dysk twardy. Celem bezpłatnego wypróbowania Joomli na miesiąc musimy zarejestrować się na stronie demo.joomla.org, wpisując swoje imię, nazwę strony i maila. Po chwili w naszej skrzynce odbiorczej pojawi się mail z linkiem aktywacyjnym. Po aktywacji otrzymamy kolejnego maila, tym razem z linkiem do naszej wersji demo oraz wygenerowanymi danymi do logowania.

Zalogowanie się przeniesie nas do panelu kontrolnego – możemy zacząć eksplorować wszystkie przyciski, funkcje, dodawać artykuły, zdjęcia, itd. Wszelkie wprowadzone przez nas zmiany zostaną automatycznie usunięte po zakończeniu się okresu próbnego, ale dzięki nabytej wprawie będziemy mogli szybko rozpocząć pracę z pełną wersją Joomli i korzystać ze wszystkich jej dobrodziejstw. Jeśli jesteśmy zdecydowani od razu rzucić się na głęboką wodę, możemy z pomocą jednego z wielu poradników (w tym instruktaży filmowych) zainstalować ten system zarządzania treścią na swoim komputerze. Joomla jest narzędziem generującym sam kod źródłowy na strony internetowe; potrzebujemy jeszcze serwera, na którym będzie on umieszczony oraz bazy danych. Obie te sprawy może załatwić za nas Xampp lub Jamp. Nazwy są łudząco podobne, tak z resztą jak i same programy. Różnica polega na tym, że ten pierwszy jest darmowy, choć nieco trudniejszy w obsłudze, a drugi jest płatnym, oficjalnie rekomendowanym i nieco prostszym do obsługi produktem Joomli. Odwiedzając jedną z oficjalnych stron joomla.pl lub joomla.org znajdziemy odnośnik do strony Jamp. Stamtąd nie będziemy mogli pobrać programu od razu – pojawi się oferta subskrypcyjna i, jak widać na załączonym obrazku, najkrótszy jej okres trwa miesiąc i kosztuje 15 złotych.

Jeśli zdecydujemy się na wykupienie pakietu i pobierzemy program, najnowszą wersję Joomli otrzymamy „w zestawie”. Instalacja drugiego z programów oferujących utworzenie serwera lokalnego na naszym komputerze, wspomnianego Xamppa, przebiega podobnie. Musimy udać się na oficjalną stronę wydawcy programu [adres: http://www.apachefriends.org/en/xampp.html ] i pobrać stamtąd wersję dla naszego systemu. Instalator poprowadzi nas przez cały proces i zaoferuje zainstalowanie jednego z największych CMS-ów, czyli Joomli, Drupala lub WordPress. Po zainstalowaniu Xamppa musimy utworzyć bazę danych za pomocą wgranej z programem aplikacji. Należy wpisać w pasek adresu strony localhost/phpmyadmin, kliknąć w „Bazy danych” i, nie zmieniając niczego, utworzyć bazę o w miarę prostej nazwie. Następnie należy wejść w „Użytkownicy” i dodając nowego użytkownika, dać mu wszystkie przywileje.

Kiedy już uporamy się z instalacją (należy zakładać, że podczas całego procesu zawsze coś pójdzie nie do końca po naszej myśli – a to nie ta paczka językowa, a to niewłączone MySQL), możemy zacząć pracę z Joomlą i dać się zaskoczyć jej wygodzie i funkcjonalności. Nie bez powodu program ten od wielu lat zajmuje pierwsze, drugie lub trzecie miejsce w rankingu nagród Open Source Awards.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *