Premiera ASUS ROG Phone 9 zaplanowana jest na 19 listopada. Najnowszy flagowy model gamingowy ASUS ma wprowadzić szereg innowacji i stanowić konkurencję dla najlepszych modeli Samsunga i Apple’a. Na pokładzie nie zabrakło sporych udogodnień technicznych, a eksperci wskazują przede wszystkim na dostosowanie ROG 9 do wykorzystywania sztucznej inteligencji. Czy jednak faktycznie jest na co czekać? Jak ASUS ROG Phone 9 wpisuje się w krajobraz najnowszych premier i ile kosztuje? Sprawdź poniżej najnowsze informacje sprzed premiery.
ASUS ROG Phone 9 – AI on, game on!
Świat smartfonów gamingowych stoi u progu kolejnej rewolucji. ASUS przygotowuje się do premiery swojego najnowszego flagowego urządzenia dla graczy – ROG Phone 9, co nastąpi już 19 listopada 2024 roku o godzinie 12:00 CET. Jeśli dziwiło Cię wprowadzanie przez producentów laptopów gamingowych ponad 10 lat temu, to nowe dzieło ASUS również może budzić wątpliwości. Firma całkowicie stawia bowiem na graczy i przekonuje, że smartfon może być doskonałą alternatywą dla konsoli.
Nowy model ma wprowadzić szereg różnych innowacji. Telefon otrzyma nowy, wydajny procesor, ogromną ilość pamięci operacyjnej RAM i fenomenalny wyświetlacz OLED. Z dotychczasowych materiałów prasowych ASUS wyłaniają się jednak dwa specyficzne segmenty, które na ten moment są osią narracji marketingowej tworzonej wokół nowego modelu, ale mogą być równie dobrze jego najlepszymi atutami po premierze. Mowa oczywiście o połączeniu dwóch wiodących dziedzin: gamingu i sztucznej inteligencji. Zresztą hasło przewodnie ASUS ROG Phone 9 to: „AI on, game on”. Czy smartfon ze wsparciem AI, który przede wszystkim będzie przeznaczony dla graczy, ma szansę na światowy sukces sprzedażowy?
ROG Phone 9 z procesorem Snapdragon 8 Elite – wyższa wydajność, niższe zużycie energii
Sercem nowego ROG Phone 9 będzie najnowszy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Elite. To jeden z najnowszych procesorów Qualcomm. Na dniach odbyła się premiera realme GT 7, który jako jeden z pierwszych “testuje” nowego smoka. Zapowiada się dobrze, bo pierwsze benchmarki modelu na podstawie analiz innych najnowszych modeli wykazują duży wzrost wydajności. Jednostka wykorzystuje procesor Oryon CPU drugiej generacji, który pracuje z częstotliwością 4,32 GHz. Według danych producenta nowy układ ma zapewniać ogromny skok wydajności w porównaniu do poprzedniej generacji.
Wydajność Snapdragon 8 Elite ma o 44% wyprzedzać maksymalne możliwości poprzednika w zakresie CPU. Qualcomm chwali się również 40% wzrost wydajności GPU i 45% wzrostem przyspieszeniem w zakresie jednostki NPU, która służy przede wszystkim do obsługiwania zadań związanych ze sztuczną inteligencją. Co więcej, najnowszy chip Snapdragon ma być również bardziej energooszczędny, oferując poprawę efektywności energetycznej CPU rzędu 44% i redukcję całkowitego zużycia energii o 27%. Ponadto Snapdragon 8 Elite 4 generacji ma być mniej podatny na throttling i znacznie mniej się nagrzewać. W przypadku GT 7 temperatura maksymalna w testach wydajnościowych dochodzi do zaledwie 35 stopni. Czy podobnie będzie w przypadku ASUS ROG Phone 9? Przekonamy się już niebawem.
ASUS ROG 9 – specyfikacja techniczna
Jak można się było domyślać, ASUS ROG Phone 9 będzie dostępny w kilku wariantach. Będą się one różniły przede wszystkim ilością dostępnej pamięci. Na ten moment nie jest w 100% jasne, czy finalne parametry techniczne smartfona potwierdzą doniesienia medialne. Wszystko jednak wskazuje na to, że nowy ASUS ROG otrzyma w zestawie:
- Qualcomm Snapdragon 8 Elite 4 generacji,
- pamięć RAM: 12GB, 16GB lub 24GB,
- pamięć wewnętrzna: 256GB, 512GB lub 1TB,
- wyświetlacz OLED o przekątnej 6,78 cala,
- wsparcie dla HDR10+,
- jasność maksymalną do 2500 nitów,
- odświeżanie ekranu do 185 Hz (w wersji Pro).
Wiadomo też, że znacznej modernizacji uległ system chłodzenia, który – delikatnie rzecz ujmując – nie był do tej pory najlepszym wynalazkiem ASUSA. Nowy system chłodzenia został zoptymalizowany pod kątem długotrwałej wydajności przy maksymalnym obciążeniu, co jest szczególnie istotne w przypadku gamingu. Urządzenie będzie pracować pod kontrolą systemu Android 15 z nakładką ROG UI, która została dostosowana do potrzeb graczy.
Pojemność akumulatora wzrosła do 6000 mAh (w “ósemce” – 5500 mAh). Oznacza to, że mamy powrót do wartości znanych ze starszych wersji ASUS ROG. To jednak także dobra wiadomość dla osób, które nie szukają wcale smartfona do gier, ale zależy im na dobrej, pojemnej baterii. Mankamentem może być za to fakt, że system szybkiego ładowania pozostaje bez zmian – na poziomie 65W.
ASUS ROG Phone 9 vs ROG Phone 8 – porównanie
W przeciwieństwie do wielu premier kolejnych generacji konkurencji ASUS ROG faktycznie wprowadza poważne zmiany. Najnowszy smartfon praktycznie pod każdym względem jest lepszy od poprzednika. I nie są to jedynie różnice marginalne, a faktycznie zmiany specyfikacji technicznej, które przekładają się na wyższą wydajność i komfort użytkownika. Łatwo można się o tym przekonać, porównując parametry ASUS ROG Phone 9 z poprzednikiem – ROG Phone 8:
Parametr | ROG Phone 8 | ROG Phone 9* |
---|---|---|
Procesor | Snapdragon 8 Gen 3 | Snapdragon 8 Elite (3nm) |
CPU | 1×3.3 GHz Cortex-X4, 3×3.2 GHz Cortex-A720, 2×3.0 GHz Cortex-A720, 2×2.3 GHz Cortex-A520 | 2×4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
GPU | Adreno 750 | Adreno 830 (+40% wydajności) |
Bateria | 5500 mAh | 6000 mAh |
RAM | 12/16/24 GB | 12/16/24 GB |
Pamięć RAM | 256GB/512GB/1TB | 256GB/512GB/1TB |
Wyświetlacz OLED 6,78’ z ultra szybkim odświeżaniem
ASUS ROG Phone 9 ma otrzymać ekran LTPO OLED o przekątnej 6,78 cala. Obsługiwana rozdzielczość maksymalna to 1080×2400 px. ASUS nie zapomniał także o funkcji Always On Display. Ekran został też solidnie zabezpieczony za pomocą faworyta, jeśli chodzi o szkła, czyli Corning Gorilla Glass Victus.
Kolejnym aspektem, który wyróżnia wyświetlacz ASUS ROG 9 od reszty, to jasność szczytowa na poziomie aż 2500 nitów. Taki wynik, jeśli się potwierdzi w dniu oficjalnej premiery, będzie plasować model ASUSa w absolutnej czołówce. Przełoży się również na świetną widoczność bez względu na warunki oświetleniowe. Na jakość obrazu wpływać będzie także wsparcie dla HDR10+.
Odświeżanie ekranu będzie plasować się na poziomie 120 Hz, jednak w funkcji adaptacyjnego odświeżania, Game Genie, ekran ma pracować z częstotliwością nawet do 180Hz. Tak wysokie odświeżanie ma ogromne znaczenie dla graczy, zwłaszcza w przypadku gier FPS, gdzie każda milisekunda przekłada się na nasze szanse. Co więcej, ekran ROG Phone 0 został również zoptymalizowany pod kątem niskiego input lagu, co razem z wysoką częstotliwością odświeżania i wydajnością zapewnianą przez procesor Snapdragon 8 Elite czwartej generacji przekłada się na wyższą responsywność w grach.
Innowacje gamingowe i funkcja AirTrigger
Nowy ROG Phone 9 wprowadza szereg udogodnień, jeśli chodzi o gaming. Trzymając się przewodniego hasła marketingowego, “AI on, game on”, ASUS wyposażył smartphone w inteligentne zarządzanie zasobami systemowymi. Wydajność poszczególnych układów będzie automatycznie dostosowywana do sposobu, w jaki użytkownik korzysta ze smartfona. W trakcie gry ROG Phone 9 będzie starał wykrzesać z siebie maksymalną wydajność. Podczas korzystania z innych aplikacji, np. biurowych, ograniczy wykorzystanie wątków GPU w celu lepszej optymalizacji energetycznej. Do tego spektrum opcji inteligentnego dostosowywania się telefonu zaliczamy również wspomnianą wcześniej funkcję Game Genie, dzięki której telefon zwiększy czasowo maksymalne odświeżanie ekranu.
Charakterystycznym elementem ASUS ROG jest funkcja AirTrigger. To nic innego, jak dodatkowe, fizyczne przyciski na krawędziach urządzenia. Przyciski AirTrigger zostały zoptymalizowane pod kątem responsywności i precyzji działania. Użytkownik będzie miał pełną dowolność zakresu ich konfiguracji. Oznacza to, że w jednej grze możemy wykorzystywać je np. do przeładowania broni, w innej zaś do wykonania danej interakcji. Dodatkowe przyciski są świetnie zakamuflowane i nie będą wpływać niekorzystnie na komfort użytkowania także wtedy, gdy nie jesteśmy zainteresowani grami. Modyfikacji uległ także system haptyczny – wibracje telefonu mają być bardziej precyzyjne i realistyczne.
To nie jest smartfon dla fanów fotografii, ale dzięki AI może być nieźle
Nie ma co ukrywać – seria ROG nigdy nie aspirowała do miana telefonów stworzonych dla tych, którzy stawiają przede wszystkim na świetne zdjęcia. ROG to typowe (a może nietypowe?) smartfony dla graczy, które zapewniają szybkie działanie różnych aplikacji, nie tylko gier. Najnowszy ROG Phone 9 pokazuje jednak, że ASUS nie ma zamiaru odchodzić w odstawkę, jeśli chodzi o możliwości fotograficzne.
System aparatów w ROG Phone 9 bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach z poprzedniej generacji, ale solidnie zmodernizowanych. Główny sensor produkcji Sony, o rozdzielczości 50 Mpx, współpracuje z obiektywem ultraszerokokątnym 13 Mpx. Z przodu znajduje się także aparat do selfie o rozdzielczości 32 Mpx.
Wydaje się, że ASUS idzie w trochę podobnym kierunku, co Google ze smartfonami Pixel. Świetna jakość fotografii nie tyle ma wynikać z zastosowanych soczewek, co przede wszystkim z najnowszych funkcji sztucznej inteligencji. Obejmują one zarówno optymalizację zdjęć, jak i zupełnie nowe tryby fotograficzne. Szczególny nacisk położono na możliwości nagrywania i streamowania rozgrywki, co jest kolejnym ukłonem w kierunku graczy.
ASUS ROG Phone 9 – cena. Ile zapłacimy w dniu premiery?
ASUS ROG Phone 9 to model klasy wyższej, a więc jego zakup będzie pewną inwestycją. Przewidywana cena startowa ROG Phone 9 wynosi 1199 dolarów amerykańskich za podstawową wersję. W przeliczeniu na złotówki wychodzi nam kwota 4816 zł. Zasadnie więc oczekiwać, że w polskich sklepach najnowszy smartfon serii ROG otrzymamy w cenie ok. 4900-5000 zł.
Warto zwrócić uwagę na to, że jest to cena podobna to tej, z której startował poprzednik. ASUS ROG Phone 8 w dniu premiery kosztował 1099 dolarów. Różnica na poziomie stu dolarów w dzisiejszych czasach może być równie dobrze uargumentowana poziomem inflacji.
Przed premierą brakuje za to informacji dotyczących tego, czy cena ROG 9 będzie różniła się w zależności od wersji kolorystycznej. Prawdopodobnie nie. Szczegółowe informacje poznamy 19 listopada. Model będzie dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych: ciemnym i jasnym, co również stanowi kontynuację tradycji wcześniejszych generacji.
Nowy ASUS ROG Phone 9 – warty kupna? Podsumowanie
ROG Phone 9 zapowiada się świetnie przede wszystkim za sprawą gruntownych zmian podzespołów. Oprócz aparatu praktycznie każdy element wnętrza nowego ROGa uległ modyfikacji. Na czele tych zmian stoi oczywiście nowy procesor Snapdragon 8 Elite czwartej generacji. Przewidywania producenta mogą być czymś więcej, niż tylko marketingową narracją, bo najnowsze benchmarki Snapdragona pokazują kilkudziesięcioprocentowe wzrosty wydajności. Dotyczy to zarówno wydajności CPU, GPU, jak i NPU.
To wszystko w połączeniu z unikatową matrycą o maksymalnym odświeżaniu 180 Hz i zaawansowanymi funkcjami AI sprawia, że ASUS ROG Phone 9 warty jest wyczekiwania. Chociaż jest to telefon przede wszystkim dla graczy, co producent podkreśla chyba w każdym możliwym punkcie, wbrew pozorom w praktyce może być bardzo wszechstronny. Dobre multimedia, wygodny, duży ekran, szybkość działania różnych aplikacji i pojemna bateria 6000 mHz to przecież element kanonu cech, których chyba każdy oczekuje od dobrego, uniwersalnego smartfona kategorii średniej wyższej / premium.