Odkryj aplikacje, bez których żaden globtroter nie wybiera się w drogę – Top 20 must-have!

Z raportu Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że w minionym roku z usług biur podróży skorzystało 7,57 miliona klientów. Choć zorganizowane wyjazdy cieszą się dużą popularnością w określonej grupie odbiorców, zdecydowana większość Polaków decyduje się na samodzielną organizację wakacyjnego wypoczynku.  Taki stan rzeczy potwierdza zarówno sondaż przeprowadzony dla Wprost.pl, jak i Revolut Raport Travel 2024. Jeśli jesteś gotowy na odkrywanie świata na własnych zasadach, koniecznie zapoznaj się z naszą listą aplikacji podróżniczych, dzięki której będziesz przygotowany na każdy, nawet najbardziej zaskakujący, scenariusz.

Aplikacje podróżnicze – sposób na łatwiejszą i bezpieczniejszą podróż

Jeśli na co dzień nie rozstajesz się z telefonem, zdajesz sobie sprawę z tego, że prawdziwy z niego osobisty asystent, który idealnie sprawdza się sytuacjach awaryjnych lub wtedy, gdy czas jest Twoim największym wrogiem. Kilka sekund wyszukiwana, jedno lub dwa kliknięcia i znów możesz zacząć oddychać miarowo. Z odpowiednimi aplikacjami podróżniczymi Twoja podróż – od momentu, gdy zaczniesz o niej myśleć, przez czas spędzony w wakacyjnym raju, na postawieniu stóp na wycieraczce przed własnym mieszkaniem skończywszy – może być tak prosta, jak powiedzenie TAK, gdy szef proponuje kilka dni dodatkowego urlopu. Pomogą Ci w znalezieniu najkorzystniejszych ofert lotów, monitorowaniu tego, co się dzieje w podniebnej przestrzeni, rezerwacji pokoju hotelowego, nawet jeśli czynisz to w ostatniej chwili, zlokalizowaniu bankomatu, skutecznej wymianie walut czy też szybkim dotarciu do toalety publicznej. Lista możliwości jest naprawdę długa. Na potrzeby artykułu skupimy się na kilku kategorii aplikacji podróżniczych, wskazując najbardziej przydatnych reprezentantów, wartych do zainstalowania przed podróżą.

Planowanie podróży i przemieszczanie się po kraju

Google Travel – Google Podróże

Aby zacząć urzeczywistniać swoje marzenie, powstałe w głowie plany, wystarczy zacząć korzystać z Google Travel, czy też „po naszemu” Google Podróże. Na stronie gogle.com/travel, znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by zorganizować swój wyjazd na tak zwany tip-top, niezależnie od tego, w którą stronę świata się wybierasz. Korzystając z opcji Google Flight – Google Loty sprawdzisz połączenia lotnicze i ich najbardziej okazyjne ceny, a także kwestie przesiadek czy też bagażu podręcznego. Jeśli jesteś osobą niezdecydowaną, podróżniczych inspiracji dostarczy Ci Google Eksploruj. Nie tylko zyskasz pogląd na ciekawe kierunki podróży z atrakcyjnymi cenami biletów lotniczych, ale i informacje, kiedy najbardziej opłaca się udać w dane miejsce. Dzięki Google Atrakcje nie przegapisz miejsc, w których koniecznie trzeba się zameldować (podpowiedzią będą oceny innych osób).

Google Travel - Google Podróże

Z pomocą Google Hotele znajdziesz nocleg skrojony na miarę Twoich oczekiwań i możliwości finansowych, a wszystko to bez konieczności „szperania” w portalach rezerwacyjnych. Możesz także sięgnąć po Google Kwatery Wakacyjne, jeśli poszukujesz bardziej kameralnej opcji noclegowej, która zapewnia dużą większą dozę prywatności i samodzielności niż hotel.

Hooper

Jeśli jeszcze nie znasz aplikacji Hooper, czas nadrobić zaległości. Z jej pomocą nie tylko możesz śledzić ceny lotów, ale i otrzymywać powiadomienie o spadku ceny, dzięki czemu zakupisz bilet w najkorzystniejszym momencie, oszczędzając więcej niż kilka złociszy. Twórcy aplikacji twierdzą, że na każdej podróży możesz zaoszczędzić nawet 40%, a zatem zdecydowanie jest to gra warta przysłowiowej świeczki. Hooper to również sposób, by znaleźć najkorzystniejszy cenowo nocleg czy też wynająć samochód, którym będziesz przemierzać kraj będący Twoją wakacyjną destynacją. W odróżnieniu od Google Travel w aplikacji Hooper możesz w mniej niż minutę dokonać zakupu interesującej Cię usługi. Nie jest to zatem aplikacja, która służy wyłącznie do planowania.

Hooper

PackPoint

Największym wrogiem każdego podróżnika jest pogoda. To właśnie ona sprawia, że musimy modyfikować swoje plany i nierzadko również budżet, wydając pieniądze na dodatkowe rzeczy, pozwalające odnaleźć się w nowej sytuacji. Na szczęście istnieje aplikacja, dzięki której możemy dostosować zawartość bagażu do pogody panującej w miejscu, do którego się udajemy, długości podróży, a także planowanych aktywności na miejscu. Wystarczy wybrać miasto, datę podróży i zaplanowane atrakcje, by otrzymać listę niezbędnych rzeczy w pełni dopasowaną do swoich planów.

Aplikacje podróżnicze do rezerwacji noclegów

Booking.com

Aplikacji Booking.com chyba nikomu nie trzeba przestawiać.  Dzięki bogatej ofercie hoteli, apartamentów i innych opcji zakwaterowania pozwala dostosować pobyt nie tylko do posiadanego budżetu, ale i indywidualnych potrzeb. Rezerwacja noclegu trwa kilka minut. Dużym atutem rozwiązania jest możliwość bezpłatnej anulacji rezerwacji. Zarejestrowani użytkownicy zbierają punkty, które można zamienić na zniżki przy kolejnych noclegach. Jeśli nie planujesz wycieczki do Iranu (tam Booking.com nie funkcjonuje; możesz skorzystać z irańskich odpowiednich, o ile znasz język perski i posiadasz lokalne konto bankowe), zainstalowanie Booking.com w swoim telefonie jest czymś wręcz obowiązkowym.

Airbnb

Airbnb to aplikacja, która pomoże Ci znaleźć nie tylko dowolny typ noclegu – od prywatnej kwatery po luksusową posiadłość – ale i takie formy aktywności jak wycieczka czy warsztaty. Dzięki Airbnb znajdziesz nocleg w pełni dopasowany do swoich potrzeb. W aplikacji dostępne są zarówno szczegółowe opisy, zawierające dane o oferowanych udogodnieniach czy też właścicielu obiektu, zdjęcia pokoju, jak i opinie innych użytkowników. Zyskujesz również możliwość kontaktu z osobą udostępniającą pokój.

Airbnb

CouchSurfing

Chcąc odkrywać nowe kultury, poznawać ciekawych ludzi i nie wydawać przy tym majątku, warto zainteresować się ideą couchsurfingu, która polega na dzieleniu się miejscem w swoim mieszkaniu czy wręcz pokoju, z osobami, które chcą odwiedzić miasto, w którym na co dzień żyjesz. Za spanie na czyjejś kanapie (z ang. couch – kanapa, surfer – rozumiany jako podróżny) nie zapłacisz choćby złotówki, ale musisz liczyć się z tym, że goszcząca Cię osoba może oczekiwać (choć nie zawsze się tak dzieje), że spędzisz z nią trochę czasu, np. zjesz wspólny posiłek, porozmawiasz o zwyczajach panujących w Twoich kraju czy też przyrządzisz lokalne danie. Couchsurfing nastawiony jest na wymianę międzykulturową.

CouchSurfing

Trivago

Jako że wszelkie nadprogramowe (czytaj zaoszczędzone dzięki aplikacjom) pieniądze najlepiej wydać na przyjemności, które będą częścią pięknych wspomnień, wszystkim podróżnikom polecamy aplikację Trivago. Dzięki niej znajdziesz najkorzystniejsze oferty noclegowe bez konieczności sprawdzania cen w kilku innych aplikacjach. Metawyszukiwarka hoteli zbiera w jednym miejscu oferty z popularnych serwisów. Po kliknięciu w ofertę zostajesz przeniesiony na stronę rezerwacyjną.

Trivago

Niezastąpione aplikacje podczas przemieszczania się

Maps.me

Maps.me

Całkowicie darmowa aplikacja, która zawiera naprawdę szczegółowe mapy codziennie aktualizowane przez miliony użytkowników OpenStreetMap, projektu, który chroni prywatne dane i nie śledzi użytkowników, to niezbędnik każdego podróżnika. Choć powszechnie uważa się, że król jest tylko jeden i bez wątpienia tytuł ten dzierży Google Maps, nie brakuje użytkowników, którzy twierdzą, że Maps.me wypada lepiej pod względem liczby zaznaczonych na mapach punktów, takich jak hotele czy restauracje. Aplikacja jest kompatybilna z CarPlay czy też Android Auto, więc możesz ją podpiąć pod samochodowe radio z wyświetlaczem, obsługujące ww. systemy i używać jako programu nawigacyjnego. Dzięki aplikacji Maps.me na pewno się nie zgubisz, chociażby dlatego, że możesz z niej korzystać, będąc offline.

OsmAnd

Oparta na OpenStreetMap, dostępna w wersji offline, aplikacja OsmAnd umożliwia nawigację z uwzględnieniem preferowanych dróg i wymiarów pojazdu. Pozwala na sprawdzenie odległości między danymi punktami, pokazuje ukształtowanie terenu, a ponadto umożliwia zapisanie wszystkich map w pamięci telefonu czy też na karcie microSD, zachowując wszystkie opcje, w tym nawigację głosową. Szczegółowość map nierzadko przyprawia o zawrót głowy. Aplikacja pokazuje nawet takie elementy jak niskie słupki przy chodniku.

OsmAnd

CityMapper

Jeśli planujesz przemieszczać się środkami transportu publicznego w danym mieście, Twoim wsparciem w podróżowaniu będzie aplikacja Citymapper. Pozwala sprawdzić i tworzyć optymalne trasy, czas przejazdu, a także szacowany koszt, wysyłając powiadomienia, gdy wybrany środek transportu jest blisko (opcja nie jest dostępna we wszystkich regionach). Z aplikacją CityMapper zaplanujesz drogę autobusem, metrem, taksówką, rowerem lub na pieszo.

CityMapper

Rome2Rio

Szukając sposobu, by jak najprościej i najszybciej dostać się z punktu A do punktu B, zaufaj genialnej aplikacji Rome2Rio. Pomoże Ci znaleźć połączenie, które nawet nie przyszłoby Ci do głowy, dobierając środek transportu, a także wskazując dogodne miejsca przesiadek. Z Rome2Rio dotrzesz do dowolnego miasta, miasteczka, punktu orientacyjnego czy też atrakcji na całym świecie. Wystarczy jedno zapytanie, by poznać wskazówki dojazdu lub dojścia tam, gdzie planujesz się znaleźć. Co istotne, z poziomu aplikacji możesz dokonać zakupu na wskazane przez oprogramowanie środki transportu.

Rome2Rio

Uber

Uber

Potrzebujesz szybkiego transportu? Ściągnij aplikację Uber i ciesz się łatwym i przyjemnym przemieszczanie się na całym świecie. Uber pozwala uniknąć nieuczciwych taksówkarzy, którzy planują podróż okrężną drogą, jest zawsze do Twojej dyspozycji i nie jest obarczony ryzykiem nieporozumień wynikających z nieznajomości języka. Wystarczy, że wskażesz cel na mapie dostępnej w aplikacji i spokojnie poczekasz na kierowcę. Uber pobiera informacje o Twojej aktualnej lokalizacji, a także oblicza czas przejazdu i jego cenę na podstawie wskazanego punktu docelowego. Prościej już chyba się nie da!

Aplikacje przydatne podczas zwiedzania

Culture Trip

Aplikacja Culture Trip to bez wątpienia kolejna podróżnicza perełka, pełniąca funkcję internetowego informatora turystycznego. Z jej pomocą zaplanujesz i zarezerwujesz wycieczki do danego kraju lub regionu, znajdziesz mnóstwo sprawdzonych rekomendacji, wybranych przez globalnych ekspertów i lokalnych znawców, a także zarezerwujesz wybrane hotele w okolicy. Culture Trip zbiera publikowane w różnych miejscach sieci artykuły o interesujących miejscach, polecanych restauracjach, koncertach, galeriach sztuki itp., a później wyświetla je w formie listy nagłówków. Jeśli chcesz uczynić swoją podróż ciekawszą, koniecznie zainstaluj aplikację Culture Trip w swoim telefonie.

Culture Trip

Freetour

Jeśli szukasz bezpłatnych lub niskobudżetowych wycieczek z przewodnikiem, wyposaż swój telefon w aplikację Freetour. Oferuje ona tysiące lokalnych przewodników w 115 krajach, w tym ponad 1200 bezpłatnych wycieczek w 400 miejscach docelowych dodawanych i aktualizowanych codziennie! Dzięki Freetour odkryjesz historię i kulturę wybranego przez siebie miejsca, odwiedzisz lokalne puby, poznasz nocną stronę różnych atrakcji. Wynagrodzenie przewodnika ustalisz sam, wręczając mu napiwek po zakończeniu wycieczki. Aplikacja Freetour pozwala szybko sprawdzić, na jakich zasadach można dołączyć do danej wycieczki.

Freetour

Visit A City

Osobom niezdecydowanym, które na pytanie o to, czy chciałyby zwiedzić takie, a nie inne miejsce, czy może wolą przetestować rekomendowaną przez turystów atrakcję, odpowiadają TAK, polecamy aplikację Visit A City. Pomoże stworzyć spersonalizowany plan zwiedzania i zarezerwować interesujące Cię wycieczki lub atrakcje. Zaplanowaną trasę pokonasz, korzystając z map dostępnych w aplikacji. Visit A City oferuje dostęp do ponad 1000 przewodników turystycznych stworzonych przez ekspertów, które są dostępne w trybie offline. Obejmują one najważniejsze zabytki, historyczne miejsca oraz tak zwane ukryte perełki.

Visit A City

Aplikacje polecające miejsca, w których możesz dobrze zjeść

TripAdvisor

Rekomendowane przez TripAdvisor – trzy słowa, które sprawiają, że żołądek stanowczo odmawia kontaktu z daniem serwowanym przez randomową restaurację czy też kawiarnię. Powód jest prosty – najbardziej ufamy opiniom klientów z krwi i kości, którzy mieli okazję przetestować serwowane przez lokal specjały.  TripAdvisor to aplikacja oparta na opiniach i recenzjach użytkowników, dzięki której inne podróżujące osoby mogą dowiedzieć się, czego należy spodziewać się po danym miejscu. Choć aplikacja umożliwia przeglądanie i dodawanie recenzji hoteli, atrakcji turystycznych i wielu innych miejsc na całym świecie, zdecydowanie najlepiej sprawdza się w przypadku kulinarnych rekomendacji. Masz ochotę na coś wyjątkowego? Sprawdź, co na ten temat „mówi” TripAdvisor.

TripAdvisor

HappyCow

W szukaniu zdrowych, bezmięsnych dań znakomicie sprawdzi się aplikacja HappyCow. Dzięki niej osoby będące na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej znajdą odpowiednie miejsce na posiłek albo zakup zdrowych specjałów. Aplikacja działa ponad 180 krajach. Nie zawiera zbędnych informacji i jest łatwa w obsłudze także dla osób, które nie znają języka angielskiego. Niezwykle pomocne oceny i recenzje użytkowników pozwalają na podjęcie świadomej decyzji o tym, gdzie udać się na śniadanie, obiad lub kolację. Filtrowanie według posiłku to sposób na sprawdzenie aktualnej oferty danego lokalu.

HappyCow

Aplikacje do zarządzania finansami i wymiany walut

Revolut

Chcąc mieć pełną kontrolę nad swoimi finansami podczas podróży, jedyne co musisz zrobić, to zaopatrzyć się w aplikację Revolut. Oferuje wygodne zarządzanie budżetem oraz wymianę walut bez ukrytych opłat. To swoistego rodzaju przełom w podróżowaniu i bankowości, który docenisz szczególnie w krajach spoza Unii Europejskiej. Globalna aplikacja finansowa umożliwia wygodne dokonywane płatności podczas pobytu za granicą. Dzięki wprowadzonej pod koniec marca br. usłudze, jaką jest karta eSIM, użytkownik uzyskuje natychmiastowy dostęp do Internetu w 116 krajach bez konieczności martwienia się wygórowanymi opłatami za roaming.

Revolut

XE Currency

Aplikacja XE Currency będzie Twoim wsparciem przy przeliczaniu walut i śledzeniu aktualnych kursów wymiany. Kursy aktualizowane są co 30 sekund, więc możesz łatwo sprawdzić, czy oferowane przez kantory lub też aplikację Revolut stawki są dla Ciebie atrakcyjne.

XE Currency

Inne przydatne aplikacje

Choć lista aplikacji, które stanowią nieocenione wsparcie podczas podróży, jest naprawdę długa i nie sposób opisać ją, mając do dyspozycji określoną liczbę znaków, chcemy polecić Waszej uwadze aplikację Toilet Finder. Z jej pomocą znajdziecie toaletę publiczną w niemal każdym miejscu na świecie. Zyskacie również wiedzę na temat odpłatności za skorzystanie z obiektu, dostępności lub jej braku dla osób niepełnosprawnych, a także opinii innych użytkowników. Toilet Finder umożliwia również samodzielne dodawanie toalet w okolicy, by ułatwić życie i ulżyć w potrzebie innym podróżnikom.

Toilet Finder

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *