Aplikacje do dzielenia rachunku – nowoczesne zarządzanie wydatkami w grupie

Kojarzysz sytuację, w której po całym dniu spędzonym z bliskimi poza domem przychodzi pora na podział rachunków, ale mnogość paragonów – z których na dodatek jeden się zapodział, a inny został zalany kawą – przyprawia Cię o zawrót głowy? Jeżeli nie, tę sytuację już na pewno znasz: idziesz do restauracji z przyjaciółmi, zamawiacie dużo pozycji z karty, po czym przychodzi pora na uregulowanie skomplikowanego rachunku. Wówczas można poprosić kelnera o osobne płatności, zapłacić samemu i później dochodzić do tego, kto ile powinien zwrócić, albo skorzystać z jednej z nowoczesnych aplikacji do podziału rachunku.

Dzielenie rachunku w aplikacji TriCount

Jedną z popularnych aplikacji do dzielenia rachunku jest TriCount. Użytkownicy cenią ją za uniwersalność – mnogość dostępnych walut, w tym Bitcoina – intuicyjność obsługi i darmowe korzystanie. Zgodnie z zapewnieniami twórców aplikacja jest dobrym rozwiązaniem zarówno podczas specjalnych okazji, np. imprez lub podróży, jak do codziennego zarządzania budżetem z rodziną czy współlokatorami.

Aplikacja TriCount

Aplikacja TriCount pozwala rozliczać rachunki pojedynczo i zbiorowo, np. po całym dniu wydatków lub nawet po dłuższym czasie, chociażby wyjeździe wakacyjnym. Aby rozliczać się grupowo, należy być członkiem utworzonej grupy. Nie trzeba jednak rejestrować się w usłudze – wystarczy kliknąć link do grupy utworzonej przez osobę posiadającą aplikację (przyjdzie w e-mailu). Dodatkowo z TriCount można korzystać w trybie offline.

Dostępność TriCountLiczba pobrańOcena użytkowników
Google Play (Android)5+ mln4,6
App Store (iOS)x4,9

Dzielenie rachunku w aplikacji Revolut

Revolut nie jest aplikacją podobną do reszty zaprezentowanych w niniejszym zestawieniu. Powstał jako technologia finansowa, jednak z czasem zyskał status… banku! Użytkownicy znają Revolut jako nowoczesną wielowalutową kartę przybierającą postać aplikacji mobilnej. Mogą nią płacić zarówno w internecie, jak i w świecie rzeczywistym, np. w sklepie czy restauracji. Mogą także wypłacać nią pieniądze z bankomatów. Ze względu na mnogość dostępnych walut karta-aplikacja pozwala na płacenie i wypłacanie środków niemal na całym świecie. Ponadto jest korzystniejsza finansowo względem fizycznych kart innych banków.

Dzielenie rachunku pojawiło się w aplikacji Revolut jako dodatkowa opcja. Korzystanie z niej nie wymaga ponoszenia opłat. Początkowo konieczne było posiadanie konta przez wszystkie osoby, pomiędzy którymi dzielony jest rachunek, ale obecnie nie trzeba się rejestrować – podobnie jak w przypadku TriCount wystarczy kliknąć link otrzymany od użytkownika Revoluta (przyjdzie w SMS-ie).

Dwie inne cenne funkcje Revoluta związane z podziałem rachunku to Osoby w pobliżu oraz Wspólne rachunki. Pierwsza dostępna jest dla użytkowników aplikacji i pozwala na automatyczne wykrywanie osób znajdujących się blisko, np. przy tym samym stole w restauracji. Wystarczy, że wyświetlą ten sam widok w aplikacji. Druga umożliwia tworzenie grup do dzielenia rachunków, by nie musieć wyszukiwać osób przy każdym rachunku. To wygodne np. na wakacjach.

Dostępność RevolutLiczba pobrańOcena użytkowników
Google Play (Android)10+ mln4,5
App Store (iOS)x4,9

Dzielenie rachunku w aplikacji GroupMe

Chociaż GroupMe to aplikacja przede wszystkim do czatu grupowego, podobnie jak Revolut wzbogacono ją o funkcję podziału rachunku (tu: pomiędzy uczestnikami rozmowy). Nowych uczestników dodaje się do czatu za pomocą numeru telefonu bądź adresu e-mail. Można pobrać aplikację lub skorzystać z linku przesłanego przez założyciela danego czatu.

Aplikacja GroupMe

Dzięki funkcji dzielenia rachunku GroupMe można zarówno płacić za już poniesione wydatki, jak i zbierać pieniądze na coś, co dopiero nadejdzie – np. zrzucać się na imprezy, wyjścia, prezenty. Natomiast warto zaznaczyć, iż za płatności w aplikacji pobierana jest prowizja.

Dostępność GroupMeLiczba pobrańOcena użytkowników
Google Play (Android)10+ mln4,2
App Store (iOS)x4,6

Dzielenie rachunku w aplikacji Twisto

Jeśli szukasz aplikacji płatniczej do wykonywania różnych operacji finansowych w internecie i rzeczywistości, a także zarządzania budżetem, może nią być Twisto. Pozwala na bezpieczne płatności i kontrolowanie wydatków w danym okresie, zapewnia korzystne kursy walutowe, a obecnie również umożliwia dzielenie rachunku dzięki funkcji Twisto split.

Aplikacja Twisto

Opcja dzielenia rachunku w Twisto skierowana jest do posiadaczy aplikacji, jednak link do widoku podziału można wysłać także osobom nieposiadającym jej – otrzymają SMS lub e-mail. Osoby wytypowane do zapłaty za swoją część rachunku muszą to zrobić w przeciągu siedmiu dni. Jeżeli jednak przekroczą termin, płatność konieczna do uregulowania wróci do Ciebie.

Należy podkreślić, że aplikacja Twisto jest rodzajem karty kredytowej. Po rejestracji konta otrzymuje się miesięczny limit przyznawany na podstawie oceny zdolności kredytowej oraz deklaracji. Korzystanie z Twisto nie wymaga ponoszenia opłat, natomiast za niektóre operacje – np. przesunięcie terminu spłaty wykorzystanych środków – pobierana jest drobna opłata.

Dostępność TwistoLiczba pobrańOcena użytkowników
Google Play (Android)100+ tys.3,3
App Store (iOS)x4,5

Dzielenie rachunku w aplikacji Splittr

Jak zdradza nazwa, aplikacja Splittr została stworzona stricte do dzielenia rachunków. Ułatwia rozliczanie się podczas posiłków w restauracji, podróży i innych sytuacji. Wystarczy na bieżąco dodawać do aplikacji wszystkie poniesione wydatki. Można wyszczególniać pozycje (np. po to, aby każdy zapłacił za swoje dania w knajpie) albo korzystać z równego podziału (np. za benzynę czy hotel).

Aplikacja Splittr

Aby dzielić rachunki w Splittr, nie trzeba się rejestrować. Aplikację można wykorzystać podczas podróży za granicę, ponieważ obsługuje wszystkie waluty. Można również używać jej w trybie offline. Daje dostęp do podziałów niestandardowych, a także przygotowuje statystyki wydatków.

Dostępność SplittrLiczba pobrańOcena użytkowników
Google Play (Android)100+ tys.4,0
App Store (iOS)x4,8

Dzielenie rachunku w aplikacji Splitwise

Jedną z najpopularniejszych aplikacji stworzonych do dzielenia rachunków i rozliczania się z grupowych wydatków jest Splitwise. Pozwala na intuicyjne korzystanie, a jednocześnie daje dostęp do rozbudowanych funkcji – nie tylko dzielenia okazjonalnych wydatków, ale także notatek o pożyczonych pieniądzach czy dzieleniu stałych kosztów, chociażby utrzymania domu. Aplikacja nadaje się do użytku za granicą, jako że obsługuje przeszło sto walut, a także do obsługi offline.

Aplikacja Splitwise

Rachunki w Splitwise mogą być dzielone po równo, zgodnie z rzeczywistymi wydatkami uczestników lub niestandardowo. Aby dzielić rachunek, trzeba być członkiem utworzonej przez jedną osobę grupy. Wydatki mogą być kategoryzowane. Dla wydatków z danego okresu da się wykonać statystyki. Ponadto w aplikacji można tworzyć rachunki jednorazowe, cykliczne i stałe.

Splitwise zaznacza, że tylko dodatkowe funkcje są płatne. Warto jednak zwrócić uwagę na komentarze w sklepie Google Play, w których użytkownicy podkreślają niekorzystny charakter niedawno wprowadzonej zmiany. Jak wynika z negatywnych opinii, dawniej świetna aplikacja do dzielenia rachunku od końca 2023 roku ma niewystarczające funkcje darmowe, płatna wersja zaś jest zbyt droga. W efekcie aplikacja ma obecnie ocenę 2,9 w sklepie Google’a i 3,4 w sklepie Apple’a.

Dostępność SplitwiseLiczba pobrańOcena użytkowników
Google Play (Android)10+ mln2,9
App Store (iOS)x3,4

Dzielenie rachunku w aplikacji Settle Up

Aplikacja Settle Up pozwala na dzielenie płatności oraz zarządzanie wydatkami, np. poprzez analizę, który uczestnik grupy powinien płacić następnym razem, aby wyszło po równo, czy też podpowiadanie najkorzystniejszych sposobów rozliczania skomplikowanych rachunków. W razie potrzeby z aplikacji możesz korzystać bez dostępu do internetu bądź poprzez przeglądarkę – nie musisz zatem nawet instalować jej na telefonie.

Jak każda funkcjonalna aplikacja do dzielenia rachunku Settle Up daje użytkownikom do dyspozycji opcje płatności po równo, zgodnie z wydatkami i niestandardowych. Obsługa kilku płatności w tym samym czasie nie stanowi problemu. Dołączanie do grupy jest łatwe: wystarczy mieć link bądź zostać wykrytym przez urządzenie znajdujące się w pobliżu. Ponadto aplikacja obsługuje różnorodne waluty. W wersji premium nie ma reklam i otrzymuje się dostęp do dodatkowych funkcji, np. wgrywania zdjęć paragonów.

Dostępność Settle UpLiczba pobrańOcena użytkowników
Google Play (Android)1+ mln4,7
App Store (iOS)x4,9

Dzielenie rachunku w aplikacji Splid

Kolejna dobrze oceniana aplikacja do zarządzania współdzielonymi rachunkami i łatwego rozliczania się nawet po kilku dniach wspólnych wydatków to Splid. Podobnie do poprzedniczki działa online i offline. Nie wymaga rejestracji i oferuje możliwość wspólnego zarządzania wprowadzanymi danymi. Nadaje się do używania na wyjeździe zagranicznym ze względu na sto pięćdziesiąt walut do wyrobu. Na dodatek aplikacja automatycznie przelicza kwotę w innej walucie.

Aplikacja Splid

Za pomocą Splid można dzielić rachunki po równo, wedle wydatków każdej osoby i w dowolny inny sposób. Aplikacja analizuje najkorzystniejsze metody rozliczania grupowych wydatków i generuje raporty. Streszczenia można nawet wyeksportować do pliku PDF lub Excel, przy czym za opłatą.

Dostępność Settle UpLiczba pobrańOcena użytkowników
Google Play (Android)1+ mln4,9
App Store (iOS)x4,9

Możliwość dzielenia rachunków w aplikacjach bankowych

BLIK zrewolucjonizował płatności, wprowadzając szybkie, wygodne i bezpieczne przelewy mobilne. Nie każdy jednak wie, że dzięki aplikacji bankowej z funkcją BLIK można również… podzielić rachunek! Jest to dobre rozwiązanie w przypadku konieczności opłacenia pojedynczych rachunków, np. po zjedzeniu obiadu w restauracji lub zrobieniu wspólnych zakupów.

Aplikacja mBank - prośba o przelew

Aby skorzystać z tej opcji, wszystkie osoby mające zapłacić część rachunku muszą posiadać zainstalowaną aplikację swojego banku, a owa aplikacja musi mieć funkcję BLIK. Usługi Prośba o przelew i/lub Podział rachunku dostępne są m.in. w aplikacjach ING Banku Śląskiego, Getin Banku, MBanku, VeloBanku.

Aplikacja ING - podział rachunku

Warto jednak pamiętać, iż funkcja Prośba o przelew (dostępna np. w MBanku) wymaga od jednej osoby, aby sama zapłaciła rachunek. Dopiero potem może wysłać prośby o oddanie konkretnych kwot pieniężnych do odpowiednich osób. Co ważne: prośby mogą zostać zignorowane lub odrzucone. Natomiast funkcja Podział rachunku (dostępna np. w ING Banku Śląskim) służy do rozdzielania rachunku już w momencie płacenia – każdy reguluje swoje powinności.

Dzielenie rachunku w Google Pay i Apple Pay

W nadchodzącym czasie – przy czym raczej latach niż miesiącach – można się spodziewać dodania dzielenia rachunku do Google Pay i Apple Pay, wszak póki co ta przydatna funkcja nie jest w nich dostępna. Co prawda faza testów już trwa, ale nie obejmuje Polski. Zanim gotowe rozszerzenie do nas dotrze, niewątpliwie zostanie oficjalnie wprowadzona w innych krajach, m.in. Stanach Zjednoczonych.

Kiedy jednak podział rachunków w Google Pay i Apple Pay będzie gotowy, stabilny i bezpieczny, ma szansę odebrać ogrom użytkowników dotychczasowym aplikacjom do dzielenia wydatków. Natomiast potencjalny minus opcji Google’a i Apple’a jest taki, że nie będą ze sobą współpracowały, wobec czego dzielenie rachunków przez posiadaczy telefonów z różnym oprogramowaniem nie będzie możliwe.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *