Wspierane sztuczną inteligencją urządzenia RTV i AGD sprawiają, że zaczynamy inaczej patrzeć na słynny Okrąglak rodziny Jetsonów z popularnego amerykańskiego serialu animowanego wytwórni Hanna-Barbera. Czy to nadal fikcja, czy już rzeczywistość? Choć zaawansowany technologicznie dom z doskonale zintegrowanymi urządzeniami, aktywowanymi głosem światłami i robotami wykonującymi prace domowe jeszcze nie jest w naszym zasięgu, technologia AI coraz śmielej i mocniej zaznacza swoją obecność w naszym życiu. Zamiast zastanawiać się, czy urządzenia gospodarstwa domowego z AI mają sens, zapoznaj się z naszym artykułem, przyglądając się fascynującym rozwiązaniom.
Integracja sztucznej inteligencji z elektroniką użytkową zmieniła nasze codzienne doświadczenia i sposób, w jaki wchodzimy w interakcję z przestrzenią mieszkalną. Choć inteligentna automatyka domowa, której przykładem może być Alexa firmy Amazon, towarzyszy nam pod ponad dekady, oferując kontrolę nad różnymi obszarami życia, dopiero urządzenia zasilane AI zaczęły rewolucjonizować nasze życie domowe. Sposób, w jaki mogą współdziałać poszczególne urządzenia AGD, otwiera przed użytkownikami nowe możliwości, jak chociażby diagnozowania problemów i monitorowania zużycia energii.
Napędzana sztuczną inteligencją elektronika użytkowa zaczyna umacniać swoją pozycję
Z raportu Gintux wynika, że zastosowanie sztucznej inteligencji w branży elektroniki użytkowej będzie szybko rosło, rewolucjonizując produkty i usługi poprzez spersonalizowane rekomendacje, automatyzację i ulepszone doświadczenia użytkowników. Już 70% konsumentów, stając przed wyborem między tradycyjnym sprzętem AGD i RTV a elektroniką z funkcją sztucznej inteligencji, zdecyduje się na drugie rozwiązanie, które zapewnia lepszą wygodę użytkowania. Prognozuje się, że elektronika wyposażona w AI już w 2025 roku zmniejszy zużycie energii o 15%, a urządzenie użytkowe wspierane sztuczną inteligencją osiągną do 2027 r. 37,2 miliarda dolarów, przy szacowanej złożonej rocznej stopie wzrostu na poziomie 14,2% w latach 2020–2027.
Urządzenia gospodarstwa domowego z AI – sposób na spersonalizowane doświadczenia
Inteligentne lodówki przypominające o konieczności zakupu ulubionego sera, piekarniki ze zintegrowanymi kamerami, pralki informujące o prawidłowej ilości detergentu, lustra monitorujące zdrowie użytkowników, termostat uczący się Twoich nawyków i preferencji, by automatycznie optymalizować temperaturę – to tylko niektóre z urządzeń korzystających ze sztucznej inteligencji. Czołowi producenci elektroniki użytkowej prześcigają się w pomysłach, by zaoferować konsumentom prawdziwie spersonalizowane doświadczenia. Na potrzeby tego artykułu skupimy się na 7 urządzeniach, które naszym zdaniem są godne uwagi.
Inteligentna lodówka Samsung Family Hub™
Z dostępnych w sieci raportów o preferencjach zakupowych Polaków wynika, że tak zwaną „spożywkę” kupujemy rzadziej, ale za to za zapas. Niestety część nadprogramowego jedzenia ląduje w koszu. Do marnowania żywności w domach przyznaje się aż 56% Polaków (raport Nie Marnuj Jedzenia 2023). Sposobem na rozwiązanie tego typu problemu jest inteligentna lodówka Samsung z serii Family Hub™ z wyświetlaczem, która znacząco poprawia jakość codziennego życia.
Kamera wewnątrz komory chłodzenia pozwala na stały monitoring zawartości bez konieczności otwierania lodówki. To sposób na oszczędność energii (nawet o 15% w trybie AI Energy Mode) i zachowanie produktów spożywczych w nienaruszonym stanie. Urządzenie ma dostęp do Internetu, więc może połączyć się z Twoim smartfonem lub też innym mobilnym urządzeniem, z którego korzystasz. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł dokonywać świadomych wyborów zakupowych, uzupełniając lodówkę o produkty, które rzeczywiście się kończą, a także zmieniać ustawienia lodówki, przełączać różne tryby czy funkcje. Jednym kliknięciem przyspieszysz chłodzenie szampana, gdy znajomi na ostatni moment powiadomią Cię o tym, że planują wpaść z wizytą towarzyską. Urządzenie wspierane przez sztuczną inteligencję poinformuje Cię o kończącym się terminie ważności danego produktu. Instalowane w wyświetlaczu systemy oferują takie funkcje jak kalendarz czy przepisy, a dokładniej rzecz ujmując bazę przepisów opartych na produktach, które posiadasz w swojej lodówce. Koniec z zastanawianie się, co dzisiaj na obiad!
Na tym możliwości smart lodówki się nie kończą. Choć trudno w to uwierzyć, urządzenie pozwala na słuchanie muzyki, podcastów, audiobooków, a nawet oglądanie ulubionych seriali. Na ekranie niezwykłej lodówki AI sprawdzisz pocztę, zrobisz przegląd mediów społecznościowych, a także zostawisz wiadomość domownikom, zmieniając panel w białą tablicę. Z poziomu ekranu można w łatwy sposób zarządzać innymi urządzeniami sparowanymi z aplikacją SmartThings.
Piekarnik z funkcją streamingu procesu pieczenia – Samsung Bespoke AI
Jeśli zastanawiasz się, jak sztuczna inteligencja może wpływać na działanie piekarnika, to zwrócić uwagę na Samsunga Bespoke AI. Umieszona wewnątrz urządzenia kamera umożliwia nie tylko podgląd na proces pieczenia, dostosowanie optymalnych warunków grzewczych do danej potrawy (kamera wykrywa danie, jakie przyrządzamy), ale i możliwość przesyłania obrazu, transmisji strumieniowej na żywo bezpośrednio na telefon użytkownika (funkcja Smart Oven). Przydatną dla influencerów kulinarnych opcją jest możliwość robienia zdjęć i tworzenia filmów poklatkowych z gotowania. Bazująca na AI kamera sprawi, że już nigdy nie przypalisz żadnego dnia. Piekarnik w stosownym momencie ostrzeże przed zbyt wysoką temperaturą. Na dodatek urządzenie potrafi przewidzieć, kiedy potrawa będzie gotowa.
Samsung Bespoke AI, wyposażony w 7-calowy ekran, to piekarnik, którym można sterować zarówno dotykowo, jak i zdalnie z wykorzystaniem aplikacji SmartThings. Niezwykle ciekawą funkcją, która może przekonać wiele osób do zakupu, jest tryb Self Clean, czyli samoczyszczenie. Kiedy Ty będziesz spożywać upieczone w piekarniku danie czy też oddawać się innym aktywnościom domowym, piekarnik AI rozłoży tłuszcz i reszki jedzenia z pomocą wysokiej temperatury lub czyszczenia parą.
Roboty sprzątające Jet Bot AI + i Tefal X-Plorer S130 AI
Dostępne na rynku roboty sprzątające wykorzystują sztuczną inteligencję do mapowania pomieszczeń i efektywnego planowania ścieżki sprzątania. Sprawiają, że utrzymanie czystości staje się mniej czasochłonne i bardziej komfortowe. Robot Jet Bot AI + dzięki funkcji AI Object Recognition (rozpoznawanie obiektów) jest w stanie sklasyfikować różne rodzaje obiektów i mebli poprzez ustalenie ich lokalizacji, a także ominąć wszystkie małe, delikatne i niebezpieczne przedmioty (obiekty), oferując bardzo dokładne sprzątanie. Sensor 3D przy użyciu kamery 3D wychwytuje strukturę pomieszczenia i ewentualne przeszkody, dlatego robot skutecznie omija np. kable o szerokości, wysokości i głębokości jednego centymetra. Ogromną zaletą tego napędzanego sztuczną inteligencją urządzenia jest stacja czyszcząca. Po wykonanej pracy robot wraca do stacji, gdzie dzięki technologii Air Pulse usuwany jest kurz. Pięciowarstwowy system filtracji wyłapuje aż 99,999% drobnego pyłu.
Kolejnym przykładem sztucznej inteligencji w służbie człowiekowi jest robot sprzątający Tefal X-Plorer S130 AI, który dysponuje ultraprecyzyjną nawigacją, a także uczy się nawyków domownika, by dostosować do nich sposób sprzątania. Robot sam planuje optymalne harmonogramy pracy, przypomina o sprzątaniu zapomnianych pomieszczeń, a także podpowiada strefy zakazane. Sprzęt o wysokości 8 cm pozwala na sprzątanie pod niskimi meblami, czyli w miejscach, gdzie większość robotów nie jest w stanie wjechać. Na dodatek jest to urządzenie idealne dla alergików i posiadaczy zwierząt. Za sprawą wysokiej mocy ssącej i elektroszczotki Animal Turno skutecznie usuwa kurz, sierść i alergeny.
Ekspres do kawy Jura Z6 – rozpoznaje preferencje smakowe użytkowników
Zaawansowana technologia i inteligentne funkcje – tak w skrócie można opisać ekspres do kawy Jura Z6. Dzięki sztucznej inteligencji rozpoznaje preferencje smakowe użytkowników, automatycznie dostosowując ekran startowy na 3,5-calowym wyświetlaczu TFT. Niezależnie od tego, czy lubisz cappuccino ze sztywną pianką, latte macchiato czy mocne i wyraziste w smaku espresso, ten ekspres ciśnieniowy odpowiednio dopieści Twoje kubki smakowe. Młynek Aroma zapewnia o 12,2% głębszy aromat mielonej kawy w porównaniu z młynkami tradycyjnymi, a Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej (P.E.P.®) optymalizuje czas ekstrakcji, gwarantując wspaniały aromat również w przypadku krótkich specjałów kawowych, a tym samym bezkonkurencyjne doznania smakowe. Kropkę nad i stawia sterowany automatycznie serwem spieniacz Professional Fine Foam.
Urządzenie jest niezwykle intuicyjne w obsłudze, oferując 22 specjały kawowe po naciśnięciu jednego przycisku. Dzięki bezprzewodowemu transmiterowi Smart Connect, który jest połączony ze smartfonem przez aplikację J.O.E, można konfigurować ustawienia ekspresu z poziomu urządzenia mobilnego. Co istotne, czyszczenie i konserwacja są równie proste, jak przyrządzenie kawy. Programy płukania i czyszczenia również uruchomiają się po naciśnięciu jednego przycisku.
Pralka Samsung AI Control – sprzęt, który uczy się Twoich nawyków
Pralka wyposażona w inteligentne algorytmy sprawia, że codzienne obowiązki zajmują mniej czasu, a zużycie wody i energii jest ograniczone do minimum. Umieszczona w bębnie odzież traktowana jest po królewsku (45,5% lepsza ochrona tkanin), co przedłuża jej żywotność. Dzięki panelowi AI Control pralki od Samsunga uczą się Twoich nawyków. W praktyce oznacza to zapamiętywanie i analizowanie najczęściej wybieranych programów i rekomendowanie najlepiej dopasowanych parametrów prania. AI Control pozwala również na zdalne sterowanie pralką. Podobnie jak w innych inteligentnych urządzeniach marki Samsung za taki stan rzeczy odpowiada aplikacja SmartThings. Pralka AI Control to sprzęt, który zwalnia użytkownika z konieczności poświęcenia swej uwagi parametrom prania. Wystarczy wrzucić brudne ubrania do bębna i pozwolić algorytmom działać. Sztuczna inteligencja i zaawansowane czujniki dopasują ilość wody, detergentu, a także czas prania do stopnia zabrudzenia tkanin i wagi załadunku. Urządzenie wyposażone jest w dodatkowe drzwi AddWash™, dzięki którym może dorzucić ubrania, które znalazłeś tuż po włączeniu pralki.
Beca BHT-009GALW-AI – termostat WiFi tworzący spersonalizowane harmonogramy ogrzewania
Termostat zasilany sztuczną inteligencją to coś więcej niż urządzenie do kontrolowania temperatury. To sprzęt, który tworzy spersonalizowane harmonogramy ogrzewania i chłodzenia w pełni odpowiadające stylowi życia użytkownika, dodatkowo oszczędzając energię. Beca BHT-009GALW-AI uczy się Twoich nawyków i preferencji, sprawdzając temperaturę, wilgotność i geolokalizację. Tego typu dane pozwalają na efektywne regulowanie ogrzewania. Użytkownicy mogą ustawiać zadania czasowe lub wybierać inteligentne harmonogramy. Łączący technologię sztucznej inteligencji i sieci neuronowych, a także możliwości przetwarzania języka naturalnego przez AI, termostat przewiduje przyszłe zmiany temperatury, dostosowuje moc sprzętu z wyprzedzeniem i ogranicza wahania temperatur.
Lustro Bmind – sposób na dobre samopoczucie psychiczne
Pierwsze na świecie lustro ze sztuczną inteligencją to dzieło amerykańskiej firmy Baracoda. Innowacyjne zwierciadło można uznać za terapeutę pierwszego kontaktu, gdyż na podstawie wyglądu osoby patrzącej w lustro, a także jej zachowania, dostosowuje się do nastroju użytkownika. Dzięki wbudowanej kamerze 4K-ultra-HD i odpowiednim mikrofonom Bmind analizuje ruchy, emocje, gesty, ekspresyjność, a także ton głosu, a następnie zapewnia użytkownikowi terapię światłem albo dźwiękiem lub też automatycznie generowane ćwiczenia takie jak medytacja czy autoafirmacja. To z pewnością ważny krok do zdefiniowania na nowo profilaktyki zdrowotnej. Napędzane sztuczną inteligencją oraz systemem przetwarzania języka naturalnego (NLP) lustro nie tylko oferuje spersonalizowane rekomendacje na podstawie wyglądu (np. może zaproponować ćwiczenie korekcyjne, gdy uzna, że użytkownik ma wadę postawy), ale i możliwość odbycia rozmowy. Pomaga łagodzić stres, wyciszyć się, wpływając na ogólny stan zdrowia psychicznego użytkownika. Sterowanie inteligentnym zwierciadłem odbywa się za pomocą gestów, poleceń głosowych i wykrywania zamiarów.
Przyszłość elektroniki użytkowej opartej na AI
Elektronika użytkowa korzystająca ze sztucznej inteligencji wkracza do naszego życia coraz śmielej i wiele wskazuje na to, że integracja z codziennością będzie przebiegać zupełnie bezboleśnie. Oparta na AI personalizacja znacząco poprawi doświadczenia użytkowników, jednocześnie zwiększając wygodę użytkowania danego sprzętu, stając się zapowiedzią bardziej połączonego świata. Przewidywany wzrost zapotrzebowania na zrównoważone produkty z pewnością przyczyni się do napędzania innowacji w zakresie AI i jej integracji z elektroniką użytkową, doprowadzając do bardziej przyjaznych dla środowiska sprzętów. Choć przyszłość jawi się obiecująco, nie można zapomnieć o wyzwaniu, jakie stanowi zapewnienie prywatności i bezpieczeństwa danych użytkowników, wszak inteligentne sprzęty gromadzą wiele danych, w tym osobowe, historię przeglądania, dane o lokalizacji i identyfikatory biometryczne. Ich ochrona jest sprawą priorytetową, gdyż stanowi klucz do budowania zaufania konsumentów.