Microsoft właśnie otwiera nowy rozdział swojej historii. 18 czerwca odbędzie się premiera najnowszych laptopów i tabletów Microsoftu, pierwszych urządzeń w pełni zaprojektowanych z myślą o wykorzystywaniu zasobów A.I. w codziennej pracy. Urządzenia Copilot+ PC mają zrewolucjonizować sposób korzystania z komputera i sieci. Czy jednak ich zakup podyktowany będzie tylko rosnącym hype, czy może być uzasadniony od strony technicznej? Przyglądamy się specyfikacji najnowszych tabletów i laptopów Microsoftu, sprawdzamy powiązania z OpenAI i krytyczne głosy dotyczące niewystarczającej ochrony prywatności!
Microsoft Surface tuż tuż! Co wiemy o komputerach z wbudowaną A.I.
Wielkimi krokami zbliża się premiera pierwszych tego typu urządzeń na świecie – komputerów wyposażonych w przycisk uruchamiający sztuczną inteligencję. Copilot+ PC to nowa marka Microsoftu, której cechami nadrzędnymi ma być efektywność i nowoczesność. Rozpoznamy je po błyszczącym przycisku Copilot na klawiaturze, który znajduje się między lewą strzałką a prawym przyciskiem Alt.
Copilot+ PC to najszybsze i najbardziej inteligentne komputery z systemem Windows, jakie kiedykolwiek powstały. Kontynuują one tradycję zapoczątkowaną w 2012 roku. Microsoft już wcześniej wydawał własne laptopy, chociaż wszystkie te urządzenia bazują w pełni na komponentach podmiotów trzecich. Zasada ta została utrzymana i tym razem – pod tym względem urządzeniom Microsoftu bliżej seriom produktowym Dell, HP czy Lenovo, niż komputerom Apple, które częściowo bazują na własnym hardware, m.in. procesorach Apple.
Historia komputerów Microsoft:
- Microsoft Surface RT (2012) – pierwszy tablet Surface Microsoftu, wyposażony w Windows RT i działający z procesorami ARM. Ze względu na ograniczoną wydajność i sporą konkurencję tablety nie przyjęły się najlepiej.
- Microsoft Surface Pro (2013) – ulepszona wersja bazowego Surface, łącząca w sobie funkcje tabletu i laptopa. Surface Pro działał w pełnił na Windows 8 i był wyposażony w procesory Intel.
- Surface Studio (2016) – pierwszy komputer stacjonarny MIcrosoftu typu All-in-One. Jednostka wyposażona w ekran dotykowy, przeznaczona przede wszystkim dla grafików i projektantów.
- Surface Laptop (2017) – tradycyjny laptop z systemem Windows 10 i procesorem Intel, wyróżniający się minimalistycznym designem.
Premiera Microsoft Surface – ruszyła przedsprzedaż
Copilot+ Surface nie jest więc pierwszym komputerem wydanym przez Microsoft. Jest to jednak bezprecedensowa linia urządzeń skoncentrowana na zaawansowanych funkcjach A.I. wspieranych przez jednostkę NPU (Neural Processing Unit).
Chociaż premiera Microsoft Surface zaplanowana jest na 18 czerwca 2024 r., już teraz można kupić wybraną jednostkę w przedsprzedaży. Za najmniej wymagającą wersję laptopa Surface Pro zapłacimy 999 dolarów. W polskich sklepach prowadzących przedsprzedaż zapłacimy mniej więcej 5500 złotych. Za wersję wyposażone w lepsze parametry zapłacimy odpowiednio więcej. Model w czarnej obudowie, z 16 GB RAM, 512 GB SSD i ekranem OLED, kosztuje w przedsprzedaży ok. 7000 złotych. Najdroższe laptopy Microsoft Surface Pro będą dostępne za niecałe 10 000 złotych.
Wydajność serii Copilot+ – czy Microsoft Surface jest wart swojej ceny?
Microsoft w najnowszych modelach wprowadził zupełnie nową architekturę systemu, która łączy moc procesora (CPU), karty graficznej (GPU) oraz nowej wysokowydajnej jednostki przetwarzania neuronowego (NPU). Dzięki połączeniu z dużymi modelami językowymi (LLM) działającymi w chmurze Azure oraz współpracy z małymi modelami językowymi (SLM), komputer Copilot+ ma osiągać niespotykany wcześniej poziom wydajności. Cele wydajnościowe mają iść w parze z celami energetycznymi, a za ich realizację ma odpowiadać przeniesienie nacisku z GPU na przetwarzanie neuronowe.
Przed premierą z oczywistych powodów nie mamy jeszcze obiektywnych testów i benchmarków. Microsoft chwali się, że Copilot+ Surface Pro jest do 20 razy bardziej wydajny i do 100 razy bardziej efektywny w obsłudze obciążeń A.I. W zakresie wydajności pracy z użyciem wielu wątków procesora laptop Microsoftu ma być o 58% bardziej wydajny w porównaniu do Apple MacBook Air 15”. Wysoka wydajność i oszczędność zużycia baterii ma przekładać się na możliwość ciągłego odtwarzania wideo do 22 godzin lub przeglądania sieci do 15 godzin na jednym ładowaniu. Dane te, o ile potwierdzą je niezależne testy już po premierze, przewyższają możliwości Apple o ok. 20%.
Komputery z przetwarzaniem neuronowym
Najnowsze komputery Microsoftu otwierają nowy etap nie tylko w zakresie działalności Microsoftu, ale także rozwoju jednostek PC. Największym fenomenem jest rozwój wspomnianej infrastruktury NPU, czyli wysokowydajnej jednostki przetwarzania neuronowego. Zadaniem NPU jest łączenie mocy CPU, GPU oraz specjalnie zaprojektowanej jednostki sztucznej inteligencji, umożliwiając tym samym wzrost wydajności i redukcję obciążeń procesora w trakcie zadań związanych z A.I.
Za przetwarzanie NPU w Surface Pro odpowiedzialny jest procesor Snapdragon X Elite i Snapdragon X Plus, wyposażone w rdzenie Oryon Qualcomm. Procesory mają oferować najwyższy poziom wydajności i imponującą moc obliczeniową. Procesory montowane w urządzeniach Microsoftu mają być specjalnie zoptymalizowane pod kątem zadań związanych z uczeniem maszynowym i rozpoznawaniem wzorców. Dzięki zastosowaniu NPU nowe laptopy Microsoftu nie tylko zapewniają niezrównaną wydajność, ale także otwierają nowe możliwości w zakresie zarządzania procesami A.I.
Microsoft Copilot+ Surface Pro – specyfikacja laptopa
Copilot+ Surface Pro jako nowy, sztandarowy laptop ze stajni Microsoftu, wychodzi w kilku różnych wersjach. Różnią się one zasadniczo trzema parametrami: rodzajem zastosowanego procesora (Snapdragon X Elite / Snapdragon X Plus), ilością pamięci operacyjnej RAM i pojemnością dysku twardego. W najtańszym modelu pamięć RAM ma być typu DDR4, droższe zaś jednostki mają mieć pamięć DDR5.
Oto szczegółowe dane techniczne nowego laptopa Surface Pro Copilot, który ma premierę 18 czerwca 2024:
- procesor – Snapdragon X Elite / Snapdragon X Plus,
- architektura NPU – zaawansowane technologie dla lepszej wydajności i energooszczędności,
- pamięć RAM – 16 GB / 32 GB, DDR4 / DDR5,
- dysk twardy – 512 GB / 1 Tb NVMe SSD,
- wyświetlacz z ekranem dotykowym 13,8’ / 15’, rozdzielczość 2880 x 1920 px, technologie TrueColor, wysokie odświeżanie, HDR,
- grafika – zintegrowana grafika oparta na wbudowanej architekturze CPU procesora X Elite / X Plus,
- złącza:
– USB-C: 2 x USB-C z Thunderbolt 4,
– USB-A: 1 x USB-A,
– gniazdo słuchawkowe: 3.5 mm,
– złącze Surface Connect, - łączność – Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2,
- kamery – kamera przednia 1080p HD, kompatybilna z Windows Hello, kamera tylna: 8 MP,
- mikrofony – wbudowane podwójne mikrofony dalekiego zasięgu,
- głośniki stereo z obsługą Dolby Atmos,
- system – Windows 11 Pro z funkcją Copilot+
Poza kwestiami dotyczącymi wydajności ewidentny nacisk został położony na łączność i jakość komunikacji. Surface Pro będzie jednym z nielicznych laptopów na rynku wyposażonych w dwa mikrofony dalekiego zasięgu i głośniki Dolby Atmos. Dobór takich podzespołów wskazuje, że Microsoft kieruje swój produkt także do szeroko rozumianych twórców treści.
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na nowoczesny design laptopa, który delikatnie nawiązuje do produktów Apple’a. Ekran laptopa ma być wyjątkowo cienki (<5mm), a minimalistyczny wygląd przekłada się także na wagę. Surface Pro ma ważyć zaledwie 0,8 kg w wersji 13,8 cali i 1,1 kg w wersji z ekranem 15 cali.
Dostęp do aplikacji i korzyści architektury ARM w Surface Pro
W serii Copilot+ PCs Microsoft kładzie duży nacisk integrację z różnymi aplikacjami i dodatkowe funkcje. Surface Pro otrzymuje wsparcie dla pióra Surface Pen – wyjątkowo wygodnego narzędzia, które może stać się numerem jeden w pracy grafików, specjalistów UX i różnych twórców.
W kontekście nowego laptopa Microsoft Surface Pro Copilot+ trzeba zwrócić uwagę na architekturę używanych procesorów. Snapdragon X Elite i Snapdragon X Plus wykorzystują architekturę ARM, która umożliwia natywną obsługę zoptymalizowanych aplikacji w celu poprawy wydajności i efektywności energetycznej. Surface Pro Copilot+ oferuje szereg zaawansowanych funkcji, które wspierają zastosowanie sztucznej inteligencji (AI), takie jak Windows Studio Effects czy funkcje AI wspomagające codzienną pracę. Dzięki nowej warstwie emulacyjnej Prism, Surface Pro Copilot+ może również wydajnie uruchamiać aplikacje napisane dla architektury x64, co wcześniej było wyzwaniem dla urządzeń opartych na ARM.
Architektura ARM bezpośrednio przekłada się na to, jak efektywnie możemy korzystać z oprogramowania na Surface Pro. Dotyczy wszystkich aplikacji Microsoftu, które zostały specjalnie w tym celu zintegrowane, a więc przede wszystkim Microsoft 365 (Teams, PowerPoint, Outlook, Word, Excel, OneDrive). Natywnie w obrębie ARM działają też takie aplikacje, jak:
- Google Chrome,
- Spotify,
- Zoom,
- WhatsApp,
- Adobe Photoshop,
- Adobe Lightroom,
- Blender,
- Affinity Suite,
- DaVinci Resolve.
Aplikacje skompilowane z myślą o pełnym wykorzystaniu możliwości procesorów opartych na architekturze ARM zapewniają niższe zużycie zasobów bazowych komputera, pozwalając na zoptymalizowaną wydajność. Historycznie jest to zmiana dość istotna, ponieważ dotychczas aplikacje Microsoftu nie miały zbyt dobrego wsparcia ARM, co ewidentnie zostały zmienione.
Copilot+ PCs – A.I. będzie patrzeć na wszystko, co robimy?
Nowe urządzenia Microsoftu są pod ogromnym ostrzałem krytyki mimo tego, że jeszcze się nie ukazały. Przedmiotem negatywnych ocen jest funkcja wbudowana funkcja Copilot+, która wymaga bieżącego monitorowania z poziomu aplikacji wszystkiego, co dzieje się na komputerze. Microsoft potwierdza również, że urządzenia będą robiły w tle kilka, a nawet kilkadziesiąt screenshotów na sekundę. Obrazy te mają być wykorzystywane przez A.I. do analizy zawartości w celu przygotowania do wykonywania różnych zadań. Dzięki temu w dowolnym momencie można uruchomić Copilot+ za pomocą wbudowanego przycisku na klawiaturze, a A.I. będzie wstępnie zorientowane, w czym może aktualnie pomóc. Uprości to również sposób zarządzania informacjami i wyeliminuje konieczność pisania długich promptów lub nagrywania długich komend głosowych.
Powyższe funkcjonalności wydają się być jednak niewystarczające w kontekście zagrożeń związanych z de facto całkowitą utratą prywatności. Microsoft tłumaczy się tym, że dane te zostają wyłącznie na urządzeniu końcowym i nie są przesyłane do sieci. Dzięki temu, chociaż Surface Pro ma zbierać wszystkie informacje i wykonywać tysiące screenów, wszystkie procesy będą odbywały się w zamkniętym środowisku wewnętrznym. Czy jednak rzeczywiście tak jest?
Trzeba zdawać sobie sprawę, że najnowszy laptop Microsoftu będzie niezwykle ograniczony bez podpięcia do sieci. Funkcje A.I. Copilot+ mogą być realizowane tylko wtedy, gdy uzyskamy połączenie z internetem. Przetwarzanie danych nie odbywa się bowiem na urządzeniu końcowym, ale w sieci. Tym samym jest mocno dyskusyjne to, czy Copilot+ umożliwi bezpieczną analizę zebranych danych, czy też będą one przesyłane do Microsoftu (lub Open AI?).
Premiera laptopów Copilot+ PCs – podsumowanie
Czy warto wyciągać oszczędności i już teraz, w przedsprzedaży, kupować nowego laptopa od Microsoftu z wbudowanym Copilotem? Wszystko wskazuje na to, że lepiej będzie jednak poczekać na pierwsze testy i recenzje. Bazując na specyfikacji technicznej, możemy oczekiwać szybkich i wszechstronnych laptopów, które szczególnie dobrze sprawdzą się w różnych pracach kreatywnych. I to nie tylko ze względu na bezprecedensowe i nieograniczone wsparcie sztucznej inteligencji, ale także specjalnie dobrane podzespoły. Nie powinno to nikogo dziwić, bo rodowód Surface’ów jest właśnie taki – to urządzenia, które powstały z myślą o zawodach kreatywnych i twórcach treści multimedialnych.
Microsoft w oficjalnej zapowiedzi nowej serii Copilot+ PCs pisze tak:
Znajdujemy się w punkcie zwrotnym, w którym komputery PC przyspieszą innowacje w zakresie sztucznej inteligencji. Wierzymy, że najbogatsze doświadczenia związane ze sztuczną inteligencją będą możliwe tylko wtedy, gdy chmura i urządzenie będą ze sobą współpracować. Wspólnie z naszymi partnerami wyznaczamy ramy dla następnej dekady innowacji w systemie Windows.
Laptop Microsoft Surface Pro Copilot+ ze sztuczną inteligencją jest idealnym wyborem dla profesjonalistów poszukujących zaawansowanego narzędzia do pracy. Dzięki wbudowanej sztucznej inteligencji oraz procesorom Snapdragon X Elite i X Plus, urządzenie to zapewnia wyjątkową wydajność i efektywność energetyczną. Dostęp do wielu funkcji i aplikacji zoptymalizowanych pod architekturę ARM to kolejny argumenty “prozakupowe”. Pomimo tego, rzeczywista wydajność wciąż jest zagadką, a kwestie dotyczące prywatności prawdopodobnie będą przedmiotem jeszcze szerszej krytyki ze strony przeciwników Microsoftu.