Chociaż znalezienie dobrego laptopa gamingowego może wydawać się łatwym zadaniem dla osób, które mają na koncie setki godzin spędzonych w wirtualnym świecie, wpływ nowych technologii na branżę gier komputerowych oraz sprzętów do ich odtwarzania jest tak duży, że kwestia zakupu wymaga pochylenia się nad kilkoma aspektami. Ponadto, aby wybrać laptopa, który przeniesie wirtualne potyczki na nowy poziom, oferując niezapomniane wrażenia, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na podzespoły samego urządzenia, ale i jego wyświetlacz oraz klawiaturę. Poznaj nasze top 3 laptopów w każdym z 3 przedziałów cenowych – do 3000, 5000 oraz 10 000 złotych.
Dobry laptop gamingowy – jakie parametry są ważne?
Nie każdy gracz ma możliwość zakupu sprzętu z najwyższej półki, wiążącego się z mocnym uszczupleniem portfela, ale każdemu bez wyjątku zależy na tym, by laptop gamingowy sprawnie obsługiwał ulubione gry i ich aktualizacje. Równowaga między jakością a przystępnością cenową to coś, czego poszukują zarówno początkujący, jak i zaawansowani gracze. Przy czym należy podkreślić, że wysoka jakość wcale nie musi dotyczyć każdego podzespołu. Jedne parametry są kluczowe, a inne nie mają aż tak dużego znaczenia. Dobra karta graficzna, mocny procesor (CPU) i odpowiednio duża pamięć RAM to sprawdzony przepis na pełne zadowolenie podczas użytkowania laptopa gamingowego i wrażenia, jakich szukasz.
CPU
Choć wymiana procesora w laptopie jest możliwa (o ile nie jest on na stałe połączony z płytą główną), posiadacze tego typu sprzętu nie mają tak dużych możliwości konfiguracji i rozbudowy, jak właściciele komputerów stacjonarnych. Co to oznacza? Wybierając laptopa gamingowego, musisz zadbać o to, aby miał na tyle mocny procesor, by móc sobie poradzić w przyszłości (przez najbliższych kilka lat) z wymagającymi grami o najwyższej klasie grafiki. O wydajności procesora świadczy liczba rdzeni i wątków i to na nie musisz w pierwszej kolejności zwrócić uwagę. Wydajne CPU zaczyna się już od 4 rdzeni lub 4 rdzeni i 8 wątków. Szukając mocnego procesora, wybierz 6 rdzeni i 12 wątków albo 8 rdzeni i 16 wątków. Koniecznie zwróć uwagę również na generację jednostki. Nowsze modele z podobnego segmentu mogą oferować więcej rdzeni i tym samym lepszą wydajność. Nierzadko również mamy do czynienia z poprawioną efektywnością energetyczną, co ma wpływ na czas pracy baterii. Kolejny ważny parametr mający wpływ na pracę procesora to taktowanie, które określa rytm jego pracy. Im większa jego częstotliwość, tym wydajniejsze CPU. Taktowanie w laptopach gamingowych nie powinno być mniejsze niż 3,2-3,6 GHz. W najnowszych laptopach wynosi między 4,1 a 5,0 GHz.
W zależności od posiadanego budżetu możesz postawić na Ryzen 7 7840H (wymaga bardziej rozbudowanego chłodzenia), Ryzen 9 7950X3D (posiada 16 rdzeni i 32 wątki, obecnie najwydajniejszy procesor do gier na rynku), Core i7-13800H (zazwyczaj stosowane w większych laptopach) czy Core i9-13900HK (można go samodzielnie podkręcić i tym samym zwiększyć jego wydajność).
Karta graficzna
Najnowsze gry wykorzystują już tak zaawansowane technologie, np. Ray Tracing (śledzenie promieni świetlnych w czasie rzeczywistym, dzięki czemu obraz jest bliższy temu, co w świecie rzeczywistym rejestruje ludzkie oko), że aby za nimi nadążyć i móc w pełni cieszyć się dobrodziejstwami, którymi obdarzają graczy, trzeba postawić na naprawdę dobrą kartę graficzną. A dobra karta to karta, która nie jest zintegrowana z procesorem. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb samego gracza. Miłośnicy klasyków zadowolą się starszymi generacjami kart GeForce od Nvidii, a gracze sięgający po nowości mogą potrzebować GeForce RTX 4080 lub nawet GeForce RTX 4090 z rewelacyjnym chłodzeniem, cichą pracą i świetną wydajnością.
Pamięć RAM
Nie jest zaskoczeniem, że im większa pamięć RAM, tym lepiej. Za absolutne minimum uważa się 8 GB. Coraz więcej gier wymusza na graczach montowania kości 16 GB, a niektóre tytuły wykorzystujące Ray Tracing nawet i 32 GB.
Wyświetlacz w laptopie – o czym pamiętać?
Wielu graczy skupia się głównie na karcie graficznej i procesorze, zapominając, że wyświetlacz laptopa, a ścisłej rzecz ujmując jego parametry, będą mieć wpływ na komfort rozrywki. Przekątna ekranu, rozdzielczość, typ matrycy i częstotliwość odświeżania ekranu – od tych 4 aspektów będą zależeć doznania gracza.
Przekątna ekranu
Choć nie jest tajemnicą, że im większy ekran, tym lepszy komfort grania, zbyt duża przekątna wyświetlacza zmniejsza mobilność sprzętu, gdyż z obudową rośnie waga urządzenia. Jeśli zamierzasz grać w jednym miejscu, możesz zdecydować się na panel 19-calowy. W przypadku częstego przenoszenia laptopa, np. podczas podróżowania, wersja 15,6 cala wydaje się bardziej rozsądnym rozwiązaniem.
Rozdzielczość
Jeśli zdecydowałeś się na okazały wyświetlacz, a dodatkowo Twoje fundusze pozwalają na spełnianie technologicznych zachcianek, postaw na rozdzielczość 4K, czyli 3840 x 2160 pikseli. Musisz być świadom tego, że tak duża rozdzielczość będzie mieć wpływ na wydajność laptopa, a poza tym może nie sprawdzić się przy wyświetlaczach 14-calowych (nie dostrzeżesz różnicy względem niższej rozdzielczości). Posiadacze sprzętu o średnich gabarytach prawdopodobnie zadowolą się rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli, czyli Full HD.
Typ matrycy
VA, TN czy IPS? Odpowiedź może być tylko jedna – model IPS (z. ang. In-Plane Switching)! Zapewnia znakomite odwzorowanie barw i szczegółowość obrazu, a ponadto pozwala na szeroki kąt widzenia. Dodatkowo poruszanie się kryształów zwiększa dynamikę ekranu i częstotliwość odświeżania. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem gier FPS, w których ważna jest prędkość reakcji, technologia IPS może nie być Twoim sprzymierzeńcem – wszystko przez rozmycie obrazu i smużenia. Dynamiczne strzelanki lepiej współpracują z matrycami TN.
Częstotliwość odświeżania
Standardowe laptopy gamingowe mają wyświetlacz 120 Hz. Lepsze i jednocześnie droższe modele oferują odświeżanie 144, 240, 360 i nawet 480 Hz. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym lepsza płynność matrycy i jednocześnie ostrość obrazu. Oczywiście wiele zależy od tego, jakiego rodzaju jesteś graczem. Profesjonalista wybierze najlepsze możliwe rozwiązanie, a tak zwanemu niedzielnemu graczowi, który sięga po prostą rozrywkę, może wystarczyć nawet ekran 60 Hz.
Klawiatura – na co zwrócić uwagę?
Kompletując arsenał gracza, nie można zapomnieć o klawiaturze. Będzie ona w dużej mierze wpływać na przyjemność płynącą z gry i jej efektywność. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, a następnie dopasować je do swoich potrzeb i preferencji.
Typ przełączników
Gracze mogą zdecydować się na jeden z 3 typów przełączników – mechaniczne, membranowe, hybrydowe. Pierwsze zapewniają szybki czas reakcji i wyraźny punkt aktywacji, więc sprawdzą się w przypadku gier, gdzie czas bywa na wagę złota. Przełączniki membranowe są cichsze i tańsze, co niektórzy mogą uznać za zaletę, ale za to mniej trwałe. Wersja hybrydowa, która łączy szybki czas reakcji z wysoką precyzją.
Układ klawiszy
Klawiatury gamingowe różnią się liczbą klawiszy i tym samym rozmiarem. Gracze często sięgają po klawiaturę TKL (z ang. Tenkyeless), która nie zawiera klawiszy numerycznych po prawej stronie, dzięki czemu jest mniejsza i wygodniejsza w użytkowaniu. Nie brakuje też miłośników klawiatur 60%, które nie zawierają klawiszy numerycznych, większości klawiszy funkcyjnych i nawigacyjnych, zachowując podstawowy zestaw klawiszy alfabetycznych, niektóre klawisze funkcyjne i kilka klawiszy dodatkowych, takich m.in. spacja, Enter. Czasami decyzja o zakupie danego typu klawiatury może być podyktowana gatunkiem gry. Strzelanki (FPS) potrzebują przełączników liniowych oraz takich funkcji jak anti-ghosting i N-key roller. W grach MOBA sprawdzą się klawiatury z przełącznikami o średnim oporze, np. Cherry MX Brown lub Blue. Miłośnicy gier wymagających skomplikowanych kombinacji i szybkiej reakcji (gry MMORPG, RTS) powinni zdecydować się na klawiaturę z programowalnymi klawiszami makr oraz przełącznikami dotykowymi.
Podświetlenie
To nie tylko kwestia estetyki, ale i duże ułatwienie dla nocnych marków. Najlepsze klawiatury gamingowe mają podświetlenie RGB, a także możliwość personalizacji według sekcji klawiatury lub poszczególnych klawiszy.
Łączność
Wybór między klawiaturą przewodową a bezprzewodową to kwestia osobistych preferencji. Za pierwszym typem przemawia stabilność połączenia i czas reakcji, a za drugim większa swoboda użytkowania.
Najlepszy laptop gamingowy do 3000 zł
Skoro laptop gamingowy charakteryzuje się procesorem o podwyższonej wydajności, a także dedykowaną kartą graficzną nowej generacji, ciężko mówić o tego typu sprzęcie, mając do dyspozycji jedynie 3000 zł. Istnieją jednak laptopy w tym przedziale cenowym o parametrach więcej niż przyzwoitych, które można uznać za dobrą alternatywę.
HP Victus 15 – 2 799 zł
Wnętrze tego laptopa stanowi sześciordzeniowy procesor AMD Ryzen 5 5600H (maksymalne taktowanie 5.0 GHz w trybie Turbo), dzięki czemu gracze zyskują pewność, że ich ulubione, nawet dosyć wymagające, gry będą działać bez zarzutu. Jest on wspieramy przez 16 GB RAM i dysk SSD o pojemności 512 GB. Za płynne ruchy i wyraziste detale, a także bardzo dobre odwzorowanie ceni, tekstur i efektów świetlnych odpowiada dedykowana karta graficzna GeForce RTX 3050 od Nvidii. Dzięki 15,6-calowemu wyświetlaczowi z częstotliwością odświeżania matrycy IPS 144 Hz komfort użytkowania sprzętu jest naprawdę bardzo dobry.
Lenovo Ideapad Gaming 3 15ARH7 – 3 330 zł
Solidny wybór w przystępnej cenie, sprawdzony przez miłośników przenośnych rozwiązań. Wyposażony w sześciordzeniowy procesor AMD Ryzen 5 5600H (maksymalna częstotliwość taktowania 4,5 Ghz w trybie Turbo), 16 GB RAM, dysk SSD o pojemności 512 GB i kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti laptop pozwala na płynną grę na średnich ustawieniach graficznych. 15,6-calowy o matrycy IPS i częstotliwości odświeżania 120 Hz zapewnia czysty obraz o rozdzielczości Full HD, płynnie odtwarzając klatki dynamicznych gier. Na uwagę zasługują cicha praca nawet przy wysokim obciążeniu oraz wydajne wentylatory, dzięki którym Ideapad nie przegrzewa się łatwo.
HP 255 G9 – 1 999 zł
Niezwykle lekki laptop znakomicie sprawdzi się zarówno w domu, jak i w podróży. Dzięki 6 rdzeniom i 12 wątkom o zmiennym taktowaniu od 2.30 do 4.30GHz procesor AMD Ryzen 5 5625U pozwala w pełni wykorzystać moc oraz wydajność jednostki. CPU wspiera 16GB pamięci RAM i dysk SSD 1TB. Choć brak dedykowanej karty graficznej nieco ogranicza możliwości modelu, to jednak zintegrowany układ graficzny AMD Radeon Graphics wspiera środowisko DirectX, eksponując najdrobniejsze detale. 15,6-calowy ekran z matrycą IPS w rozdzielczości Full HD zapewnia doskonałą ostrość i nasycenie kolorów. To bez wątpienia ciekawy wybór dla mniej wymagających graczy.
Laptop gamingowy do 5000 zł – top 3
Budżet w wysokości 5000 złotych pozwala na zakup laptopa gamingowego o wydajnych podzespołach, który oferuje satysfakcjonujące doświadczenia podczas mierzenia się z najnowszymi tytułami na rynku.
Lenovo L0Q 15 AEP9 – 4 199 zł
Napędzany procesorem AMD Ryzen 7 7435HS laptop od firmy Lenovo w pełni zasłużenie otwiera nasze minizestawienie pewniaków do 5000 złotych. Zapewnia szybką reakcję systemu nawet przy najbardziej wymagających zadaniach, a częstotliwość Boost Clock do 4,5 GHz jest gwarancja płynności i natychmiastowego przetwarzania danych. 24 GB pamięci RAM, 512 GB pamięci na dysku SSD i karta NVIDIA GeForce RTX 4050, oferująca doskonałą wydajność dzięki Ray Tracingowi i technologii DLSS 3, to przepis na grę pełną wrażeń. Technika Nvidia Reflex zapewnia najniższe opóźnienia i najlepszą responsywność, pozwalając szybciej namierzać cel i reagować, a dodatkowo stoi za najlepszą precyzją celowania w grach turniejowych. Technologia Max-Q optymalizuje system pod kątem mocy, zużycia baterii i akustyki, HyperChamber Cooling skutecznie obniża temperaturę urządzenia nawet o 2°C, jednocześnie redukując hałas o 2 dB. Na komfort grania wpływa również 15,6-calowy wyświetlacz Full HD o częstotliwości odświeżania 144 Hz.
ASUS TUF Gaming F17 – 4 595 zł
Firma ASUS oferuje mobilnym graczom laptopa gamingowego z 17,3-calową matrycą, który został wyposażony w funkcję Adaptive-Sync, dzięki której częstotliwość odświeżania obrazu (do 144 Hz) jest na bieżąco synchronizowana z liczbą generowanych klatek. Sercem TUF Gaming jest dwunastordzeniowy procesor Intel Core i5-12500H. Jego pracę wspiera 16 GB pamięci RAM, dysk SSD 512 GB i dedykowana karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3050. Szybkie gniazdo SSD M.2 NVMe pozwoli błyskawicznie zwiększyć dostępną pojemność dyskową, a technologie Ray Tracing i Nivida DLSS zapewniają wciągającą oprawę graficzną. To wszystko sprawia, że nawet najbardziej zaawansowane gry działają bez zarzutu, oferując płynną rozrywkę i pełne najdrobniejszych szczegółów obrazy.
MSI Bravo 17 D7VFK-091XPL – 4 7999 zł
Ośmiordzeniowy proces AMD Ryzen 7 7735HS o częstotliwości taktowania do 4,75 GHz, 16 GB RAM, dysk SSD 1000 GB, karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4060 i 17,3-calowa matryca IPS o częstotliwości odświeżania 144Hz to wystarczające powody, by umieścić MSI Bravo 17 w naszym minizestawieniu laptopów. Jak dodamy do tego technologię Ray Tracingu oraz DLSS 3 wspierane przez sztuczną inteligencję to otrzymamy w pełni zasłużone miejsce na podium. Z laptopem Bravo 17 wirtualne światy wydają się tak realne, jak nigdy przedtem. Dzięki piątej generacji technik Max-Q każdy z elementów laptopa został zoptymalizowany pod kątem mocy obliczeniowej i wydajności. Na straży temperatury laptopa stoi system chłodzenia Cooler Boost 5, czyli dwa wentylatory i sześć ciepłowodów. O przewagę w grach turniejowych dba NVIDIA Reflex. Z kolei Enkoder NVIDIA (NVENC) zapewnia dostęp do zaawansowanych funkcji przesyłania strumieniowego.
Top 3 laptopów gamingowych do 10 000 zł
Mając do dyspozycji 10 000 zł, można znaleźć sprzęt o naprawdę wydajnych podzespołach, które staną się gwarantem komfortowej rozrywki nawet przy nowych, mocno wymagających tytułach.
MSI Vector GP68HX – 9 999 zł
Dzięki 24-rdzeniowemu procesorowi Intel Core i7-13700HX, wpieranemu przez 16 GB szybkiej pamięci DDR5 RAM, dysk SSD 1 TB i kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 4080 mamy do czynienia z wydajnością komputera stacjonarnego. Wsparcie sztucznej inteligencji (DLSS 3, Nvidia Max-Q) i wykorzystanie technologii Ray Tracingu sprawiają, że laptopy są szybkie, ciche, a przede wszystkim oferują niesamowicie szczegółowe wirtualne światy bez opóźnień i ze znakomitą responsywnością. Udoskonalony system chłodzenia MSI Cooler Boost 5 ze współdzielonym przez CPU i układ graficzny ciepłowodem poprawia wydajność odprowadzania ciepła, szczególnie w przypadku procesora. Gamingowa klawiatura Steelseries z podświetleniem RGB pozwala dostosować klawisze do upodobań gracza. Imersyjny 16-calowy wyświetlacz o rozdzielczości QHD+ (3200 x 1600 pikseli) i odświeżaniu 240 Hz pracuje płynniej niż kiedykolwiek. Sprzęt przez 3 lata z rzędu – od 2021 do 2023 roku – zwyciężał w plebiscycie czytelników magazynu PCMAG.
ASUS ROG Strix G18 – 8 099 zł
Laptop gamingowy ASUS ROG Strix G18 to sprzęt z tak dobrym zapleczem technologicznym, że istnieje obawa, że nie będziesz chciał przestać z niego korzystać, zaniedbując wiele innych spraw. Procesor Intel Core i7-13650 HX (14 rdzeni, 20 wątków), o częstotliwości odświeżania 240 Hz, wspieramy 16 GB RAM, dyskiem SSD 1024 GB (możliwość montażu dysku M.2 PCIe) i kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX serii 40 w wersji laptopowej z funkcją Dynamic Boost, wyposażone w wyspecjalizowane rdzenie Tensor wspierane AI w celu zapewnienia maksymalnej wydajności i rewolucyjnych możliwości, to gwarancja wręcz oszałamiającej rozrywki. Technika DLSS 3 zapewnia większą liczbę klatek na sekundę. Z kolei rdzenie RT trzeciej generacji gwarantują dwukrotnie wyższą wydajność Ray Tracingu. Dzięki enkoderowi NVIDIA ósmej generacji możesz prowadzić transmisję w wysokiej jakości, obsługując strumieniowanie w wyższych rozdzielczościach. 18-calowy ekran o odświeżaniu 240 Hz i jasności 500 nitów zapewnia dokładność wyświetlania w każdych warunkach.
Gigabyte AORUS 17H BXF – 10 499 zł
Wysokiej klasy 17,3-calowy ekran, otoczony jest przez ultrawąskie ramki, co znacząco poprawia imersję podczas rozgrywki, z odświeżaniem na poziomie 360 Hz to sposób, by cieszyć się maksymalną płynnością działania, a także mocno zanurzyć w wirtualnym świecie i czerpać z niego wszystko, co najlepsze. Procesor Intel Core i7-13700H (14 rdzeni, 20 wątków, taktowanie 3.70-5.00 GHz), 16 GB RAM, dysk SSD 1024 GB to gwarancja wydajności, o jakiej marzy każdy gracz. O efekt wow dba nowa generacja kart NVIDIA GeForce RTX 40, dzięki której nawet przy dynamicznym ruchu nie umknie Ci żaden szczegół. Laptop Gigabyte AORUS 17H BXF może poszczycić się bardzo zaawansowanym, w pełni autorskim układ chłodzenia WINDFORCE Infinity. System składa się z 2 wentylatorów, kilku rurek cieplnych oraz żeber chłodzących, które wspólnie dbają o to, by przy nawet przy wysokim obciążeniu i rozpalającej zmysły rozrywce, sprzęt pozostawał odpowiednio chłodny.