AMD wypuszcza nowe akceleratory serii Instinct. Czy będą konkurencją dla Nvidii H200?

AMD zaprezentowało najnowsze chipy serii Instinct – MI325X. Akceleratory GPU używane do szkolenia modułów sztucznej inteligencji są jednymi z najbardziej zaawansowanych komponentów technologicznych. Nowa seria Instinct od AMD rzuca rękawicę akceleratorom Nvidia z architekturą Blackwell. Pod każdym względem, oprócz poziomu zużycia energii elektrycznej, najnowsze chipsety AMD przebijają swoje starsze odpowiedniki. Czy to jednak wystarczy, aby ugryźć nieco większy kawałek tortu na tym rynku? Zobacz naszą analizę najnowszych akceleratorów AMD!

Nowe akceleratory AMD Instinct dla AI

Jeżeli mielibyśmy wskazać jeden sektor na rynku IT, który najbardziej potrzebuje konkurencyjności dla zdrowego rozwoju, byłyby to centra danych i akceleratory GPU wykorzystywane do AI. Dziś rynek ten praktycznie w całości ma Nvidia. To właśnie nie gamingowi, ale przede wszystkim rewolucji generatywnej sztucznej inteligencji spółka zawdzięcza fakt, że jest najwyżej wycenianą firmą na świecie. Akceleratory GPU to niezwykle zaawansowane chipsety umożliwiające wykonywanie skomplikowanych obliczeń i szkolenie modułów AI na gigantycznych bazach danych.

AMD właśnie zaprezentowało nowy akcelerator graficzny Instinct MI325X, który stanowi bazową część serii chipsetów dedykowanych do obsługi sztucznej inteligencji i treningu zaawansowanych modeli językowych. Układ Instinct MI325X ma wejść do produkcji jeszcze przed końcem 2024 roku. Jeśli chipy AI od AMD zdobędą uznanie głównych firm technologicznych opracowujących modele językowe, takich jak OpenAI, Meta, Google czy Anthropic, może to wywrzeć presję Nvidii skutkującą obniżeniem cen własnych akceleratorów. Przypomnijmy, że produkty Nvidii są tak często i chętnie wybierane przez branżę, że Nvidia z powodzeniem sprzedaje je z gigantyczną marżą na poziomie ok. 75% ceny sprzedaży.

AMD Instinct – wzrost wydajności we wszystkich obszarach

Najnowszy chipset AMD pod każdym względem wyprzedza poprzednie modele firmy. Jedyna negatywna zmiana to wyższy pobór mocy, czego jednak przy obecnej technologii nie da się uniknąć przy zwiększaniu mocy obliczeniowej. MI325X opiera się na architekturze CDNA 3, będącej najnowszą generacją technologii AMD przeznaczoną do zadań HPC (High Performance Computing) i AI. Układ ten jest zaprojektowany jako MCM (multi-chip module), łącząc rdzenie obliczeniowe z pamięcią HBM (High Bandwidth Memory) w jednej strukturze, co znacząco zwiększa wydajność i efektywność energetyczną.

Jeśli chodzi o kluczowe elementy specyfikacji, to MI325X może pochwalić się przede wszystkim ogromnym wzrostem liczby tranzystorów – do aż 153 miliardów. Procesor oferuje 304 jednostki CU, dzięki czemu zapewnia pracę aż 19 456 rdzeniom obliczeniowym oraz 1216 rdzeniom typu Matrix, zoptymalizowanych do obsługi operacji tensorowych, niezwykle istotnych w treningu modeli AI.

Akcelerator MI325X wyposażony w 256 GB ultraszybkiej pamięci HBM3E, a jego przepustowość pamięci wynosi aż 6 TB/s. Umożliwia wydajny przepływ olbrzymich ilości danych potrzebnych do treningu modeli AI. Taktowanie rdzenia graficznego w trybie Boost sięga 2100 MHz, a moc obliczeniowa dla operacji FP64 Matrix (istotnych w zadaniach precyzyjnych, takich jak symulacje naukowe) wynosi 163,4 TFLOPS.

AMD Instinct MI350 Series
Chipsety AMD Instinct do trenowania modeli AI mają rzucić rękawicę akceleratorom Nvidia.

Akceleratory AMD Instinct MI325X, MI355X – parametry techniczne

Akceleratory AMD Instinct z rodziny MI będą dostępne w kilku różnych wersjach. Najszybciej do produkcji trafią jednostki MI325X. Każda z tych wersji różni się specyfikacją techniczną, w tym architekturą, liczbą rdzeni, przepustowością pamięci i zapotrzebowaniem na energię.

Wszystkie modele nowej serii to:

  • AMD Instinct MI250X,
  • AMD Instinct MI250X,
  • AMD Instinct MI300X,
  • AMD Instinct MI325X,
  • AMD Instinct MI355X.

Najbardziej rozbudowane pod względem technologiczne są akceleratory AMD Instinct MI355X, które wyróżniają się mocą obliczeniową na poziomie aż 400 TFLOPS (według deklaracji producenta). Poniżej zamieściliśmy parametry techniczne najbardziej wydajnych jednostek AMD.

SpecyfikacjaAMD Instinct MI325XAMD Instinct MI355X
ArchitekturaCDNA 3CDNA 3
Proces produkcyjny5 nm + 6 nm TSMC5 nm + 6 nm TSMC
Ilość tranzystorów153 miliardów170 miliardów
Liczba rdzeni38 91240 960
Pamięć192 GB HBM3256 GB HBM3E
Magistrala pamięci8192-bit8192-bit
Przepustowość pamięci6,5 TB/s8 TB/s
TDP (pobór mocy)1000 W1200 W
Moc obliczeniowa (FP32)383 TFLOPS400 TFLOPS
Moc obliczeniowa (FP64)191,5 TFLOPS200 TFLOPS
ZastosowaniaSztuczna inteligencja, HPC (high performance computing)Sztuczna inteligencja, HPC

Najbardziej zaawansowany akcelerator (MI355X) w II kw. 2025 r.

Na drugi kwartał 2025 r. zaplanowano premierą najbardziej zaawansowanego modelu z serii Instinct: AMD Instinct MI355X. Akcelerator będzie bazować na jeszcze lepszej architekturze CDNA 4 (reszta modeli opiera się na CDNA 3), która wprowadza 3-nanometrowy proces technologiczny opracowany przez TSMC. Nowa architektura przełoży się nie tylko na wzrost wydajności, ale również obsługę nowych typów danych, m.in. FP4 i FP6.

Według deklaracji AMD wydajność MI355X w zadaniach związanych z wnioskowaniem ma być aż 35-krotnie wyższa w porównaniu z akceleratorami opartymi na architekturze CDNA 3. To niezwykle istotny parametr w kontekście uczenia maszynowego i trenowania modeli językowych. To, co jednak musi zastanawiać, to pozostawienie przez AMD identycznej pojemności pamięci, co może hamować osiągalną wydajność maksymalną.

AMD Instinct MI325X Platform Vs NVIDIA H200 HGX
AMD Instinct będą bardziej konkurencyjne dla Nvidia Blackwell za sprawą coraz lepszych parametrów technicznych i wciąż znacznie niższej ceny.

AMD coraz bliżej faktycznej rywalizacji z Nvidia?

Wprowadzenie akceleratorów MI325X trzeba umieścić w kontekście najnowszych ruchów Nvidii. Największy gigant technologiczny świata, przynajmniej pod względem kapitalizacji rynkowej, lada moment wypuści najnowsze akceleratory – Nvidia Blackwell. W 2025 r. mają być już dostarczane hurtowo.

Choć Nvidia jest graczem prawie że bezkonkurencyjnym, a wycena akcji Nvidia tylko w 2024 r. wynosiła ponad 175%, wycena AMD również rośnie – o 20%. Przychody AMD z centrów danych w drugim kwartale 2024 roku wzrosły ponad dwukrotnie, osiągając 2,8 miliarda dolarów. Prawie połowa tej kwoty pochodzi właśnie ze sprzedaży akceleratorów służących do AI.

Udany debiut AMD może przyciągnąć uwagę inwestorów i firm technologicznych. Nie ma co ukrywać, że proces technologiczny AMD jest mniej zaawansowany od Nvidia. Niemniej jednak ostatecznie liczy się nie tylko wydajność, ale także jej stosunek do ceny. Już teraz AMD deklaruje korzystne warunki finansowe, które mają wspomagać poziom sprzedaży serii Instinct.

AMD Instinct MI355X platform

AMD Instinct MI355X to najbardziej zaawansowany model zaprezentowany ostatnio przez AMD.

AMD wypuszcza nowe akceleratory Instinct – podsumowanie

Pomimo gigantycznej przewagi Nvidii AMD nie mówi jeszcze ostatniego słowa. I chociaż AMD nie zawojuje rynku akceleratorów do AI po premierze serii Instinct, ale na pewno wzmocni tym swoją pozycję. Prezentowane modele wykazują się znacznie wyższą mocą obliczeniową, a porównanie specyfikacji technicznej wskazuje, że wszystkie kluczowe obszary zostały znacznie ulepszone względem poprzednich rozwiązań. Na korzyść oferty AMD przemawia także cena, bo w przeciwieństwie do Nvidii firma oferuje chipsety taniej, z niższą marżą. Nową serią akceleratorów AMD Instinct mają być już zainteresowane m.in. Meta i Microsoft.

Wyścig technologiczny wokół rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji trwa w najlepsze. Trenowanie dużych modeli językowych, wykorzystywanych m.in. przez ChatGPT, Perplexity czy Claude, wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, którą zapewniają akceleratory. Tempo wzrostu na zapotrzebowania tej infrastruktury nie tylko znacznie przyspieszyło przez ostatnie dwa lata, ale wciąż znacznie rośnie.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *