Strona internetowa jak okno wystawowe

Przechodząc ulicą wypełnioną sklepami, firmami usługowymi czy instytucjami pierwszą uwagę zwykle zwraca wystawa. To ona decyduje o tym, ze dana placówkę zapamiętujemy na dłużej, a jeśli jest urządzona w sposób wyjątkowo przemyślany i estetyczny, często nawet zaskakujący, to utrwala się w pamięci i przy kolejnej wizycie bez problemu trafiamy na nią. Podobną rolę odgrywa strona internetowa, stanowiąca formę pierwszego kontaktu z produktem, usługą czy wytwórcą, a niekiedy także projektem lub imprezą.

Wiele witryn stanowi formę informacji z przebiegu wydarzenia, ale również możliwość sprawdzenia programu, lokalizacji wydarzeń, cen biletów, a niekiedy także ich zamówienia. W przypadku firm produkujących towary użytkowe strona stanowi rodzaj katalogu, pozwalający nie tylko na zapoznanie się z ofertą, ale również porównanie jej z wieloma innymi tego typu. Często zanim podejmie się decyzję o podpisaniu umowy witryna trafia w formie zakładki na stałe do bazy informacji i jest wielokrotnie odwiedzana. Przy takim założeniu pisanie stron internetowych wymaga dużego profesjonalizmu i znajomości zasad, które pozwalają na osiągnięcie właściwego poziomu oglądalności. Podobnie jak nudna, szara i nieciekawa wystawa, tak przeciętna i mało wyrazista strona nie przyciągnie uwagi użytkownika.  Ważnym elementem jest dostosowanie samego kształtu projektu do rodzaju treści, jaką będzie on zawierał.

Innego podejścia wymaga witryna dobrej cukierni oferującej sprzedaż z dowozem czy torty ślubne na zamówienie, a inne podejście jest konieczne w przypadku serwisu opon samochodowych czy stacji LPG. Chociaż jedna i druga witryna to prezentacja usług, różni je nie tylko branża, ale również docelowy odbiorca. Portale kulinarne dla kobiet powinny cechować się przyjemną grafiką i pastelowymi kolorami, strony męskie, sportowe, motoryzacyjne czy reklamujące warsztaty wymagają konkretniejszych obrazów i barw. Bardzo istotna bywa też symbolika, która dociera do świadomości odbiorcy w pierwszej kolejności. Już kilkusekundowe wejście powinno dawać obraz tematyki bez konieczności czytania treści.