Masz ochotę na wzięcie udziału w koncercie, ale nie dysponujesz pieniędzmi na bilet, nie odpowiadają Ci daty, Twój ulubiony artysta pominął Polskę podczas ustalania trasy koncertowej bądź dowolny inny aspekt sprawia, że nie możesz tego zrobić? Na szczęście wcale nie musisz rezygnować z zabawy! Streaming koncertów pozwala na udział w wydarzeniach kulturalnych z własnego pokoju – w zależności od platformy za niewielką opłatą lub bezpłatnie.
Streaming koncertów: na żywo bądź zapis
Streaming dzieli się na dwa rodzaje: live (transmitowanie multimediów w czasie rzeczywistym, np. na Twitchu) oraz on demand (transmitowanie multimediów znajdujących się na serwerze, np. na Netflixie). Jeśli chodzi o streaming koncertów, realizowany jest w obu wymienionych rodzajach, choć póki co znacznie popularniejsze są zapisy już odbytych koncertów, czyli video on demand. Dla właścicieli platformy główną zaletą jest to, iż nagranie koncertu w dobrej jakości dźwięku i obrazu ściągnie znacznie więcej widzów niż jednorazowy streaming live. Natomiast dla odbiorców mocną stroną jest możliwość powracania do ulubionego koncertu dopóty, dopóki będzie dostępny na serwerze platformy.
Gdzie szukać darmowego streamingu koncertów on demand?
Zapisy koncertów w dobrej jakości audiowizualnej dostępne są w serwisach płatnych i darmowych. Jeżeli nie jesteś pewien, czy cyfrowe uczestnictwo w wydarzeniu kulturalnym jest formą rozrywki, która Ci odpowiada, możesz wziąć udział w kilku bezpłatnych koncertach i na tej podstawie podjąć decyzję, czy warto wykupić dostęp do biblioteki płatnej.
Darmowe koncerty na YouTubie
Jedną z popularnych platform do oglądania koncertów za darmo – i obecnie zdecydowanie moją ulubioną – jest YouTube. Nie tylko pozwala zaoszczędzić na biletach, ale także zachwyca rozmiarem bazy nagrań. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Jakościowych koncertów warto szukać na kanałach organizatorów oraz kanałach publikujących różnorodne koncerty w jednym miejscu.
Doskonałym przykładem nagrania bardzo dobrej jakości jest paryski koncert Rammsteina z 2012 roku. Został dodany na YouTube w czerwcu 2022 roku, natomiast do końca kwietnia 2024 roku obejrzano go już ponad trzy miliony razy. Nawet przy założeniu, że najwięksi fani zespołu obejrzeli go kilkukrotnie, nadal jest to liczba odbiorców znacznie przewyższająca grupę osób, która fizycznie zmieściłaby się w hali Accor Arena. Pojemność paryskiej hali sportowej bowiem wynosi maksymalnie 20000 osób (w przypadku koncertów liczba miejsc to 17000).
Darmowe koncerty na Arte
Kolejną wartościową platformą do oglądania koncertów bez ponoszenia kosztów finansowych jest Arte. Serwis pozwala na wybranie ulubionego gatunku, m.in. popu i rocka, electro, metalu, jazzu czy hip-hopu. Podobnie jak na YouTubie, aby oglądać zapisy wydarzeń muzycznych, można się zarejestrować, ale wcale nie trzeba.
Szukając streamingu koncertu on demand na Arte, należy wziąć pod uwagę, że nie znajdzie się tutaj największych światowych gwiazd (natomiast popularni muzycy jak najbardziej się znajdą). Serwis jest dobry do odkrywania artystów niszowych oraz młodych talentów, również z Polski. Na platformie można obejrzeć na przykład tegoroczny koncert Janna z festiwalu Eurosonic.
Darmowe koncerty na Facebooku
Bezpłatne koncerty streamowane na Facebooku są bardziej podobne do tych dostępnych na YouTubie niż w serwisie Arte, za ich dodanie bowiem odpowiada organizator lub sam artysta. Nie słyszałam, by były dobrze reklamowane – raczej są gratką dla fanów konkretnego muzyka, którego profil uważnie śledzą.
Nie wiem, jak koncerty na Facebooku wypadają w praktyce. Nie jestem pewna, czy na fanpage’ach artystów pojawiły się jakieś nagrania w całości, choć biorąc pod uwagę mnogość muzyków na całym świecie, jest to całkiem prawdopodobne. Sama dotarłam jedynie do opublikowanych na Facebooku urywków koncertu – pojedynczych piosenek – autorstwa Urszuli. Są dostępne na jej profilu.
Darmowe koncerty w Ninatece
Ninateka to serwis udostępniający za darmo zbiory Filmoteki Narodowej, wśród których znajdują się koncerty i słuchowiska. Oferta obejmuje treści polskie: rewie, koncerty pojedynczych artystów, festiwale, opery.
W Ninatece za darmo weźmiesz udział w koncertach Katarzyny Nosowskiej lub zespołu Hey, Organka, Skubasa, O.S.T.R., Hemp Gru, Łąki Łan. Posłuchasz przeglądów jazzowych i muzyki klasycznej.
Darmowe koncerty na OperaVision
Co prawda OperaVision sama w sobie nie jest serwisem streamingowym, lecz udostępnia różne europejskie spektakle operowe zupełnie za darmo (filmy wgrywane są na YouTube). Trzeba jedynie pilnować dat, w których dostępne są nagrania. Przykładowo spektakl Ariadne auf Naxos stworzony przez Garsington Opera pojawił się na platformie 26 kwietnia, a zniknie 26 października.
Gdzie szukać płatnego streamingu koncertów on demand?
Jeżeli uznasz, że streaming koncertów to dokładnie to, czego szukasz, możesz rozważyć wykupienie dostępu do treści płatnych. Co istotne, na wielu zaproponowanych przeze mnie niżej platformach znajdziesz nie tylko zapis wydarzeń muzycznych on demand, ale także filmy, seriale, programy. Być może nawet w kilku z nich masz już konto.
Płatny streaming koncertów na Netflixie
Netflix jest jedną z najpopularniejszych platform streamingowych z filmami i serialami. Warto jednak wiedzieć, że znajdują się na nim także koncerty oraz dokumenty muzyczne ukazujące pracę nad przygotowaniem koncertu. Niestety jest ich mało.
Przykładowe zapisy koncertów na Netflixie to:
- Sam Smith: Love Goes – Live at Abbey Road Studios – dokument, ale w większości poświęcony prezentacji występu muzycznego,
- Robbie Williams Live at Knebworth – zapis koncertu artysty znanego na całym świecie,
- Southern All Stars Chigasaki Live 2023 – zapis japońskiego festiwalu muzycznego.
Płatny streaming koncertów na HBO Max
Podobnie do Netflixa serwis HBO Max przeplata filmy, seriale i programy z koncertami oraz dokumentami muzycznymi. Jednak i tutaj nie ma ich zbyt wielu. Z tego powodu uważam, że wykupienie konta na jednej z tych platform wyłącznie dla możliwości oglądania koncertów nie ma sensu.
Przykładowe zapisy koncertów na HBO Max to:
- The Weeknd: Live at SoFi Stadium,
- Lizzo: Live In Concert,
- Flight of the Conchords: Live in London.
Płatny streaming koncertów na Canal+
Ciekawym przykładem serwisu streamingowego posiadającego w ofercie koncerty jest Canal+. Nie ma tu bowiem zbyt wielu nagrań, za to te, które są, faktycznie mają szansę skłonić słuchaczy – przede wszystkim młodego pokolenia – do wykupienia dostępu.
Canal+ dla młodej widowni przygotował koncerty Young Leosi, Sobla, Maty, Margaret i Julii Żugaj. Dla starszego odbiorcy zaś są występy Natalii Kukulskiej, Problemu, Mroza. Dodatkowo w serwisie znajdują się obecnie dwa koncerty zagraniczne: jeden U2, drugi The Weeknd (ten sam, który można zobaczyć w HBO Max).
Płatny streaming koncertów na Prime Video
Przygotowując materiał do niniejszego artykułu, trafiłam na wypowiedzi, iż najwięcej koncertów można znaleźć na Prime Video, na dodatek są to te najciekawsze. I rzeczywiście, podczas gdy Netflix, HBO Max i Canal+ oferują w okolicach dziesięciu zapisów wystąpień, na Prime Video jest ich spokojnie ponad sto (trudno się doliczyć z uwagi na infinite scroll).
Koncerty zachwycają różnorodnością. Są tutaj Phil Collins, Alanis Morissette, Michael Bolton, Alice Cooper, U2, Beyonce, Robbie Williams, Europe, Jay-Z, Slash, Ellie Goulding, Iggy Pop, Blondie, 30 Seconds to Mars, Bon Jovi, Adele, Katy Perry… mogłabym tak długo. Pełną listę da się przejrzeć bez rejestracji, np. wybierając kategorię Teledyski i koncerty lub wpisując w oknie wyszukiwania „live at”.
Płatny streaming koncertów na Disney+
Mogłoby się wydawać, że na Disney+ dostępne będą tylko koncerty Disneya. Chociaż takie oczywiście również można w serwisie znaleźć, nie stanowią jedynych nagrań muzycznych. Ponownie jednak pojawia się problem bazy dostępnych zapisów koncertów – nie jest pokaźna.
Fani produkcji Disneya mogą obejrzeć na tej platformie m.in. koncerty Jonas Brothers i Miley Cyrus (naturalnie z czasów Hannah Montany), a także spektakl muzyczny na podstawie Pięknej i Bestii. Natomiast spoza Disney+ Originals zobaczyć można koncerty Taylor Swift, Imagine Dragons, PSY. Jest też ekskluzywny koncert Billie Eilish dostępny tylko na Disney+.
Płatny streaming koncertów na Player
Osoby spragnione oglądania polskich festiwali i koncertów z własnego domu mogą skierować uwagę na serwis Player, w którym dostępne są zapisy różnorodnych wydarzeń muzycznych, w tym przeglądów i konkursów piosenek.
Przykładowe zapisy koncertów na Player to:
- Morze Przebojów! Koszalin,
- Top of the Top Sopot Festival,
- Gala Bestsellery Empiku.
Płatny streaming koncertów na Qello Concerts (Stingray)
Wreszcie platforma poświęcona w całości muzyce: zapisom koncertów i dokumentom muzycznym. Za jej pośrednictwem można wziąć udział w wydarzeniach największych światowych gwiazd. Oferuje różne gatunki muzyczne – posłuchasz koncertów zarówno rockowych, jak i muzyki klasycznej.
W serwisie Qello Concerts od Stingray posłuchasz m.in. Nirvany, Jimiego Hendrixa, Lenny’ego Kravitza, Queen, Led Zeppelin, Bee Gees, Abby, Metalliki, Elvisa Presleya, Mariah Carey czy Madonny. Z dostępną ofertą można zapoznać się przed wykupieniem konta, co zdecydowanie ułatwia podjęcia decyzji.
Płatny streaming opery i filharmonii
Jeżeli jako entuzjasta muzyki klasycznej nie znajdujesz w wymienionych do tej pory serwisach niczego dla siebie, nie przejmuj się – opery i filharmonie odrobiły zadanie i dopasowały się do odbiorcy XXI wieku, oferując streaming występów w trybie on demand. Dzięki temu możesz delektować się ulubionym gatunkiem muzycznym w zaciszu swojego domu, być może samotnie, być może z bliskimi osobami.
Streaming koncertów operowych znajdziesz w następujących serwisach:
- STAGE+ niemieckiej wytwórni płytowej Deutsche Grammophon
- Opera on Demand amerykańskiej The Metropolitan Opera
- Digital Concert Hall niemieckiej orkiestry Berliner Philharmoniker i jej współpracowników
Gdzie szukać streamingu koncertów live?
Pandemia koronawirusa, choć odbiła się negatywnie na zdrowiu mnóstwa ludzi na całym świecie, zrobiła dużo dobrego dla streamingu koncertów – przede wszystkim live. Miejsca takie jak opery czy filharmonie, które z uwagi na obostrzenia sanitarne nie mogły być otwarte, musiały znaleźć sposób na utrzymanie pracy. Również artyści innych gatunków muzycznych, chcąc zarabiać, stanęli przed koniecznością poszerzenia działalności o koncerty live w internecie. Przykładem koncertów live online było Męskie Granie #wdomu. W ich trakcie zbierano pieniądze na rzecz walki z koronawirusem.
Podobnie jak streaming on demand streaming koncertów live dostępny jest w opcjach płatnej i darmowej. Wydarzeń w czasie rzeczywistym można szukać zarówno na platformach zbiorczych, jak i na stronach artystów/wydarzeń (organizatorzy korzystają wówczas z usług prywatnych firm streamingowych transmitujących wydarzenie na swoich serwerach). Serwisy takie jak eBilet czy bilety24 oferują bilety na koncerty już nie tylko na żywo, ale także streamowane w internecie.
Streaming koncertów live na CityMusic Live (Classictic)
Classictic to platforma sprzedająca bilety na koncerty muzyki klasycznej i opery organizowane na całym świecie. Ma w ofercie usługę CityMusic Live, która pozwala internautom uczestniczyć w kameralnych koncertach granych w wyjątkowych miejscach. Są to koncerty artystów brytyjskich.
Streaming opery i filharmonii live
Wiele platform oferujących streaming koncertów operowych on demand – m.in te, które wymieniłam w poprzednich punktach – pozwala także na uczestnictwo w wydarzeniach muzycznych w czasie rzeczywistym. Koncerty live znajdziesz w serwisach:
- STAGE+ (Deutsche Grammophon)
- Opera on Demand (The Metropolitan Opera)
- Digital Concert Hall (Berliner Philharmoniker)
- Play Wienner (Vienner State Opera)
- World Concert Hall
Songkick i koncerty live na Twitchu
Aby uczestniczyć w koncertach live – w części za darmo, w części za opłatą – możesz zaglądać do serwisu Songkick lub śledzić działalność ulubionych artystów, zwłaszcza młodego pokolenia.
- Platforma Songkick posiada dział Live stream concerts, w których znajduje się lista nadchodzących koncertów organizowanych na Twitchu, YouTubie, TikToku oraz w innych serwisach streamingowych (Ursa Live, Clubbing TV Live Streaming, StageIt). Co prawda nie ma tutaj występów wielkich światowych gwiazd, ale możesz odkryć niszowe perełki.
- Platforma Songkick to również źródło serwisów streamingowych live, na których możesz poszukać ciekawych artystów tworzących w Twoim ulubionym gatunku. Przejrzyj listę muzyków, którzy reklamują swoje wydarzenia na Songkick, a następnie kliknij Join the live stream przy każdym z zaplanowanych koncertów. Tak oto poznasz serwisy z muzyką live.
- Na szczególną uwagę zasługuje według mnie Twitch. Jego specyfika pozwala wziąć udział w koncertach live za darmo i jednocześnie doświadczyć magii bycia wśród ludzi dzięki społecznościowemu charakterowi platformy (czatowi na żywo). Przykładem polskiego artysty, który streamował cały koncert dla widzów, którzy nie mogli się pojawić na wydarzeniu lub dla których zabrakło biletów, był streamer i raper nowej fali Young Multi.
Mam nadzieję, że dzięki przedstawionym serwisom będziesz mógł wziąć udział w koncertach, o których marzysz – zarówno tych, które już były, jak i tych, które dopiero nadejdą. Dobrej zabawy!