Podstawa tworzenia strony internetowej

Internet stał się obecnie bardzo popularnym środkiem przekazu, dzięki czemu stanowi potężne narzędzie, mogące służyć zarówno reklamie, jak i promocji. Na konkurencyjnym rynku powstające firmy produkcyjne, usługowe czy handlowe muszą poszukiwać coraz to nowych sposobów docierania do potencjalnych klientów.

Jednym ze sposobów bywa strona internetowa, z jednej strony pełniąca formę takiej reklamy, a z drugiej będąca wizytówką, źródłem podstawowych danych, jak chociażby lokalizacja czy kontakt telefoniczny. Podstawową stronę potrafi stworzyć każdy nastolatek przy pomocy narzędzi dołączanych zwykle do pakietu biurowego, jednak na potrzeby reklamującej się firmy taki produkt, to zdecydowanie zbyt mało. Świadczy o tym chociażby fakt, że powstało wiele specjalistycznych agencji zajmujących się tworzeniem takich produktów za całkiem spore pieniądze.

Przede wszystkim ważne jest tu spełnienie kilku podstawowych kryteriów warunkujących powodzenie w sieci. Nie chodzi przecież o to, żeby strona istniała, ale żeby była widoczna dla wyszukiwarek, czytelna, przyciągająca wzrok i wymuszająca na internaucie zatrzymanie się na niej na dłuższą chwilę z czystej ciekawości. Liczą się także narzędzia. Dzięki zastosowaniu podstawowego języka html tworzenie strony jest możliwe w czystej postaci, dzięki czemu w jej kodzie źródłowym nie ma zbędnych znaczników i zapisów wpływających na późniejsze funkcjonowanie. Znajomość tego najstarszego i podstawowego języka programowania bywa niezbędna przy tworzeniu różnych niuansów graficznych, jak chociażby standaryzowanie wielkości obrazków na stronie czy ustawienie linii, aby miały tę samą grubość, długość i odległość od krawędzi. Kod html pozwala też na wbudowywanie skryptów tworzonych w innych językach programowania, dzięki czemu uzyskuje się równe animacje czy interaktywne okna.

Dla przeciętnego użytkownika nie ma znaczenia to, jak prezentuje się baza witryny, ale liczy się dla niego odbiór wizualny. Często odrzuca on strony, na których trudno znaleźć konkretną informację, albo przechodzenie przez artystyczne intro trwa kilkadziesiąt sekund.