Poćwicz HTML – zaprojektuj stronę

Język HTML to podstawa wszelkiego programowania i chociaż obecnie już sporadycznie pisze się takie czyste strony, określane w języku fachowym, jako sztywne to jakoś trudno mi sobie wyobrazić informatyka projektującego witryny i nie znającego tego języka. Przypomina mi to nieco sytuację, w której wymaga się od dziesięciolatka kaligrafii nie ucząc go wcześniej nazw poszczególnych liter. Przy odpowiednim nakładzie pracy dziecko oczywiście odwzoruje kształty, ale nie przeczyta ich.

HTML – alfabet informatyka programisty

Na temat pisania stron w tym języku słyszę wiele i chociaż często są to stwierdzenia typu: po co tracisz czas przecież masz program…, uważam, że byłoby to dla mnie ujmą, nieprofesjonalnym podejściem, gdyby HTML był mi nieznany. Czasami z przyzwyczajenia zaglądam do kodów podstawowych i próbuje rozpoznawać, jakie polecenia decydują o długości linii, jakie o wstawieniu obrazka czy tabelki.  Podczas moich pierwszych prób ze stronami znajomość komend niejednokrotnie ratowała mnie z opresji, bo fizyczne ustawienie 20 linii w tej samej długości i grubości zajmowało mnóstwo czasu. Uważam, że chociaż rzadko już wraca się do niego, HTML powinien być traktowany jak alfabet podstawowy i poznawany bezwzględnie.

Ćwiczenia proste i zaawansowane

Projektowanie stron HTML nie jest już dziś powszechne, bowiem spotykam się z wieloma opiniami, ze ta metoda zdecydowanie ogranicza możliwości i zabiera wiele czasu, jednak wciąż jeszcze spotyka się ludzi tworzących właśnie takie szablony. Jeśli nie jesteś profesjonalistą, albo nim jesteś, a HTML to dla ciebie temat oboczny popracuj z nim dla wprawki i dla zabawy. Potraktuj ćwiczenie z tym językiem jak wprawkę przed graniem mazurka Chopina, a może się okazać, że wciągnie cię ta zabawa bez reszty. Jest to doskonały przegląd możliwości człowieka i komputera, zobrazowany przekształcaniem zwykłych pisanych w notatniku wyrazów w obrazy, kolory i kształty. Korzyści wyciągniesz sporo, począwszy od utrwalania komend, po poznawanie możliwości programowania od podstaw.