Optymalizacja w Google – Meta tagi

Tytuł strony jest niezwykle ważnym elementem dotyczącym optymalizacji stron internetowych. Na pewnym etapie prac nad Twoją stroną internetową twórca musiał wpisać pewien konkretny element kodu. Jeżeli ta osoba miała jakąkolwiek wiedzę na temat optymalizacji w wyszukiwarkach internetowych, z pewnością poświęciła szczególną uwagę temu pozornie przypadkowemu fragmentowi kodu, który stanowi elemet każdej strony www.

Dlaczego ta prosta informacja ma tak duże znaczenie? Ponieważ od dłuższego czasu wyszukiwarki internetowe uznają tytuł strony za jedyny prawdziwy opis danej strony internetowej. Tytuł strony jest więc streszczeniem całej strony w maksymalnie piętnastu słowach.

Decyzja Google o przypisaniu tytułowi strony ważnej roli w szeregowaniu stron internetowych została podjeta arbitralnie. Równie dobrze firma mogła wybrać opis strony lub jej słowa kluczowe albo dowolny inny element kodu strony. Google postanowiło jednak, że to właśnie ten element ma najważniejsze znaczenie, w związku z czym to właśnie na nim powinnyśmy skupić uwagę.

Zacznijmy od kwestii najbardziej podstawowych. Na rysunku poniżej pokazano jak wygląda tytuł strony w jej kodzie HTML. W charakterze przykładu tu kod mojej strony internetowej

title - metatagi

Rysunek1. Tak wygląda tytuł strony w języku HTML

Jeżeli wydaje Ci się to skomplikowane, to po prostu o tym zapomnij. Cały ten kod pojawi się na stronie w postai słów kluczowych na samej górze okna przeglądarki, nad oknem adresowym.

metatagi - tytuł strony

Rysunek 2. Tytuł strony pojawia się na samej górze okna przeglądarki internetowej

Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem internetu, z tytułem strony spotkasz się jeszcze tylko w jednym miejscu – wynikach wyszukiwania. Niebieskie, podkreślone nagłówki w pierwszej linii wyników wyszukiwania w Google to nic innego jak kopia tytułu strony.

otymalizacja - tytuł strony

Rysunek 3. Google wykorzystuje tytuł strony w charakterze nagłówka w swoich wynikach wyszukiwania

To Ty decydujesz o tym, jak będzie wyglądał tytuł strony, i Ty informujesz o tym osobę, która zajmuje się jej budową i odpowiada za umieszczanie tytułu w kodzie. Bez obaw – wybierając tytuł dla swojej strony, musisz pamietać jedynie o trzech rzeczach:

  1. Tytuł powinień w skrucie informować o temetyce strony. Powinien też zawierać słowa kluczowe, aby Google wiedział, dla jakich elementów szeregować ją w rankingu.
  2. Tytuł nie powinień być dłuższy niż 100 znaków , choć warto mieć na uwadze, że Google wyświetla nie więcej niż około 65 znaków.
  3. Kiedy już zakończysz pracę nad tytułem strony, wyślij go budującej ją osobie ze słowami „Proszę zamieśćić to zdanie w tytule mojej strony głównej”

Skoro masz już odpowiedni tytuł strony kolejnym ważnym elementem są odnośniki. O tym składniku w następnych artykułach.