Filmiki na TikToku, Reels na Instagramie i Shorts na YouTubie to trzy formy krótkiego wideo, które wykorzystuje się już nie tylko do rozrywki, ale także do edukacji, dostarczania informacji czy też zabierania głosu w dyskusji. Ba! używa się ich zarówno prywatnie, jak i biznesowo. Wszystkie trzy formy mogą służyć do reklamowania produktów bądź usług albo szerzenia wizerunku marki. Którą wybrać i dlaczego?
TikTok vs. Instagram Reels vs. YouTube Shorts – tabela porównawcza
Wideo | TikTok | Reels | Shorts |
---|---|---|---|
Platforma | TikTok | YouTube | |
Czas | od 15 s do 10 min | 15-90 s | 15-60 s |
Edycja wideo | zaawansowana | zaawansowana (mniej niż na TikToku) | ograniczona |
Dźwięk | tak (potężna baza) | tak (najmniejsza baza) | tak (pośrednia baza) |
Wyświetlanie | spersonalizowany feed (For You Page), wyniki wyszukiwania | feed, Stories, Explore, zakładka Reels, wyniki wyszukiwania | rekomendacje YouTube’a, zakładka Shorts, wyniki wyszukiwania |
Działanie algorytmu | bardzo dobre | dobre | dobre (moim zdaniem gorsze niż na Instagramie) |
Reklama | wideo jest reklamą samą w sobie | wideo może być reklamą profilu | wideo może być teaserem dłuższego materiału dostępnego na kanale |
Platformy różnią się także tym, że na TikToku krótkie filmiki są główną formą contentu, a na Instagramie i YouTubie stanowią tylko jedną z dostępnych i ważnych form. Wobec tego na TikToku można publikować wyłącznie krótkie wideo, na pozostałych platformach zaś trzeba się bardziej postarać i zdywersyfikować treści.
Na jakiej podstawie wybrać krótką formę wideo?
Jeśli chodzi o charakterystykę, krótkie wideo na TikToku, Instagramie i YouTubie są do siebie podobne. Ba! wiele osób ten sam filmik publikuje na co najmniej dwóch platformach, aby nie musieć przygotowywać materiału kilka razy (co nie zawsze jest korzystne, bo np. TikTok i Shorts różnią się specyfiką treści). Ostateczny wybór zależy nie tylko od wyboru rodzaju filmiku (TikTok, Reels czy Shorts), ale także od wytypowania platformy społecznościowej pod kątem dopasowania do swojej działalności. Każdy serwis oferuje inne możliwości promocji i przyciąga inne grupy docelowe.
- TikToki na platformie TikTok stanowią główny content dostępny w tym serwisie, jako że TikTok to miejsce poświęcone właśnie krótkim formom wideo i nie znajdzie się w nim niczego innego (nawet jeśli publikuje się TikTok tekstowy, wygląda tak samo jak TikToki audiowizualne). Fakt ów sprawia, że użytkownicy TikToka korzystają z aplikacji w celu oglądania dokładnie tego typu treści. Przeciętny odbiorca TikToka to przedstawiciel pokolenia Z, a więc osoba w przedziale wiekowym 18-24 lata, jednak sporo jest także osób w wieku 13-17 lat. W niektórych statystykach wyszczególnia się szerszą grupę: 16-24 lata. Fakt ów definiuje sposób komunikacji z odbiorcami, stosowany język, spojrzenie na świat,
- Reels na platformie Instagram to integralny dodatek do serwisu oryginalnie poświęconego publikacji zdjęć, jednak obecnie silnie wspieranego przez treści audiowizualne, m.in. Stories i Reels. Korzystając z Reels, dociera się do bazy użytkowników Instagrama, a więc w większości przedstawicieli grupy wiekowej 25-34 lata, a zaraz potem 18-24 lata,
- Shorts na platformie YouTube podobnie do Reels na Instagramie są zintegrowane z serwisem, przy czym YouTube służy wyłącznie do publikacji wideo (drobnym dodatkiem są aktualności przyjmujące postać pisanych postów, do których można dołączyć zdjęcie). Demografia widzów Shorts jest zbliżona do demografii odbiorców Reels – największą grupę stanowią osoby w wieku 18-24 lata, a tuż po niej 25-34 lata. W statystykach to właśnie YouTube ma najbardziej zróżnicowaną wiekowo grupę odbiorców, jednakże nie ma klarownych danych dotyczących samego korzystania z Shorts. Można założyć, że wyświetlają je osoby młodsze, do 34 roku życia.
TikTok, Instagram czy YouTube – jak się promować?
Wybór TikToka pozwala nagrywać filmiki o najbardziej zróżnicowanej długości – nawet do 10 minut. Warto jednak pamiętać, że najatrakcyjniejsze dla młodej widowni są te krótkie, sięgające maksymalnie 60 sekund (a często 15 sekund). Działalność na TikToku opiera się na współuczestniczeniu w życiu społeczności, co zakłada m.in. nagrywanie wideo z wyzwaniami i odpowiedziami skierowanymi do użytkowników, łączenie filmików, wykorzystywanie aktualnych, szybko zmieniających się trendów sytuacyjnych, dźwiękowych, innych. Trendy na TikToku błyskawicznie przemijają, więc żeby wykorzystywać je do promocji w sposób efektywny, trzeba trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco z modami platformy, np. dzięki oddelegowaniu do tego zadania jednego pracownika. Dodatkowo najpopularniejsze, krótkie TikToki są rozrywkowe, nierzadko humorystyczne i energiczne – muszą angażować użytkowników od pierwszych sekund, inaczej zostaną przełączone. Do ich tworzenia warto wykorzystać bogaty edytor TikToka. Z kolei dłuższe formy, sięgające 10 minut, mogą posłużyć do pogłębiania ważnych tematów oraz angażowania i utrzymywania już zdobytych odbiorców.
Nieco inaczej sprawa wygląda na Instagramie, gdzie z marketingowego punktu widzenia nie opłaca się robić samych Reels. Zdywersyfikowanie contentu na zdjęcia (lub grafiki, w tym coraz popularniejsze infografiki publikowane w formie połączonych ze sobą tematycznie kafelków), Reels i Stories będzie najlepszym pomysłem. Wybierając Instragram, nie trzeba skupiać się tak bardzo na trendach, jak ma to miejsce w przypadku TikToka – ważniejsze jest tworzenie interesujących i atrakcyjnych wizualnie treści, które skłonią odbiorców do zaobserwowania profilu i śledzenia feedu. Dobrze też pozostawać w kontakcie z odbiorcami, m.in. poprzez odpowiadanie na ich komentarze i robienie ankiet w Stories.
Podobnie na YouTubie błędem – niewykorzystaniem potencjału platformy – byłoby publikowanie samych Shorts. Wybierając ten serwis, trzeba nastawić się na produkcję wideo: materiałów zarówno krótkich, jak i długich. Aby być w stałym kontakcie z widzami, warto publikować posty zapowiadające kolejne publikacje, a także robić sondy i angażować odbiorców chociażby poprzez odpowiadanie na komentarze. Podczas gdy filmiki na TikToku są główną treścią tego serwisu, Reels zaś stanowią bardzo ważną i dobrze promowaną część Instagrama, Shorts na YouTubie to jedynie dodatek. Wynika to z faktu, iż TikTok i Instagram są przede wszystkim aplikacjami mobilnymi i właśnie w tej wersji oferują najwięcej opcji do zarządzania, YouTube zaś występuje w obu wersjach, natomiast to desktopowa zapewnia więcej opcji do zarządzania. Z mobilnej aplikacji korzysta ok. 70% użytkowników YouTube’a (w przypadku TikToka to ok. 99%, a Instagrama ok. 80%), Shorts zaś ogląda się głównie w aplikacji mobilnej.
TikTok vs. Instagram Reels vs. YouTube Shorts – zasięgi
Forma krótkich wideo to nie jedyny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze platformy. Równie ważne są formy promocji filmików przez dany serwis oraz działanie algorytmów. Te dwa elementy składają się na potencjał powodzenia materiałów publikowanych przez użytkowników.
- TikTok to platforma o najlepiej działającym algorytmie spośród dziś wymienionych. Wideo są tak bardzo dopasowane do danego użytkownika, że uzależniają go i nie pozwalają się oderwać. W związku z tym to właśnie For You Page stanowi trzon TikToka, inaczej niż w przypadku Instagrama, gdzie najważniejszy jest feed złożony z treści publikowanych przez zaobserwowane konta, a zakładki Explore czy Reels są drugorzędne. Potęga algorytmu TikToka sprawia, iż bardzo łatwo zyskać bardzo duże wyświetlenia, o ile tylko wpisze się w trend. Jednocześnie popularność często jest krótkotrwała, czasem nawet dotyczy tylko jednego udanego wideo, więc trudniej niż w przypadku Instagrama i YouTube’a utrzymać widownię na długo, co jest ważne z biznesowego punktu widzenia.
- Podczas gdy TikTok premiuje wpisywanie się w trendy, Instagram korzysta z algorytmu opartego nie tylko na zainteresowaniach użytkowników (m.in. analizuje hashtagi), ale także na zaangażowaniu pod publikowanymi materiałami. Na TikToku wybić się może filmik nowego użytkownika, tymczasem na Instagramie promowane są Reels już mające popularność (m.in. liczne wyświetlenia, polubienia, komentarze). Jednakże na Instagramie do filmików można dotrzeć na dużo różnych sposobów: przeglądając feed i Stories, eksplorując propozycje algorytmu czy wchodząc w zakładkę poświęconą krótkim wideo. Reels można także wyszukiwać.
- YouTube zdaje się promować krótką formę wideo w najmniejszym stopniu w porównaniu z pozostałymi wymienionymi dziś platformami. Co prawda Shorts pojawiają się w propozycjach serwowanych przez algorytm, zakładce Shorts i wynikach wyszukiwania, ale nie są szczególnie wyróżniane. Widać to zwłaszcza w aplikacji desktopowej, która nie sprzyja oglądaniu Shorts. Dodatkowo z moich obserwacji wynika, że algorytm YouTube Shorts działa zauważalnie gorzej niż algorytm Instagram Reels. Ponieważ opiera się na historii oglądania użytkownika, wyświetla w kółko te same treści – dosłownie ten sam rodzaj filmików od tych samych twórców. Szybko prowadzi do przesytu. Jednakże jeśli filmik trafi na stronę główną lub do bocznego paska rekomendacji, można liczyć na znaczne wyświetlenia.
Aby dać się polubić algorytmowi i użytkownikom, trzeba wpisywać się w potrzeby i upodobania odbiorców (w przypadku TikToka to często realizowanie trendów, na Instagramie tworzenie interesujących i angażujących Reels dopasowanych do głównego contentu profilu, a na YouTubie jednym z korzystnych rozwiązań jest wycinanie emocjonujących momentów z dłuższych filmów publikowanych na kanale), angażować społeczność poprzez ankiety i sondy, zdobywać wyświetlenia, reakcje i komentarze (i samemu na nie reagować). Algorytm TikToka promuje nowych twórców, algorytm Instagrama wyjątkowo lubi bardzo popularne treści i twórców, algorytm YouTube’a zaś ceni systematyczność dodawania materiałów połączoną z reakcjami widzów.
TikTok vs. Instagram Reels vs. YouTube Shorts – co dla firm?
I tak oto dotarliśmy do końca, w którym to Ty jako przedsiębiorca musisz podjąć decyzję, w którą formę krótkich wideo się zaangażujesz. TikTokiem dotrzesz do najmłodszej grupy odbiorczej, wobec czego będziesz musiał używać sposobu komunikacji generacji Z oraz intensywnie śledzić trendy i korzystać z nich w swoich materiałach. Ponadto nawet jeśli będziesz chciał tworzyć merytoryczne treści, będziesz musiał uwzględnić pierwiastek rozrywkowy i humorystyczny. Jeśli wkradniesz się w łaski algorytmu i zdobędziesz dużo wyświetleń, nie będzie to jednoznaczne z wypromowaniem całego profilu. TikTok jest w dużej mierze nastawiony na jednorazowość treści. Aby utrzymać odbiorcę, będziesz musiał się napracować. Ogromnym plusem za to jest niski próg wejścia – nawet świeżym kontem jesteś w stanie podbić platformę.
Jeżeli wybierzesz Instagram, nie będziesz tworzyć samych Reels – to bez sensu. Musisz z góry zaplanować dywersyfikację treści, np. na infografiki, zdjęcia, Reels i Stories. Nie muszą to być treści rozrywkowe ani zabawne jak na TikToku, lecz nadal pamiętaj o atrakcyjnym przekazie. Jako nowemu lub mało znanemu użytkownikowi będzie Ci trudniej zostać odkrytym w porównaniu do TikToka, ale za to zyskasz większe szanse na zatrzymanie osób, które docenią Twoje działania. Pamiętaj o angażowaniu odbiorców poprzez odpowiadanie na komentarze, zadawanie pytań i urządzanie gier, zabaw czy sond w postach i Stories.
I wreszcie to YouTube okaże się właściwym wyborem, jeżeli interesuje Cię tworzenie treści audiowizualnych – czy to filmików z ludźmi, czy to podcastów z obrazem, czy to animacji. W materiałach możesz serwować wiedzę merytoryczną, jednak pamiętaj o fragmentach, które da się wyciąć pod kątem Shorts (powinny wzbudzać zaciekawienie i/lub emocje). Na tej platformie musisz być systematyczny i publikować często, aby algorytm o Tobie nie zapomniał. Korzystanie z trendów ma znacznie mniejsze znaczenie niż na TikToku, jednak i tutaj warto podczepić się pod angażujący społeczność w danym czasie temat.