Wyzwanie: 7 dni z SEO. Pozycjonowanie dla początkujących

Zainteresowało Cię pozycjonowanie strony internetowej – sklepu, wizytówki, bloga? Zacząłeś nawet zdobywać wstępne informacje, ale ogrom pracy do wykonania Cię przerósł? Nic dziwnego, strategia SEO obejmuje skomplikowane i długofalowe działania. Co zatem masz zrobić, by wyszukiwarka Google zechciała pokazywać Twoją stronę na wyższej pozycji? Możesz podjąć nasze wyzwanie – 7 dni z SEO. Każdego dnia wykonasz drobną i prostą czynność poprawiającą widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwania. To co, spróbujesz?

Pozycjonowanie strony: dzień 1 – ustalenie słów kluczowych

Ustalenie słów kluczowych jest podstawą pozycjonowania stron internetowych. W końcu to właśnie na konkretne frazy witryna ma się pojawiać w wynikach wyszukiwarki Google. Aby nie obarczyć Cię pracą ponad możliwości, w ramach wyzwania proponujemy przygotowanie fraz kluczowych dla dziesięciu podstron. Jeżeli na Twojej stronie internetowej jest mniej podstron, nie szkodzi. Natomiast jeśli czujesz się na siłach i chcesz przygotować słowa kluczowe dla większej liczby – śmiało.

1 – Wybór podstron

Zacznij od wyboru podstron, dla których przygotujesz słowa kluczowe. Proponujemy te najważniejsze w witrynie, czyli stronę główną, zakładki przedstawiające ofertę, kategorie produktów (jeśli prowadzisz sklep e-commerce). Póki co odrzuć podstrony z cennikiem, danymi kontaktowymi czy mapką dojazdu – są trudniejsze w optymalizacji, czasem wręcz się je pomija. Ponadto wyklucz ze strategii pozycjonowania podstrony z regulaminem, polityką cookies i prywatności – ich w ogóle nie warto indeksować (ukazywać w wynikach wyszukiwarki), a tym bardziej pozycjonować.

Dla chętnych! Rozszerzenie zagadnienia znajdziesz w artykule: Jak usunąć stronę z wyszukiwarki Google?

Wyzwanie: 7 dni z SEO. Pozycjonowanie dla początkujących

2 – Ustalenie liczby słów kluczowych

Na ile fraz kluczowych powinieneś pozycjonować swoją stronę? Na początek przyjmijmy, że dla każdej podstrony wybierzesz od jednej do trzech fraz. Przy dziesięciu podstronach będzie Ci więc potrzebnych maksymalnie trzydzieści słów kluczowych. Co istotne, nie mogą powtarzać się między sobą. Jeśli wybierzesz frazy takie jak „słuchawki douszne”, „słuchawki douszne damskie” i „słuchawki damskie douszne”, powinieneś potraktować je jako jedną grupę fraz i przeznaczyć na pojedynczą podstronę. Szukaj zatem synonimów, słów profesjonalnych i potocznych, określeń slangowych itp.

Dla chętnych! Rozszerzenie zagadnienia znajdziesz w artykule: Na ile słów kluczowych pozycjonować stronę internetową?

3 – Ustalanie fraz kluczowych

Aby ustalić wartościowe frazy kluczowe dla każdej z podstron, niezbędne będzie użycie narzędzi SEO. Jeśli nie chcesz ponosić opłat, skorzystaj z serwisów Ubersuggest, Keyword Tool i KWFinder. Płatne alternatywy to np. Senuto, Semstorm. Ponieważ każde narzędzie w wersji darmowej ma ograniczenia, możesz posłużyć się wszystkimi trzema. KWFinder wymaga założenia konta, bez ponoszenia opłat, pozostałe dwa narzędzia – nie.

Jeżeli wcześniej nie prowadziłeś działań SEO, skup się na frazach z długiego ogona, czyli złożonych z kilku wyrazów. Przykładowo jeśli prowadzisz stronę zakładu fryzjerskiego, od razu wybierz frazy dłuższe: „fryzjer damski miasto” czy „tani fryzjer damski”. Zdecyduj się na takie słowa kluczowe, które mają mniej niż tysiąc wyszukiwań w Google (na początek, w ramach ćwiczeń, dobre będą te liczące nawet do trzystu). Dzięki temu będzie Ci łatwiej uzyskać efekty pozycjonowania.

Dla chętnych! Rozszerzenie zagadnienia znajdziesz w artykule: Skąd brać słowa kluczowe do pozycjonowania strony? Poznaj narzędzia.

Ustalanie fraz kluczowych Ubersuggest

4- Dobór słów kluczowych do podstron

Kiedy już przygotujesz listę fraz kluczowych, będziesz musiał przypisać je do konkretnych podstron. Podobnie brzmiące słowa kluczowe zbierz w grupy. Przykładowo jedną grupą będą: „suknie ślubne warszawa”, „suknie ślubne białe” i „suknie ślubne koronkowe”, drugą: „suknie do ślubu warszawa”, „suknie do ślubu białe” i „suknie do ślubu koronkowe”. Dopasuj frazy do treści podstron. Jeśli w danej kategorii oferujesz klientom welony, nie możesz przypisać jej fraz związanych z sukniami. Algorytm Google potrafi interpretować kontekst i zauważy, że słowa kluczowe są nieadekwatne do treści.

Dla chętnych! Rozszerzenie zagadnienia znajdziesz w artykule: Jak dobrać słowa kluczowe do danej strony?

***

I póki co tyle. 🙂 Na razie nie musisz robić z ustalonymi słowami kluczowymi niczego więcej. Połóż listę fraz obok laptopa, jeśli notowałeś ręcznie, bądź zapisz plik na pulpicie. Uzyskane dziś informacje przydadzą Ci się jutro, w kolejnym dniu wyzwania SEO.

Podpowiedź: Informacje w Google Search Console

Warto zadbać o osoby, które już teraz wchodzą na Twoją stronę z organicznych, czyli bezpłatnych wyników wyszukiwania. W jaki sposób sprawdzić, co użytkownicy wpisują w Google, by znaleźć link do Twojej witryny? Możesz skorzystać z darmowego narzędzia dostarczanego przez firmę Google – Search Console. Wraz z narzędziem Analytics stanowią absolutną podstawę do analizy strony internetowej. W zakładce „Skuteczność -> Wyniki wyszukiwania” znajdziesz listę słów kluczowych, na które jesteś widoczny w indeksie już teraz. Niektóre z nich warto wykorzystać podczas tworzenia listy fraz na kolejne dni wyzwania.

Słowa kluczowe a Google Search Console

Klucz jest taki: jeśli widzisz, że użytkownicy często i chętnie wchodzą na podstronę A po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy B, wpisz tę frazę w Ubersuggest i zobacz, jakie otrzymasz podpowiedzi. Możesz też posłużyć się intuicją. 🙂 Przykładowo jeśli w Google Search Console znajdziesz „szkolenia dla firm poznań”, powinieneś na tej stronie wykorzystać także słowa kluczowe: „szkolenia biznesowe dla firm”, „szkolenie dla firm”, „szkolenia firmowe”, „szkolenie firmowe”.

Pozycjonowanie strony: dzień 2 – metadane: title i description

Kiedy specjalista przeprowadza audyt SEO strony internetowej, title i description są jednymi z podstawowych elementów, na które zwraca uwagę. O ile meta description od paru lat nie ma bezpośredniego przełożenia na pozycjonowanie stron (ale warto go umieszczać z uwagi na użytkowników), o tyle title stanowi konieczność. Niestety często się zdarza, że właściciele stron zapominają o uzupełnieniu metadanych bądź nie wiedzą, że trzeba to robić. Dziś naprawimy owo przeoczenie! 🙂

1 – Title dla użytkowników i robotów Google

Tytuł strony internetowej nie jest tym samym, co jej nazwa. Nazwa domeny i witryny jako całości występuje jedna, natomiast tytuł stanowi element przypisany do każdej podstrony z osobna. Innymi słowy: ile jest podstron w serwisie, tyle powinno być unikalnych title.

Tytuł strony to ten fragment tekstu, który widzisz pogrubiony w wynikach wyszukiwania. Jego długość nie powinna przekraczać ok. 70 znaków ze spacjami, inaczej nie pokaże się w wynikach wyszukiwania w całości. Tworząc go, wykorzystaj frazy, które poprzedniego dnia przypisałeś do danej podstrony.

Dla chętnych! Rozszerzenie zagadnienia znajdziesz w artykule: Pozycjonowanie stron poradnik – część 1. Meta title: SEO Case Study.

Title dla użytkowników i robotów Google

2 – Meta description, czyli opis w indeksach wyszukiwarek (i nie tylko)

Mimo iż opis strony nie jest już czynnikiem rankingowym i nie ma wpływu na pozycje w wynikach wyszukiwania, warto zadbać o jego wygląd. Widzą go użytkownicy – po pierwsze w Google, po drugie przy udostępnianiu strony, np. w social media czy na blogu. Chwytliwy i adekwatny do treści opis może zadecydować o tym, czy przekonasz klientów do klikania właśnie Twoich linków w wyszukiwarce.

Meta description nie powinien przekraczać ok. 155 znaków ze spacjami, inaczej nie wyświetli się w indeksie cały. Warto jednak wiedzieć, że to długość szacunkowa dla widoku desktopowego. Na urządzeniach mobilnych metadane są krótsze. Uzupełniając meta description, powtórz słowo kluczowe użyte w title oraz resztę fraz, które przypisałeś danej podstronie.

Dla chętnych! Rozszerzenie zagadnienia znajdziesz w artykule: Pozycjonowanie stron poradnik – część 2. Opis strony – meta description.

3 – Gdzie wpisać title i description?

Popularne edytory stron internetowych mają miejsca przeznaczone do wpisywania metadanych. Specjalne rubryki zapewniają chociażby Shoplo i Shoper – platformy do obsługi sklepów internetowych. Z kolei inne CMS-y, np. WordPress, pozwalają na zainstalowanie wtyczek zwalniających właściciela witryny z edytowania kodu. Łatwy w obsłudze i dostępny za darmo jest chociażby Yoast.

Jeśli jednak korzystasz z CMS-a, w którym nie da się uzupełnić metadanych w pozycji panelu użytkownika, wyświetl kod HTML danej podstrony i w sekcji nagłówka (<head></head>) wpisz formuły:

Gdzie wpisać title i description

Podpowiedź: podgląd strony w wynikach wyszukiwania Google

Chcesz podejrzeć, jak strony internetowe będą się prezentowały w wynikach wyszukiwania po uzupełnieniu metadanych? Skorzystaj z narzędzi takich jak Portent’s SERP Snippet Preview Tool czy Google SERP Simulator. Możesz tworzyć tytuły i opisy bezpośrednio w nich, co zwolni Cię z liczenia znaków. Jeśli Twoje treści będą za długie, zobaczysz, że zostały ucięte.

podgląd strony w wynikach wyszukiwania Google

Pozycjonowanie strony: dzień 3 – optymalizacja treści strony internetowej dla początkujących

Optymalizacja strony internetowej obejmuje wiele różnorodnych działań. Ponieważ jednak sporo z nich wymaga wiedzy technicznej, w ramach wyzwania dla początkujących zajmiemy się kwestią formatowania tekstu. Wybierz kilka podstron, na których występuje dużo treści – to nad nimi będziesz pracował.

1 – Tworzenie struktury nagłówków H1, H2, H3…

Strona internetowa powinna mieć strukturę książki, w której najważniejszy jest tytuł (główny nagłówek – H1), a dopiero po nim występują nazwy rozdziałów i podrozdziałów (nagłówki niższego rzędu). W ten sposób treści są prawidłowo odczytywane przez roboty Google, a co za tym idzie: indeksowane. Zadbaj o to, by na każdej podstronie pojawił się pojedynczy nagłówek H1, a jeśli w kolejnych akapitach poruszasz nowe kwestie, umieść nad nimi nagłówki H2, H3 i kolejne. W treści nagłówków koniecznie wykorzystaj słowa kluczowe, które przypisałeś danej podstronie.

Psst! Struktura nagłówków obejmuje również menu z kategoriami (H2) i podkategoriami (H3, H4 itd.).

Tworzenie struktury nagłówków H1, H2, H3

2 – Linkowanie wewnętrzne

Stosowanie linków wewnętrznych na stronie internetowej wzmacnia jej strukturę i pozwala robotom Google powiązać dane podstrony ze słowami kluczowymi użytymi w anchorach. Upewnij się, że linki występują także w tekstach. Ze strony głównej warto odesłać do najważniejszych działów. W kategoriach linkuje się do innych kategorii i produktów. Natomiast w artykułach stosuje się linki do dowolnego rodzaju podstron. Pamiętaj, by link został osadzony w słowie kluczowym adekwatnym do podstrony, do której prowadzi.

Linkowanie wewnętrzne

3 – Zoptymalizowany tekst

Nagłówki to nie wszystko – musisz zadbać również o zwykły tekst występujący pomiędzy nimi. Powinien być unikalny dla każdej podstrony, bezbłędny, wartościowy, poprawny merytorycznie i bogaty we frazy kluczowe. Jeśli piszesz o czymś ważnym, wytłuść te zdania. Stosuj punktory, dla nowych myśli twórz nowe akapity, używaj czytelnego koloru.

Zoptymalizowany tekst SEO

Podpowiedź: formatowanie tekstu pod użytkowników

Roboty Google sprawdzają treści pod kątem tego, czy są przydatne dla użytkowników. Jeśli więc zastanawiasz się, jak powinien wyglądać dobrze zoptymalizowany tekst, kieruj się troską o to, jak odbiorą go żywi użytkownicy. Pogrupuj treści tematycznie i opatrz nagłówkami bogatymi we frazy kluczowe. To sprawi, że odbiorcy będą mogli przeczytać ten punkt, który rzeczywiście ich interesuje.

Pozycjonowanie strony: dzień 4 – opis produktu ze słowami kluczowymi

Po trzecim dniu masz już wstępne przygotowanie do stworzenia pierwszego porządnego opisu SEO, więc dziś pójdzie łatwo.  Wybierz jeden produkt, który nie ma dobrej pozycji w wynikach wyszukiwania, np. znajduje się na sześćdziesiątej pozycji. Jeżeli nie prowadzisz sklepu internetowego, możesz pokusić się o stworzenie opisu firmy lub usługi.

1 – Produktowe frazy kluczowe

Jeżeli do opisu wybrałeś podstronę inną niż produktową, skorzystaj ze słów kluczowych ustalonych w pierwszym dniu lub w ten sam sposób znajdź inne frazy adekwatnie tematycznie do treści podstrony. Natomiast w przypadku produktu skopiuj jego nazwę i sprawdź, ile ma miesięcznie wyszukiwań. Wykorzystaj zaproponowane wcześniej narzędzia. Znajdź taką podpowiedź, która ma nie więcej niż 100 wyszukiwań – szybciej zobaczysz rezultaty SEO.

opis produktu ze słowami kluczowymi

2- Opis produktu

Stwórz unikalny opis produktu – taki, który nie występuje ani na innej stronie internetowej, ani nawet na innej podstronie w Twojej witrynie. Zadbaj o to, by miał co najmniej dwa tysiące znaków ze spacjami (polecamy nawet trzy i więcej). Pamiętaj o nagłówkach i wytłuszczeniach. Stosuj ustalone słowo kluczowe, co jakiś czas odmieniając je przez przypadki bądź wykorzystując synonim.

3 – Zgłoś zmiany w treści w Google Search Console

Aby wykonane przez Ciebie zmiany w tekście zostały zaindeksowany, najpierw muszą zostać zauważone przez roboty Google. Niestety algorytm – z uwagi na mnogość witryn oraz podstron w witrynach do sprawdzenia każdego dnia – ma ograniczony budżet analizy (crawl budget). Aby zaprosić roboty na stronę wcześniej, niż przybyłyby na nią same, zaloguj się do panelu Google Search Console, w oknie wyszukiwania wpisz adres URL zmodyfikowanej podstrony i za pomocą przycisku wyślij prośbę o ponowną indeksację.

Dla chętnych! Rozszerzenie zagadnienia znajdziesz w artykule: Jak dodać stronę do Google?

zmiany w treści w Google Search Console

Podpowiedź: unikalność informacji a konkurencyjność stron internetowych

Treść, która nie jest unikalna, aktualna lub poprawnie zoptymalizowana, ma niewielką szansę na pojawienie się w wynikach wyszukiwania. W przypadku unikalności sprawa jest o tyle istotna, że jeśli algorytm Google odnotuje duplikaty na kilku podstronach, oceni jakość tych podstron jako niską i zaindeksuje je na dalekich pozycjach albo dojdzie do kanibalizacji i jedna podstrona wypchnie pozostałe z wyników wyszukiwania. W obu przypadkach witryna zaprzepaści potencjał SEO.

Pozycjonowanie strony: dzień 5 – podstawy optymalizacji obrazów i zdjęć

Audyt SEO obejmuje również analizę materiałów wizualnych w witrynie. Ocena obrazów wystawiana jest m.in. na podstawie ich wpływu na prędkość wczytywania strony czy obecność fraz kluczowych w opisach. Dziś zajmiemy się prostymi podstawami, w sam raz dla osób początkujących. Ponownie wybierz kilka podstron w witrynie, najlepiej takich, na których występuje dużo zdjęć.

1 – Rozmiar i waga zdjęć

W dzisiejszych czasach, w których ludzie przedkładają obrazy i nagrania audio czy wideo nad tekst pisany, zdjęcia i inne grafiki na stronie internetowej to podstawa. Niestety duże i ciężkie zdjęcia mogą poważnie obciążyć witrynę i spowolnić jej ładowanie. Ponieważ szybkość wczytywania podstron i elementów stanowi czynnik rankingowy Google, koniecznie przyjrzyj się swoim grafikom. Nie powinny być wielokrotnie większe od tego, jak wyświetlają się na stronie. Ponadto waga liczona w MB zamiast w KB to stanowczo za dużo. Usuń je z serwera i wgraj ponownie – mniejsze i „odchudzone”, np. za pomocą narzędzia TinyPNG.

podstawy optymalizacji obrazów i zdjęć TinyPNG

2 – Nazwa zdjęcia

Zanim ponownie wgrasz na serwer zdjęcie, przyjrzyj się jego nazwie. Nie powinna składać się z przypadkowych liter i cyfr. Jeśli chcesz, by była właściwie odczytywana przez algorytm, a także zapewniła Ci widoczność w graficznych wynikach wyszukiwania Google, nadaj jej nazwę adekwatną do tego, co przedstawia. Mało tego! Wykorzystaj w niej słowo kluczowe. Nazwę zapisz bez polskich znaków, małymi literami i z myślnikami, np. sukienka-damska-czerwona-marka-model.jpg.

Nazwa zdjęcia słowa kluczowe SEO

3 – Opis alternatywny

Poza nazwą roboty Google odczytują opis alternatywny obrazów. To idealne miejsce do wykorzystania słów kluczowych przypisanych podstronie. W paru słowach czy zdaniach opisz, co znajduje się na zdjęciu, uwzględniając frazy. Ten opis usłyszą również osoby niewidome, którym treści ze stron internetowych odczytuje odpowiedni program.

Dla chętnych! Rozszerzenie zagadnienia znajdziesz w artykule: Jak i gdzie umieszczać słowa kluczowe na stronie?

Opis alternatywny frazy kluczowe SEO

Podpowiedź: audyt SEO czasu wczytywania witryny

Jeżeli chcesz się przekonać, czy to właśnie zdjęcia są powodem, dla którego Twoja strona internetowa wczytuje się wolno, skorzystaj z darmowego narzędzia oceny prędkości PageSpeed Insights od Google. Rozbudowana ocena tempa ładowania poszczególnych elementów wskaże Ci, gdzie leży problem, które treści wymagają zmiany, a nawet jak ta zmiana powinna wyglądać. Jeśli na liście błędów znajdziesz wtyczki lub widgety opóźniające ładowanie, zastanów się nad usunięciem ich ze strony. Być może wyskakujące okno z informacją o promocji lepiej zastąpić mailem do klientów subskrybujących newsletter?

audyt SEO czasu wczytywania witryny PageSpeed Insights

Pozycjonowanie strony: dzień 6 – artykuł SEO i słowa kluczowe

Długofalowe pozycjonowanie strony internetowej – już po optymalizacji technicznej witryny – polega na tworzeniu i rozbudowywaniu tekstów oraz pozyskiwaniu linków zwrotnych. Na tym etapie sugeruje się właścicielom witryn, by założyli blog. Przyda się on również Tobie! Możesz założyć go już teraz, jeśli masz motywację do regularnego publikowania – minimum jednego artykułu w tygodniu. Jeżeli chwilowo nie masz na to czasu, nie szkodzi. Dzisiejszy artykuł testowy możesz napisać na osobnej podstronie, tworząc coś w rodzaju „zakładki informacyjnej”.

1 – Jaki temat wybrać?

Aby wybrać temat korzystny pod kątem użytkowników, możesz przejrzeć sekcje blogowe stron internetowych prowadzonych przez Twoich konkurentów. Sprawdzając, które artykuły cieszą się największą liczbą komentarzy i udostępnień, dowiesz się, o czym warto pisać. Natomiast dobry temat pod względem SEO, czyli wyszukiwany w Google, znajdziesz chociażby w podpowiedziach wyszukiwarki. Zacznij wpisywać w okno wyszukiwania pytanie dotyczące usługi, którą oferujesz, i zdaj się na sugestię.

Podpowiedzi Google

Przykładowo kiedy zaczyna się wpisywać w Google: „jakie słuchawki”, wyszukiwarka podpowiada najczęściej wpisywane pytania, którymi są:

  • jakie słuchawki bezprzewodowe,
  • jakie słuchawki bezprzewodowe douszne,
  • jakie słuchawki do ps5,
  • jakie słuchawki do biegania.

2 – Ustalanie fraz kluczowych

Kiedy masz już temat, czas ustalić słowa kluczowe. Pierwszym jest oczywiście sam tytuł – warto powtórzyć go również w treści: we wstępie, w nagłówku i zwykłym tekście. Przykładowo tytułową frazę „jakie słuchawki bezprzewodowe douszne” możesz wykorzystać z zdaniu: „Zastanawiasz się, jakie słuchawki bezprzewodowe douszne pasują do smartfona?”. Z takiego tematu w naturalny sposób wyłaniają się kolejne frazy: „jakie słuchawki”, „słuchawki bezprzewodowe” i „słuchawki bezprzewodowe douszne”. Sprawdź w Ubersuggest lub innym narzędziu, ile wyszukiwań miesięcznie mają frazy typu „słuchawki do uszu bezprzewodowe” czy „bezprzewodowe słuchawki douszne”. W ten sposób przygotujesz pokaźną listę słów kluczowych do zastosowania w artykule.

3 – Pisanie artykułu

Przed przystąpieniem do pisania zweryfikuj w wyszukiwarce Google, jakie strony internetowe pojawiają się w top 10 wyników wyszukiwania po wpisaniu tematu, którym zdecydowałeś się zająć. Wypisz zagadnienia, które najczęściej pojawiają się w tych artykułach – Ty również powinieneś je poruszyć w swoim. Zadbaj o to, by tekst był długi i merytoryczny, wartościowy dla użytkowników (może przy okazji go udostępnią, dzięki czemu pozyskasz linki!). Zadbaj o poprawne formatowanie, na którym już się znasz , a także o oprawę wizualną. Tematyczne zdjęcia znajdziesz w darmowych bankach zdjęć online.

Listę banków zdjęć znajdziesz w artykule: Czym są zdjęcia stockowe? Skąd wziąć darmowe zdjęcia komercyjne?

Pisanie artykułu SEO

4 – Google Search Console

Jeżeli do tej pory publikowałeś nowe treści na stronie rzadko, roboty Google odzwyczaiły się od zaglądania na nią. Zanim nowa podstrona zostanie zaindeksowana, mogą minąć tygodnie, a nawet miesiące. Skróć proces, zgłaszając nowość do indeksacji w Google Search Console – dokładnie tak samo, jak zrobiłeś to po stworzeniu bądź zoptymalizowaniu opisu produktu w czwartym dniu naszego wyzwania SEO.

Podpowiedź: temat z wyników wyszukiwania – AnswerThePublic

Doskonałym narzędziem SEO do ustalania tematów na blog jest AnswerThePublic. Korzystanie z niego nie wymaga opłat. Wejdź na stronę, ustaw analizę polskich wyników wyszukiwania i wpisz słowo kluczowe, które chcesz wziąć na tapet w artykule. Po chwili otrzymasz mnóstwo podpowiedzi. Wybierz ten temat, o którym wiesz najwięcej. Możesz połączyć kilka pokrewnych zagadnień w jedno, by pokryć tematy poboczne i omówić problem z kilku stron.

temat z wyników wyszukiwania - AnswerThePublic

Pozycjonowanie strony: dzień 7 – pozyskiwanie linków za darmo

Ostatni dzień wyzwania SEO dla początkujących przynosi działanie… off-site! Tym razem bowiem nie będziesz zmieniał niczego na swojej stronie, tylko pozyskiwał coś z zewnątrz. Chodzi oczywiście o wartościowe linki zwrotne, na których opiera się długofalowe pozycjonowanie. Kiedy algorytm Google widzi, że inne witryny internetowe wspominają Twoją, przypisuje jej coraz większą wartość i chętniej pokazuje na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Dziś zmierzysz się zatem z pozyskiwaniem linków poprawiających widoczność.

1 – Jakie linki do pozycjonowania strony?

Zdobywanie linków zwrotnych jest wartościowe bez względu na ich rodzaj. Należy jednak wiedzieć, że stricte do pozycjonowania stron służą linki dofollow. Są to odnośniki pozwalające robotom na śledzenie treści (czyli przejście z witryny A do podlinkowanej witryny B) oraz przekazywanie mocy (z A do B). Dziś skupimy się na pozyskaniu właśnie takich.

Dla chętnych! Rozszerzenie zagadnienia znajdziesz w artykule: Linki nofollow, dofollow – różnice i zastosowanie.

2 – Słowa kluczowe i adresy URL

Znacznik dofollow to jeszcze nie wszystko. Aby stworzyć wartościowy link do swojej strony, najpierw wytypuj słowo kluczowe, na którym Ci zależy. Weź jedną z fraz z listy, którą wykonałeś pierwszego dnia. Sprawdź, której podstronie ją przypisałeś. Teraz masz już materiał na mocny link: dobry anchor text (słowo kluczowe), właściwą podstronę i znacznik dofollow.

Dla chętnych! Rozszerzenie zagadnienia znajdziesz w artykule: Anchor text – co to jest i jakie ma rodzaje?

3 – Skąd brać darmowe linki SEO?

Prawdziwym wyzwaniem może być znalezienie witryny, w której uda się osadzić link. Niestety większość miejsc, które przychodzą do głowy jako pierwsze – media społecznościowe, fora czy komentarze na innych stronach – nie pozwalają na stosowanie znacznika dofollow. Dobrym pomysłem może być nawiązanie współpracy z kilkoma blogerami. Wpisz w wyszukiwarkę Google interesujące Cię słowo kluczowe i dopisz „blog”. W top 10 znajdziesz najbardziej popularne blogi. Pozyskane z nich linki przekażą Twojej stronie największą moc. Uwaga jednak! Właściciele poczytnych witryn zapewne będą chcieli otrzymać zapłatę za publikację.

Jeśli nie masz budżetu przeznaczonego na tego typu działania, przejrzyj sekcję komentarzy na popularnych blogach. Znajdziesz tam mnóstwo osób, które też prowadzą blogi o interesującej Cię tematyce, ale mniej popularne. Zweryfikuj, które odpowiadają Ci merytorycznie i wizualnie. Skontaktuj się z właścicielami i zaproponuj wysłanie produktów z Twojego sklepu za darmo w zamian za recenzje z linkami. Jeśli świadczysz usługi, możesz udostępnić jedną z nich blogerowi nieodpłatnie – również w zamian za recenzję z linkiem.

Dla chętnych! Rozszerzenie zagadnienia znajdziesz w artykule: Skuteczne sposoby pozyskiwania linków (SEO link building).

Podpowiedź: sklep internetowy vs. inna strona www

W przypadku sklepów internetowych pozyskanie blogerów do współpracy jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku stron spoza branży e-commerce. Czy jeśli nie możesz wysłać przedmiotów do recenzji ani zaproponować atrakcyjnych usług do przetestowania, pozostaje Ci jedynie kupowanie linków?

Niekoniecznie. Darmowym sposobem na pozyskiwanie wartościowych linków jest pisanie artykułów gościnnych. Są to teksty rozbudowane, merytoryczne, eksperckie i wartościowe w świetle SEO. Dokładnie takie, jakie chętnie napisałbyś na swoją stronę, przy czym tym razem piszesz je na cudzą. Właściciel witryny, na której artykuł się pojawi, zyskuje dobry jakościowo tekst. Ty z kolei otrzymujesz od niego link, najczęściej jednak występujący w nazwie strony albo imieniu i nazwisku (anchor imienny bądź brandowy). W artykułach gościnnych raczej nie dopuszcza się linkowania słów kluczowych.

zdobywanie linków dofollow SEO

Inny sposób na pozyskanie linków dofollow bez ponoszenia kosztów to wymiana linkowa z osobą prowadzącą stronę o podobnej lub komplementarnej tematyce. Możecie polecić się nawzajem w artykułach, a nawet wymienić artykułami.

Dla chętnych! Rozszerzenie zagadnienia znajdziesz w artykule: Czym są artykuł gościnny i artykuł sponsorowany? Link building (SEO).

7 dni z SEO – pozycjonowanie dla początkujących ze wsparciem agencji

Pozycjonowanie strony oznacza proces. Wymaga stałej kontroli wyników, obserwacji i bieżących modyfikacji – chociażby w obliczu aktualizacji algorytmów Google. Pamiętaj, że przystąpienie do zaproponowanego przez nas wyzwania nie da Ci efektów dzień ani nawet tydzień po. Jeśli na Twojej liście fraz znalazły się propozycje liczące do stu wyszukiwań miesięcznie, tutaj możesz się spodziewać efektów najwcześniej. Poza tym znaczenie ma liczba podjętych działań SEO.

Największe szanse na szybki awans w wynikach wyszukiwania będzie miała ta podstrona, której: 1) przypisałeś mało konkurencyjne frazy, 2) stworzyłeś title i meta description, 3) przygotowałeś opis liczący co najmniej dwa tysiące znaków ze spacjami, poprawnie go zoptymalizowałeś i wykorzystałeś słowa kluczowe, 4) pozyskałeś linki dofollow. Obserwuj jej widoczność w Google Search Console oraz liczbę wejść organicznych w Google Analytics.

Podpowiedzi co do czasu oczekiwania na pierwsze efekty pozycjonowania znajdziesz w artykule: Ile trwa pozycjonowanie? Po jakim czasie widać efekty? Odpowiadamy!

pozycjonowanie dla początkujących ze wsparciem agencji

Resztę trudniejszych działań – pełny audyt strony, optymalizację techniczną czy rozbudowany link building – zostaw agencji SEO. Jeżeli nie znasz się na pozycjonowaniu stron www i nie wiesz, jakie działania trzeba podjąć na Twojej stronie, nic nie szkodzi. Wyślij nam wiadomość i daj znać, czy w przeszłości ktoś pozycjonował witrynę oraz które z zaproponowanych w ramach naszego wyzwania działań podjąłeś. Zaproponujemy Ci kolejne kroki. Wspólnie opracujemy optymalną strategię.

Cenne informacje dotyczące pozycjonowania stron – porady

Podoba Ci się zdobywanie wiedzy o SEO? 🙂 Jeśli tak, koniecznie pobuszuj po naszym blogu. Publikujemy poradniki na temat tworzenia wartościowych treści, pozyskiwania linków, kwestii technicznych. Bierzemy pod lupę reklamy Google Ads i Facebook Ads. Przyglądamy się mniej popularnym bądź nieoczywistym zagadnieniom jak e-branding, growth hacking, remarketing, retargeting. Zaglądaj do nas regularnie po nowe cenne treści!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *