Odkryj sekret sukcesu w 2024 roku: cross-border e-commerce – nie zostawaj w tyle!

Już od wielu lat e-commerce przełamuje bariery geograficzne, otwierając świat jako rynek nie tylko dla dużych graczy. Obecnie handel transgraniczny odpowiada za ponad 20% handlu internetowego na całym świecie. Szacuje się, że do końca 2026 roku osiągnie wartość 8,1 biliona dolarów. Jeśli jako przedsiębiorca planujesz rozpocząć zagraniczną ekspansję, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Nie tylko poznasz zalety cross border e-commerce, ale i dowiesz się, jak radzić sobie z wyzwaniami, które rzuca handel międzynarodowy.

Cross border – czym jest handel transgraniczny?

Handel transgraniczny, zwany również cross border e-commerce, odnosi się do kupna i sprzedaży produktów lub usług online za pośrednictwem sklepów internetowych znajdujących się w innych krajach. Za każdym razem, gdy postanowisz kupić np. oliwę bezpośrednio od włoskiego producenta, a zatem masz do czynienia z sytuacją, gdy sprzedawca i kupujący znajdują się w różnych krajach, posługują się innymi językami i używają odmiennych walut, doświadczasz transakcji transgranicznej. Cross border napędza wzrost gospodarczy, otwiera nowe rynki zbytu dla sprzedawców, przyczyniając się do zwiększenia zysków.

grafika - ikony związane z handlem transgranicznym

Czy warto postawić na cross border e-commerce? Poznaj korzyści dla firm

Mimo że handel transgraniczny często wiąże się koniecznością przewrócenia dotychczasowych działań na tak zwaną lewą stronę i dostosowania ich do obowiązujących w innym kraju przepisów celnych i podatkowych, zdecydowanie warto zdecydować się na zagraniczną ekspansję bez konieczności wcześniejszego ustanawiania fizycznej obecności. Niezależnie od tego, czy jesteś niewielkim start-upem, ugruntowaną marką, czy wręcz gigantem w swej branży, cross border e-commerce może znacznie zwiększyć Twoje zasięgi, sprzedaż i tym samym przychody. Lista zalet zarówno z perspektywy firm, jak i konsumentów jest tak samo długa. Poznaj najważniejsze z nich.

Skalowalność biznesu

W świecie, w którym zakupy online stały się częścią naszej codziennej rutyny, rezygnacja z rozwojuglobalnego, otwierania się na nowe rynki i kolejne grupy konsumentów, może być uznana za utratę potężnej okazji czy wręcz pewnego rodzaju szaleństwo. Jeśli chcesz, aby Twoja firma rozwijała się i cały czas była przynajmniej pół kroku przed konkurencją, nie możesz ograniczać się do sprzedaży lokalnej. Nowe rynki to nowe możliwości nie tylko w zakresie pozyskania klientów, ale i poszerzenia działalności o produkty i usługi, które na krajowych rynku nie znajdowały zbytu. Ogólnoświatowa ekspozycja na rynku pomaga budować reputację marki, nierzadko przyczyniając się do wzrostu sprzedaży lokalnej.  Cross border e-commerce generuje dodatkowe przychody i umacnia pozycję firmy w branży.

Przewaga konkurencyjna

Wyróżnij się albo zgiń! Tak brzmi naczelna zasada marketingu. Jeśli chcesz, by klienci ustawiali się w długiej kolejce do Twojego sklepu stacjonarnego lub też o każdej porze dnia i nocy zapełniali koszyki online, musisz dać im coś wyjątkowego. Zadowolenie klienta to priorytet, który nie może być traktowany jako jednorazowy cel, lecz kwestia wymagająca nieustannego trzymania ręki na pulsie i ulepszania. Sprzedawca musi dostarczać klientowi produkty i usługi, które zaspokoją jego zmieniające się potrzeby. Pozyskując unikalne produkty z całego świata od międzynarodowych dostawców, sprawisz, że Twoja oferta stanie się bardziej różnorodna, a przez to atrakcyjniejsza. W zalewie tanich produktów z Chin coraz bardziej doceniamy jakość i oryginalność. Sprawiając, że Twój biznes stanie się wyjątkowy, przyciągniesz klientów, którzy pragną czegoś wyjątkowego. Przewaga zbudowana na byciu pierwszym na nowych rynkach może być znacząca i wpłynąć na całą Twoją działalność.

Zrównoważenie sezonowych spadków

Sprzedaż przypomina falę sinusoidalną. W niektórych okresach zbyt produktów jest umiarkowany, a w innych spada lub zdecydowanie wzrasta.  Handel transgraniczny to sposób, by zrównoważyć sezonowe spadki i odrobić straty finansowe. Jeśli firma sprzedaje np. stroje kąpielowe, wzmożoną sprzedaż notuje w okresach późnowiosennym i letnim. Zimową porą może sprzedawać swoje produkty w krajach, gdzie temperatura pozwala na zażywanie kąpieli słonecznych.

Handel transgraniczny z perspektywy konsumentów – główne zalety

Dostęp do unikalnych produktów z całego świata

Możliwość nabycia unikalnych produktów niedostępnych na lokalnym rynku to największa zaleta cross border e-commerce z perspektywy klienta. Handel transgraniczny roztacza przed konsumentami nieograniczone możliwości, oddając do dyspozycji cały rynek światowy. Jeśli klient ma ochotę na rozpoczynanie poranka jedną z najlepszych kaw na świecie, pochodzącą z tak zwanego pasa kawowego, który oplata równik i rozciąga się między zwrotnikiem Raka a Koziorożca, nie musi jechać do Afryki Środkowej, Ameryki Południowej, Indii czy Indonezji. Wystarczy, że zasiądzie przed ekranem swojego komputera lub smartfonu. Transgraniczny handel sprawia, że wszystko, co najlepsze dla danego klienta jest w zasięgu jego ręki.

Lepsza oferta, konkurencyjne ceny

Korzystając z globalnego rynku, klienci mogą znaleźć markowe towary w bardziej konkurencyjnych cenach niż w rodzimym kraju. Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, między innymi polityka cenowa producentów/dostawców, kwestie podatkowe, dostępność danego produktu. Dostęp do wszystkich lub niemal wszystkich rynków świata pozwala konsumentom na porównywanie cen występujących w różnych krajach i znalezienie najkorzystniejszej oferty.

Wygodna dostawa

Głównym powodem zakupów w zagranicznych sklepach online jest niższa niż w Polsce cena. Nawet dodając koszty wysyłki, wciąż istnieje duża grupa produktów, którą opłaca się zamówić w innym kraju. Niedostępne lokalnie lub podlegające wysokim taryfom krajowym przedmioty dzięki możliwościom logistycznym platform handlu elektronicznego można otrzymać z dowolnego miejsca na świecie bezpośrednio pod swoje drzwi.

grafika - symbolika dostawy paczek online

Jak uruchomić transgraniczny biznes e-commerce, od czego zacząć?

Choć rozpoczęcie sprzedaży zagranicznej jest ogromną szansą dla wielu przedsiębiorstw niezależnie od ich wielkości i doświadczenia, wiąże się z ogromem pracy. Jeśli Twój plan działania będzie dobrze przemyślany i poprzedzony badaniem rynku, reszta powinna przyjść w miarę naturalnie, nie rodząc się w bólach. Przyjrzyj się rynkowi, na którym zamierzasz działać, ustal, co się najlepiej sprzedaje, czego brakuje, jakie nawyki mają kupujący, jak radzi sobie potencjalna konkurencja. Ważną kwestią jest poznanie niuansów kulturowych, przepisów prawnych, a także najpopularniejszych kanałów marketingowych.  Obecność na zagranicznym rynku wymaga wiedzy z zakresu wprowadzania produktów do dystrybucji oraz umiejętności rozpoznania mechanizmów rządzących sprzedażą.

Inteligentny port morski, wizualizacja z dronem przedstawiająca zautomatyzowane procesy i logistykę

O Twoim sukcesie lub porażce może zadecydować wybór odpowiedniej platformy sprzedażowej. Znalezienie odpowiedniego miejsca online jest tak samo ważne, jak znalezienie odpowiedniej lokalizacji w przypadku sklepu stacjonarnego. Dla pewnych grup produktów dobrym pomysłem może być skorzystanie elektronicznej platformy zakupowej, tj. marketplace, takiej jak Amazon czy eBay. Inne mogą wymagać założenia własnego sklepu internetowego. Warto również rozważyć połączenie obu rozwiązań oczywiście po wcześniejszym przeanalizowaniu za i przeciw. Dużym wsparciem dla firm, które stawiają pierwsze kroki na międzynarodowym rynku, będzie powierzenie zadań na miejscu wyspecjalizowanej firmie w ramach outsourcingu. O czym jeszcze należy pamiętać, wkraczając na nieznany handlowo ląd? Poniżej minilista kontrolna.

Znajdź sprawdzonych partnerów

Powierz dostawę zagranicznym kurierom (wcześniej zastanów się, czy lepiej sprawdzi się wysyłka bezpośrednio z Twojej lokalizacji, czy przechowywanie zapasów w magazynach kraju eksportującego), znajdź doświadczonych dostawców bramek płatniczych, rozpocznij współpracę z doradcami prawnymi, którzy przeprowadzą Cię przez przepisy występujące w krajach, które będziesz obsługiwać.

W magazynie składowanych jest wiele pudeł z produktami magazynowymi

Wielojęzyczna witryna, różne metody płatności i lokalna obsługa klienta

Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie lokalnego sklepu internetowego, upewnij się, że witryna jest odpowiednio zoptymalizowana pod kątem klientów międzynarodowych. Zadbaj o odpowiednie metody płatności w różnych walutach. Klienci muszą mieć możliwość płacenia za pomocą preferowanej przez siebie metody. To sposób, by poprawić ich doświadczenia zakupowe i budować zaufanie do Twojej marki. Dobrym pomysłem jest lokalna obsługa klienta. Warto w tym celu zatrudnić native speakerów, którzy będą udzielać wsparcia klientom za pośrednictwem czatu, e-maila, telefonu czy też kanałów społecznościowych.

Przedstawiciele działu obsługi klienta zajmujący się profesjonalną pracą z użyciem zestawów słuchawkowych i laptopów

Dostosuj branding i przekaz

Zadbaj o to, by treść witryny, opisy produktów i komunikaty kierowane do potencjalnych klientów były odpowiednie dla wybranego rynku eksportowego. Oferuj treści w językach lokalnych, a ponadto w jednym z języków uznawanych za międzynarodowe. Dla przykładu 80% Duńczyków i 90% Norwegów biegle mówi po angielsku.

Marketing

Stosuj zarówno strategie marketingu cyfrowego, jak i strategię „boots on the ground”, polegającą na bezpośrednim kontakcie z klientem, dostosowując je do rynku eksportowego. Prowadź geotargetowane kampanie reklamowe online na popularnych platformach lokalnych. Podejmij współpracę z lokalnymi influencerami, by zwiększyć widoczność marki i zadbać o odpowiednie postrzeganie. Zadbaj o optymalizację SEO i kampanie SEM PPC skoncentrowane na docelowych słowach kluczowych w wielu językach.

System PIM

Rozważ możliwość skorzystania z oprogramowania do zarządzania informacjami o produkcie, tj.  Product Information Management (PIM). System PIM pozwala przechowywać w jednym miejscu wszystkie informacje na temat produktu (powiązane z nim opisy, dane techniczne, zdjęcia, filmy, artykuły itp.), wygodnie je wyświetlać i edytować. Wprowadzone zmiany są od razu widoczne we wszystkich kanałach docelowych, tj. sklepach online, portalach aukcyjnych, cyfrowych katalogach produktów, serwisach produktowych itp. Zarządzanie treściami odbywa się w ramach jednego panelu administracyjnego.

Biznesmen korzystający z tabletu z czekiem gwarancyjnym na obsługę klienta

Wyzwania stawiane przez cross border e-commerce – jak sobie z nimi radzić?

Otwarcie się na cross border e-commerce może przynieść firmom naprawdę duże zyski. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zaprojektowanie procesu zakupowego w sposób wpisujący się w nowe rynki, odpowiadający potrzebom klientów, może stanowić nie lada wyzwanie. Łatwo poślizgnąć się na różnicach językowych i kulturowych, wpaść w pułapkę przepisów i podatków czy też zaplątać się w gąszczu niewłaściwie skalibrowanych rozwiązań cyfrowych. Poniżej opisujemy najczęstsze wyzwania związanie z handlem transgranicznym.

Przepisy i podatki

Co kraj to nie tylko inny obyczaj, ale i różne rodzaje podatków, często odmienne od tych, które znamy z polskiego systemu podatkowego. Do tego wszystkiego dochodzi kwestia przestrzegania obowiązujących w danym kraju przepisów dotyczących ochrony konsumentów, własności intelektualnej, prywatności i wielu innych. Aby właściwie zinterpretować przepisy, nie narazić się na złamanie prawa i związane z tym faktem kary, a ponadto nie zszargać reputacji swojej firmy, warto podjąć współpracę ze specjalistami i w ten sposób uniknąć potencjalnych problemów.

Logistyka i obsługa klienta

Trochę czasu minie nim firma nauczy się działać tak samo sprawnie, jak na własnym terenie. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z wyzwaniami, jakie niesie logistyka i konieczność zoptymalizowania kosztów, jest partnerstwo z doświadczonym dostawcą usług logistycznych. Zapewni ono dobry start w nowy biznes, minimalizując ryzyko nieudanego lądowania, czyli ewentualnej porażki.

Jeśli obsługa klienta odbywa się w różnych strefach czasowych, może wiązać się ze zwiększonymi kosztami w porównaniu do rynku polskiego. Nie zapomnij o umieszczeniu na stronie internetowej oraz w stopce mailowej, w formie zrozumiałej dla wszystkich osób na świecie, informacji o godzinach pracy. Pamiętaj o dostosowaniu kanału komunikacji do preferencji klientów z danego kraju. Dla przykładu Włosi preferują komunikację za pomocą aplikacji WhatsApp. Anglicy na pierwszym miejscu stawiają kontakt telefoniczny, a z kolei niemieccy konsumenci niechętnie dzielą się swoim numerem telefonu, wybierając kontakt w formie pisemnej. Rozważenie outsourcowanej obsługi klienta to sposób, by w dłuższej perspektywie czasu zaoszczędzić pieniądze, a w krótszej swój cenny czas.

Opcje płatności

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie e-commerce bez systemu płatności online. Transakcje realizowane w ramach cross border e-commerce mogą stanowić dodatkowe wyzwanie, gdyż popularne na polskim rynku systemy płatności, niekoniecznie muszą być znane czy też chętnie używane w innych krajach. Tworząc sklep online lub adaptując go do zagranicznego rynku, trzeba sprawdzić, jaki system płatności online jest popularny w kraju, do którego chcemy sprzedawać.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą inicjuje transakcję płatniczą online, prezentując bezpieczne i wydajne metody

Jednym z najpopularniejszych systemów płatności e-commerce zarówno w Europie, jak i na świecie jest PayPal. Decydując się na ten system, trzeba jednak liczyć się z tym, że koszt przewalutowania wynosi 3% kwoty transakcji, co jest dosyć wysoką stawką w porównaniu do innych systemów płatności. Planując handlową ekspansję w USA, raczej nie obędzie się bez lubianego w tej części globu systemu Stripe, który umożliwia dokonywanie płatności kartami płatniczymi, przelewami bankowymi i portfelem elektronicznym. Wadą rozwiązania jest długi proces weryfikacji przed pierwszą wypłatą, a także czas oczekiwania na kolejne wypłaty, wynoszący 2-3 dni. Niezależnie od tego, na jaki system się zdecydujesz, musisz pamiętać o tym, aby był sprawdzony pod kątem zabezpieczania danych poufnych.

Konwersja walut

Prowadząc biznes w modelu cross border e-commerce, musisz właściwie zarządzać płynnością finansową. By uniknąć zaskoczenia związanego z niekorzystną zmianą kursu walutowego, warto przyjmować płatności od klientów w walucie lokalnej. Jeżeli np. firma sprzedaje produkty we Francji, powinna rozważyć wskazanie do rozliczeń konta w euro, z przypisanym do tego kraju numerem IBAN.  Innym sposobem na poradzenie sobie z ryzykiem przewalutowania jest korzystanie z kontraktów terminowych typu forward, które mają możliwość konwersji waluty po znanym z góry kursie nawet przez 3 lata.

Osoba biznesowa wprowadza innowacje w zakresie wymiany walut, łącząc finanse z technologią w celu usprawnienia transakcji

Podsumowanie

Cross border e-commerce to już nie trend, lecz konieczność dla każdego przedsiębiorcy pragnącego osiągnąć sukces. Handel transgraniczny pozwala zwiększyć zasięgi marki na niespotykaną dotąd skalę, a ponadto rozwinąć lub zmienić charakter firmy. Aby jednak zagraniczna ekspansja zakończyła się sukcesem, przynosząc oczekiwane rezultaty, należy dużą uwagę poświęcić planowaniu, badaniu rynku, poznawaniu specyfiki danego kraju i mieszkających w nim osób. Nie bez znaczenia są lokalne partnerstwa, współpraca z ekspertami czy wdrażanie nowych technologii – a wszystko po to, by dostarczać klientom wyjątkowych doświadczeń zakupowych i zawsze być krok przed swoją konkurencją.

Źródła:

https://www.statista.com/statistics/534123/e-commerce-share-of-retail-sales-worldwide/
4th edition of “TOP 16 Countries Cross-Border Europe”: the annual ranking of the best 16 European countries in cross-border online shopping
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=E-commerce_statistics_for_individuals
Jak dostępne metody płatności online mogą wpłynąć na zyski sklepu w sprzedaży transgranicznej?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *