Dropshipping to model biznesowy, który zyskuje coraz większą popularność wśród osób chcących rozpocząć działalność w e-commerce bez konieczności inwestowania dużych środków na start. Według raportu Precedence Resarch globalny rynek dropshippingu do 2034 r. osiągnie około 2573,99 mld USD, notując średni roczny wzrost (CAGR) na poziomie 22,02%. Na taki stan rzeczy ma wpływ zarówno rozwój handlu elektronicznego, jak i sztucznej inteligencji. Zwiększa ona wydajność sprzedaży, poprawia doświadczenia klienta, przewiduje popyt i dba o prawidłowy łańcuch dostaw. Poznaj zalety i wady rozwiązania, a także najlepsze praktyki, dzięki którym osiągniesz sukces.

Czym jest dropshipping?
W przeciwieństwie do tradycyjnych form sprzedaży dropshipping pozwala na prowadzenie sklepu internetowego bez potrzeby posiadania własnego magazynu czy zarządzania zapasami. To model biznesowy, w którym przedsiębiorca pełni rolę pośrednika między klientem a dostawcą. Sprzedawca nie zarządza fizycznie łańcuchem dostaw produktu, co znacznie upraszcza proces sprzedaży. Kiedy klient składa zamówienie w sklepie online, sprzedawca, czyli tak zwany dropshipper, kupuje go od osoby trzeciej – na ogół hurtownika lub producenta – i za jej pośrednictwem wysyła bezpośrednio do klienta, zarabiając na różnicy cen. Rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne dla początkujących przedsiębiorców, gdyż ma niski prób wejścia i pozwala na elastyczne zarządzanie ofertą produktową.
Zalety dropshippingu
Jeśli obawiasz się, że dropshipping nie jest dla Ciebie, przyjrzyj się zaletom tego modelu biznesowego. Wierzymy, że nasza lista korzyści pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Niska inwestycja początkowa
Dla wielu osób największą zaletą dropshippingu jest brak konieczności inwestowania w zapasy i miejsce do ich przechowywania. Jako pośrednik między klientem a dostawcą nie musisz gromadzić towarów w magazynie, drżąc o to, czy uda się je wszystkie sprzedać i odzyskać zainwestowanie pieniądze. Oszczędzasz na kosztach początkowych. Oczywiście zostanie dropshipperem nie oznacza całkowitego braku ponoszenia kosztów i czekania aż pieniądze spadną z nieba. Tak samo, jak każdy inny sprzedawca, płacisz za towar i ponosisz koszty ogólne, ale masz nad tym pełną kontrolę, gdyż kupujesz tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz (potrzebują Twoi klienci), usługę pakowania i wysyłki zostawiając dostawcy.
Niska bariera wejścia
Skoro nie musisz robić zapasów, wynajmować magazynu, zatrudniać pracowników, w zasadzie już oszczędzasz. Na dodatek istnieje wiele platform pozwalających na otwarcie darmowego sklepu, a te, które są płatne (TakeDrop, Sky-Shop, EcomRevolution, Shopify, RedCart), nie pobierają opłat przyprawiających o zawrót głowy. Podobnie wygląda kwestia narzędzi dropshippingowych (do zarządzania produktami, projektami, stronami internetowymi, tekstami, automatyzacji marketingu w wielu kanałach itp.). Wiele z nich w podstawowej wersji, która na początek w zupełności wystarczy, jest za darmo. Gdy biznes się rozwinie, koszty wersji biznesowych nie będą odczuwalne. Co istotne, aby zostać dropshipperem, nie musisz mieć doświadczenia w handlu czy też szczególnych umiejętności. Wystarczą chęci i zaufanie sztucznej inteligencji. Z pomocą narzędzia AudoDS stworzysz sklep dropshippingowy w zaledwie 2 minuty, a także zautomatyzujesz zamówienia, śledzenie aktualizacji i zwroty.
Elastyczność lokalizacji = wolność
Dropshipping pozwala na prowadzenie biznesu z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu. Możesz leżeć z laptopem na plaży, popijać drinki z palemką i jednocześnie obsługiwać klientów z całego globu, zarabiając pieniądze bez większego wysiłku. Nie jesteś ograniczony lokalizacją i czasem, przez co możesz skupić się na innych, ważnych dla Ciebie sprawach.
Łatwa realizacja zamówień
Realizacja zamówień w dropshippingu jest wręcz dziecinnie łatwa, a to dlatego, że każde otrzymane zamówienie po prostu przekazujesz dostawcy. Żadnych kartonów w domu, uzupełniania danych, by wygenerować etykietę, płatności online za pojedyncze paczki czy też dostarczania przesyłek do paczkomatu. Możliwość automatyzacji zamówień dzięki odpowiednim narzędziom sprawia, że zamówienia są realizowane niemalże bez Twojego udziału.
Skalowalność
Łatwość w rozszerzaniu oferty i zwiększaniu sprzedaży bez znacznych inwestycji to kolejna zaleta dropshippingu. Skoro nie przechowujesz zapasów i nie wysyłasz produktów samodzielnie, możesz realizować zamówienia na całym świecie, oczywiście pod warunkiem znalezienia dostawcy, który działa globalnie. Możesz sprzedawać każdą rzecz, która przyjdzie Ci do głowy, tworząc ogromny katalog produktów. Im więcej sprzedasz, tym szybciej się rozwijasz.
Łatwa wymiana asortymentu i testowanie produktów
Jeśli oferowane przez Ciebie produkty średnio się sprzedają, możesz po prostu zastąpić jej innymi – wszak nie zalegają Ci w magazynie. Możesz optymalizować swój katalog produktów w dowolnym momencie, dbając o to, by był dopasowany do rzeczywistych potrzeb klientów. Ogromną zaletą dropshippingu jest niekupowanie kota w worku. Dokonując zakupu pojedynczych sztuk, przetestujesz dowolną ilość produktów. W ten sposób stoisz na straży jakości, oferując swoim klientom produkty godne pięciu gwiazdek.
Wady dropshippingu
Choć dropshipping to z pewnością rozwiązanie wielu zalet, które pozwala bez większego wysiłku zanurzyć się w świecie e-commerce, nie można nie wspomnieć o kilku wadach.

Konkurencyjność
Gdy jakiś produkt jest naprawdę dobrej jakości, atrakcyjny dla klientów, wielu dropshipperów nie tylko ma na niego oko, ale i czyni go częścią swojej oferty. Im więcej osób go sprzedaje, tym trudniej przebić się przez konkurencję i tym samym zarobić na marży. Aby sobie poradzić z tym problemem, trzeba stać się mistrzem planowania, stosować narzędzia do optymalizacji cen i nie zapominać o dobrej reklamie. Nie zawsze, kto pierwszy, ten lepszy. Czasami chodzi o tak zwane wejście smoka.
Brak kontroli nad jakością produktu
Brak magazynu i zapasów ma oczywiście swoje dobre strony, które zostały opisane we wcześniejszych akapitach. Taki stan rzeczy ma niestety również ciemną stronę, jaką jest brak kontroli nad jakością produktu. O ile sprzedawca może zamówić pojedyncze egzemplarze, by przekonać się, z jakim produktem ma do czynienia, o tyle nie może być pewny jakości całej partii. Sprzedawane przedmioty nie przechodzą przez ręce dropshippera, gdyż są wysyłane bezpośrednio przez dostawcę, dlatego też na 100% nie można być pewnym ich jakości. Gdy klient otrzyma produkt wadliwy lub też słabej jakości, za ten stan obarcza winą sprzedawcę, a nie dostawcę. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest znalezienie godnych zaufania, niezawodnych dostawców.
Brak kontroli nad stanem magazynowania i czasem wysyłki
W pewnym sensie dropshipper sprzedaje obietnicę, że produkt będzie spełniał oczekiwania klienta i dotrze na czas. Problemem jest brak kontroli nad zapasami i wysyłką. Opóźnione lub w ogóle niewysłane zamówienie wiąże się z konsekwencjami dla sprzedawcy, a nie dostawcy. W oczach klienta te dwie strony stanowią jedność. Na szczęście jest sposób, by sobie z tym poradzić. Rozwiązaniem jest takie narzędzie jak AudoDS. Nie pozwala ono zaimportować produktu do sklepu dropshippera, jeśli dostawca nie ma towaru na stanie.
Brak kontroli nad zmianami cen dostawców
Wahania w obrębie ceny dostawy mają wpływ na wysokość marż zysku. Aby poradzić sobie z tym problemem, warto zainwestować w zautomatyzowane narzędzie do monitorowania cen, które pracuje przez całą dobę. W momencie wykrycia zmiany ceny automatycznie aktualizacje ceny w sklepie, by marża pozostała na stałym poziomie.
Zasady na kanałach sprzedaży
Na dropshoppingowy biznes może mieć wpływ polityka poszczególnych kanałów sprzedaży, czyli zasady, których należy przestrzegać. Dla przykładu eBay stosuje limity sprzedaży i chroni naruszenia praw własności intelektualnej (lista VeRO, z ang.The Verified Rights Owner), co może ograniczać możliwość sprzedawania niektórych produktów.
Problem z budowaniem marki
Brak zapasów, brak unikatowości i problemy z brandingiem powodują, że ciężko przebić się przez rozpychającą się łokciami konkurencję, a Twoja oferta niczym się nie wyróżnia. Rozwiązaniem problemu jest budowanie tożsamości wokół sklepu, a nie produktów, a także personalizacja towaru, czyli np. druk na żądanie czy sprzedaż produktów marek własnych.
Siedem najlepszych praktyk dla dochodowego biznesu dropshippingowego
Wiesz już, czym jest dropshipping i jakie zalety oraz wady wpisane są w ten model biznesowy w e-commerce. Czas dowiedzieć się, jak stać się częścią tej machiny sprzedażowej i zacząć zarabiać więcej niż na przysłowiowe waciki.

Wybór niszy
Na mocno zatłoczonym rynku nie sprawdza się łapanie wszystkich srok za ogon, czyli bycie sklepem typu mydło i powidło. Jeśli chcesz odnieść sukces, znajdź niszę o dużym popycie i małej konkurencji. Docieraj do konkretnej grupy klientów i oferuj produkty o całkiem sporych marżach zysku, by utrzymać się w grze i zapewnić swojej firmie rozwój. Z pomocą przyjdzie takie narzędzie jak Google Trends. Po wprowadzeniu swojego zapytania szybko ustalisz, czy dana nisza cieszy się stałym zainteresowaniem, czy jest może tylko przejściowym trendem i raczej nie będzie mieć długoterminowego potencjału. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z Planera słów kluczowych Google, który oferuje konfigurowalne, zaawansowane dane wyszukiwania.
Współpraca ze sprawdzonymi dostawcami
Wysokiej jakości produkty i szybkie terminy to podstawa w dropshippingu. W tej kwestii nie może być żadnych kompromisów czy też obniżania oczekiwań. Wybór dostawcy może zadecydować o tym, czy osiągniesz sukces, czy jednak przepadniesz na wieki. Postaw na reputację dostawcy, sugerując się opiniami klientów. Poszukiwanie sprawdzonych i wiarygodnych firm możesz zacząć od platform AliExpress, SaleHoo czy Worldwide Brands. Zawsze proś o próbki, by upewnić się, że opisy produktu nie są dziełem marketingowca bajkopisarza, a jakość towaru jest bez zarzutu. Upewnij się, że wybrany przed Ciebie dostawca oferuje szybkie i niezawodne opcje wysyłki. Jako że w dropshippingu raczej średnio sprawdza się zasada kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana, nie polegaj tylko na jednym dostawcy. W ten sposób unikniesz zakłóceń w przypadku problemów z łańcuchem dostaw, a także zapewnisz sobie większą elastyczność w zapewnianiu dostępności produktów.
Zróżnicowany asortyment
Nigdy nie polegaj wyłącznie na jednym produkcie. Oferuj zarówno produkty stanowiące trzon Twojego asortymentu, jak i produkty uzupełniające, które mogą zainteresować klientów z wybranej przez Ciebie niszy. Aktualizuj asortyment, by sprzedawać towary cieszące się popularnością na rynku.
Zoptymalizowana strategia cenowa
Twoja chęć zarobku jest jak najbardziej zrozumiała. Jeśli jednak dopiero stawiasz pierwsze kroki w dropshippingu, nie możesz zacząć od wysokiego C. Musisz stać się konkurencyjny, by zostać zauważonym. Weź pod uwagę cenę produktu, opłatę za wysyłkę, wydatki marketingowe, by ustalić cenę satysfakcjonującą obie strony. Wartym rozważenia jest pomysł eksperymentowania z taktykami cenowymi. W przypadku niektórych produktów może sprawdzić się pakietowanie. Inne mogą wymagać cen warstwowych (im więcej klient kupuje, tym mniej płaci za jednostkę). Zawsze dobrym pomysłem są wszelkie rabaty.
Doświadczenia klienta
Klienci lubią czuć się zaopiekowani, dlatego też ich doświadczenia zakupowe są kluczowe. Zadbaj o to, aby kontakt ze stroną sprzedażową był przyjemny, zachęcający do buszowania między poszczególnymi podstronami. Jasne, w pełni zrozumiałe opisy produktów, płynny proces realizacji transakcji to absolutna podstawa. Wdrażaj uczciwe zasady zwrotów i refundacji, aby zwiększyć zaufanie klientów. Zadbaj o to, by ewentualne problemy klientów były rozwiązywane szybko i bez zbędnych komplikacji. Odpowiadaj na zapytania i reaguj na opinie. Dobrym pomysłem jest personalizacja doświadczenia zakupowego, czyli np. oferowanie rabatów na przyszłe zakupy, podziękowania za zakup drogą e-mailową, rekomendacje produktów, wysoka jakość serwisu wokół produktowego. Wykorzystuj media społecznościowe, by nawiązać kontakt z odbiorcami wykraczający poza oferowane produkty. Zachęcaj do tworzenia treści i recenzji, by zbudować poczucie wspólnoty.
Nie unikaj nowoczesnej technologii. Czasy, gdy trzeba było wszystko robić ręcznie, już dawno minęły. Dzięki narzędziom do automatyzacji będziesz lepiej przetwarzać zamówienia, obsługiwać klientów i zarządzać zapasami. To również sposób, by zmniejszyć liczbę błędów i zyskać nieco więcej czasu dla siebie.
Zbuduj markę
Aby zaistnieć na zatłoczonym rynku e-commerce, musisz się wyróżnić. Zacznij od stworzenia zapadającego w pamięć logo, które będzie odzwierciedlać charakter Twojego sklepu. Postaw na spójny branding. Niech wybrane przez Ciebie kolory, czcionki i inne elementy projektowe pojawiają się zarówno w sklepie online, jak i reklamach online i outdoor. Nie stroń od mediów społecznościowych. W dzisiejszych czasach trzeba być blisko klientów i ich spraw. Interakcje z odbiorcami to wręcz konieczność. Pracuj na tytuł autorytetu w swojej niszy. Założenie bloga i tworzenie filmów zaspokajających potrzeby informacyjne klientów to sposób, by stać się kimś więcej niż tylko jednym z kolejnych sprzedawców nastawionych na szybki zysk.
Reklama
Skoro dopiero dołączasz do gry, raczej nie masz szans na to, by zostać zauważonym w sposób organiczny i docenionym za sam fakt rozpoczęcia przygody z dropshippingiem. Dobra kampania marketingowa to podstawa. Zacznij od gromadzenia danych o klientach, by dowiedzieć się, kim są, co ich motywuje do zakupu, jakie problemy chcą rozwiązać, nabywając dany produkt. Z pomocą przyjdą takie narzędzia jak Google Analytics i Social Media Insights. Zoptymalizuj witrynę pod kątem wyszukiwarek, by poprawić swoje rankingi i przyciągnąć potencjalnych klientów. Twórz wartościowe treści, by zaangażować grupę docelową. Nie unikaj reklamy PPC, dzięki której szybko ukierunkujesz ruch do swojej witryny. Nie zapominaj o remarketingu, by przyciągnąć uwagę niezdecydowanych obserwatorów. Dzięki ukierunkowanym reklamom, które wyświetlają się podczas przeglądania innych stron internetowych, nie tylko przypomnisz o oferowanych przez sklep produktach, ale i zachęcisz do powrotu na Twoją stronę. Nawiąż współpracę z osobami mającymi wpływ na Twoją grupę docelową, aby zwiększyć zasięg i wiarygodność.