Pozycjonowanie lokalne - optymalizacja wizytówki firmy na mapach Google. Co zrobić aby wyświetlać się w Google Maps?

Pierwszym krokiem, aby Twoja firma wyświetlała się na mapach Google, jest założenie konta w Google Moja Firma. Samo założenie konta nie wystarczy. Wizytówkę należy zweryfikować i uzupełnić – na tym polega optymalizacja wizytówki Google.

Mam wizytówkę Google, ale jej nie widać

Jeśli masz już założoną wizytówkę, ale nie widzisz swojej firmy w Google Maps lub wyszukiwarce, po pierwsze sprawdź czy Twoja firma została poprawnie zweryfikowana i jej status widnieje jako Opublikowana. Upewnij się, że wpisałeś kod otrzymany drogą pocztową przez Google.

wizytowka google moja firma weryfikacja

Kolejny powód, dla którego nie widzisz swojej firmy w mapach Google, może wynikać z ostatnich aktualizacji, jakie wprowadzałeś na profilu firmy w Google Moja Firma. Jeżeli niedawno dodawałeś lub edytowałeś informacje o firmie, być może nie zostały one jeszcze sprawdzone – może to potrwać maksymalnie 3 dni.

Jeżeli Twoja firma wyświetla się w Mapach Google, ale nie zawsze pojawia się w wynikach wyszukiwania, na słowa kluczowe związane z Twoją Firmą, popraw jej dane i dbaj o ich aktualność.

Zadbaj o to, by w Google Moja Firma znalazły się wszystkie informacje o Twojej firmie. Uzupełnij pole godziny pracy, opis firmy, wybierz odpowiednią kategorie działalności. Pamiętaj, że oprócz głównej kategorii warto także wprowadzić dodatkowe kategorie. Dzięki temu klienci będą wiedzieli, czym się zajmujesz, jakie usługi świadczysz, gdzie mieści się Twoja firma i kiedy jest otwarta.

Dodawanie zdjęć do wizytówki Google Moja Firma

Ważnym elementem wizytówki są także zdjęcia, które podkreślą indywidualny charakter Twojej firmy. Jest to cecha, na którą klienci zwracają uwagę, podejmując decyzję o zakupie bądź wyborze partnera biznesowego. Istnieje kilka rodzajów zdjęć, które możesz dodać do wizytówki swojej firmy. Na pewno nie może w niej zabraknąć zdjęcia profilowego. Umieść w tym miejscu logo swojej firmy, aby zachować spójną identyfikację wizualną. Warto także zadbać o zdjęcia na okładkę oraz zdjęcia firmowe. Zdjęcia z zewnątrz pomagają łatwiej zidentyfikować siedzibę firmy, dzięki czemu łatwiej do niej trafić. Atrakcyjne zdjęcia produktów pomagają klientom lepiej poznać ofertę firmy. Zdjęcia w trakcie pracy i zdjęcia zespołu pozwalają lepiej poznać firmę, dają klientom możliwość wyobrażenia sobie jacy jesteście.

Dbaj o aktualizację wizytówki Google

Kolejnym ważnym punktem jest aktualność danych. W tej kwestii należy zwrócić uwagę na 3 pola w profilu firmowym Google Moja Firma. Po pierwsze odpowiadaj na opinie dodane przez Twoich Klientów. Dzięki temu potwierdzisz, że są oni dla Ciebie naprawdę ważni i liczysz się z ich zdaniem. Po drugie aktualizuj godzin pracy firmy w specjalne okazje i święta – poprzez uzupełnianie niestandardowych godzin pracy. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której klient natrafi na zamknięte drzwi. Po trzecie możesz dodawać wpisy, zarówno materiały tekstowe, wideo i zdjęcia i w ten sposób przekazywać użytkownikom ważne informacje o firmie. Istnieją 4 rodzaje wpisów: nowości, wydarzenie, oferta i produkt. Dzięki temu dodatkowe informacje będą wyświetlały się bezpośrednio w wyszukiwarce Google i Mapach Google.

Jak działa ranking lokalny w Google

W Mapach Google możesz wyszukać najróżniejsze rzeczy, na przykład restauracje, sklepy, warsztaty samochodowe, salony kosmetyczne, urzędy państwowe. Z reguły Google pokaże Ci miejsca, które znajdują się w pobliżu, ale algorytm bierze także pod uwagę inne kryteria.

Google opiera swój algorytm na sztucznej inteligencji (z ang. machine learning), która na podstawie historycznej aktywności użytkownika, wyświetla w wyszukiwarce spersonalizowane wyniki wyszukiwania. Co to znaczy? Na wyższej pozycji wyświetlają się lokalizacje firm, które wyszukiwałeś wcześniej, na których stronach WWW byłeś. Jeżeli jesteś zalogowany w Google+, możesz także zobaczyć miejsca polecane lub udostępnione przez osoby w Twoich kręgach. Algorytmy Google pozwalają także stwierdzić, że firma położona dalej oferuje usługi bardziej zbliżone do Twoich wyszukiwań i oczekiwań niż firma znajdująca się w pobliżu. Z tego powodu lepiej dopasowana firma będzie miała wyższą pozycję w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Kryteria wyświetlania wizytówki na mapach Google

Pozycja firmy w lokalnych wynikach wyszukiwania zależy przede wszystkim od trzech czynników: trafności, odległości i widoczności.

Trafność oznacza jak dokładnie wizytówka lokalnej firmy odpowiada Twojemu zapytaniu. Wyszukiwane słowo kluczowe powinno znaleźć się w opisie firmy na wizytówce, jak również na stronie WWW firmy.

Odległość czyli jak daleko od Ciebie znajduje się siedziba firmy. Jeżeli dokładnie nie podałeś lokalizacji w zapytaniu, Google pokaże Ci wynik w oparciu o dostępne dane o Twojej lokalizacji. Na urządzeniach mobilnych z Androidem, jeżeli masz włączony tryb lokalizacji, Google może wyświetlić Ci wyniki na podstawie miejsc, w których było Twoje urządzenie.

Rozpoznawalność oznacza popularność firmy. Tworząc ranking lokalnych wyników wyszukiwania, Google zbiera informacje z różnych miejsc w internecie takich jak linki, artykuły czy katalogi. Na pozycję mają także wpływ opinie i uzyskane oceny – im jest ich więcej i im bardziej pozytywne, tym wyższa będzie pozycja firmy. Czynnikiem rankingującym jest również pozycja firmy w naturalnych wynikach wyszukiwania, dlatego do optymalizacji wyszukiwania lokalnego należy zapoznać się z zasadami SEO.

Czy warto założyć wizytówkę firmy na mapach Google – statystyki i skuteczność.

Wizytówka firmy to istotny element zwiększania widoczności firmy w Google. Na stronie głównej w Panelu zarządzania sprawdzić możemy skuteczność wizytówki – uzyskać informację, jak bardzo popularny jest nasz profil firmy i jak często się wyświetlał.

wizytówka google moja firma skuteczność

Wizytówka firmy umożliwia realizację 3 typów interakcji Klientów z Twoją firmą (konwersji)

  • Wizyty na Twojej stronie – a więc przejścia na stronę WWW podaną w wizytówce. Statystyki podają liczbę wyświetleń naszego profilu w Google w dwóch usługach: w wyszukiwarce Google po wpisaniu interesującego nas słowa kluczowego, zaraz po płatnej reklamie PPC – Google Ads i w zakładce Mapy.
    wizytowka google moja firma statystyki
  • Sprawdzenie adresu i nawigacja do siedziby firmy
    wizytowka google moja firma mapa
  • Połączenie telefoniczne uzyskane bezpośrednio z urządzeń mobilnych
    wizytowka google moja firma mapa

Wizytówka Google Maps jest bezcenna, jeśli prowadzimy działalność na lokalnym rynku. Warto systematycznie aktualizować profil firmowy, odpowiadać na opinie użytkowników i logować się do Panelu, aby sprawdzić czy Google nie wprowadził dodatkowych rozszerzeń, które warto uzupełnić.

Zastanawiasz się nad poprawą widoczności wizytówki w lokalnych wyszukiwaniach? Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej o pozycjonowaniu lokalnym.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *