Jakie oprogramowanie sklepu www wybrać?

Jakie oprogramowanie sklepu www wybrać?

Otwarcie własnego sklepu internetowego dla wielu osób jest dobrym pomysłem na biznes, zwłaszcza, jeśli dysponują one unikalnym asortymentem lub są w stanie dostarczyć go klientom od producenta. Pierwszym krokiem na drodze do założenia własnego e-sklepu jest wybór odpowiedniego dla niego oprogramowania. Na rynku dostępnych jest wiele platform pozwalających na założenie sklepu internetowego. Część z nich to platformy dostępne na licencji open source, czyli darmowej, a za inne należy zapłacić. Są też do kupienia produkty boxowe, które w łatwy sposób pozwalają na otwarcie sklepu w przestrzeni internetowej. Dla najbardziej wymagających klientów przeznaczone jest dedykowane oprogramowanie sklepu, które jest tworzone od podstaw przez programistów. Na jakie rozwiązanie najlepiej jest się zdecydować?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od wymagań przedsiębiorcy oraz specyfiki działania sklepu i branży. Właściwie, każda osoba otwierająca sklep www może zdecydować się na trzy opcje jego oprogramowania:

– dzierżawę oprogramowania,
– zakup oprogramowania,
– zakup dedykowanego oprogramowania.

Najprościej otworzyć sklep decydując się na pierwszą z podanych opcji. Dzierżawa oprogramowania sklepowego na ogół łączy się z wykupieniem hostingu dla sklepu. Dzierżawa oprogramowania to inaczej model SaaS i jest ona zdecydowanie najtańszą metodą otwarcia funkcjonalnego sklepu. Ile to kosztuje? Właściciel sklepu zapłaci za dzierżawę oprogramowania abonament od kwoty kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Zaletą modelu SaaS jest brak odpowiedzialności sprzedającego za działanie oprogramowania i hostingu sklepu, ani za jego funkcjonalność. Opłacając abonament przedsiębiorca otrzymuje w tym przypadku gotowe oprogramowanie sklepu, z założonymi funkcjonalnościami, a dodatkowo, w ramach jednej opłaty dostaje także wsparcie techniczne. Wadą oprogramowania sklepu w dzierżawie jest to, że nie otrzymuje się dostępu do plików sklepu, a co za tym idzie, nie ma możliwości ich modyfikacji. Właściciel nie będzie mógł dowolnie zmieniać układu elementów na stronie sklepu, rozbudowywać go o nowe funkcjonalności, czy optymalizować. Jeśli ktoś jednak ma niewiele pieniędzy na zakup oprogramowania ecommerce, może zdecydować się na takie rozwiązanie. Proponują je takie platformy jak:

– iStore,
– Sote,
– RedCart,
– InteliShop.

Przedsiębiorca może zadecydować o zakupie oprogramowania dla sklepu, co pozwoli mu na sprawowanie kontroli nad jego działaniem w pełniejszym zakresie. Taka opcja wymaga jednak wiedzy z zakresu podstawowych języków oprogramowania, albo zatrudnienia w zespole obsługującym sklep programisty. Po zakupie oprogramowania sklepu internetowego należy go jeszcze zainstalować na własnym serwerze. Zakup oprogramowania pociąga za sobą większe koszty, niż jego dzierżawienie, ale w zamian za to ma się dostęp do plików sklepu i można dowolnie modyfikować jego mechanizmy funkcjonowania. Należy się naszykować przy tym na koszty rzędu nawet kilku tysięcy złotych i kilkuset zł za serwer na rok. Sprzedający oprogramowanie sklepowe często dają w ramach swojej oferty klientom darmowe, kilkumiesięczne wsparcie techniczne. Oprogramowanie sklepu www można kupić w:

– Sote,
– i-Sklep,
– Shoper,
– cStore.

Można również skorzystać z darmowego oprogramowania Magento, Gekosale, OpenCart czy PrestaShop.

Sklep dedykowany – najdroższy ale najlepszy

Sklep dedykowany jest szyty na miarę potrzeb klienta. Oprogramowanie sklepu zlecane jest do wykonania dla programistów i grafików. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje oprogramowanie idealnie dopasowane do jego potrzeb, zoptymalizowane pod kątem branży, w której będzie funkcjonował. Koszty takiego rozwiązania są wysokie i mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.