Jak założyć sklep internetowy?

Nie jestem wprawdzie maniakiem zakupów internetowych, ale nie powiem, że nigdy nic nie kupuję w sieci. Jak każdy internauta jestem częstym gościem znanego portalu aukcyjnego, a z powodu zawodowych uwarunkowań przeglądam setki stron w sieci, aby inspirować się nimi poszukując nowych pomysłów. Ostatnio dosyć dużą uwagę zwracam właśnie na sklepy, których w sieci pojawiają się tysiące z asortymentem wszelkiego rodzaju.

Szablon i miejsce na serwerze

Zaprojektowanie dobrego sklepu nie jest wcale takie proste, dlatego wiele osób zakładających własne placówki wysyłkowe zwraca się z tym do profesjonalistów, którzy oferują na zasadzie abonamentu szablon oraz miejsce na serwerze. Czy jest to rozwiązanie dobre? Z pewnością ma swoje plusy i minusy. Osoby początkujące, nie znające się dobrze na programowaniu i zarządzaniu stronami internetowymi mają w takim przypadku zapewnioną pomoc techniczną i w razie problemów odpowiedź na każde pytanie. Z drugiej strony zakładając sklep z wykorzystaniem takiej oferty skazujesz się na szablonowość i posiadanie placówki takiej samej, jak dziesiątki innych korzystających z usługi.

Projekty indywidualne

Zajmując się od dawna projektowaniem stron internetowych wyrażam zdanie, że o wiele większe szanse zainteresowania klienta ma placówka powstająca indywidualnie i w sposób niepowtarzalny. Projektowanie sklepów zawsze wymaga dokładnej analizy środowiska, asortymentu, podejścia właściciela do tej profesji, a także jego możliwości finansowych. Zamawiane przez indywidualnych odbiorców szablony nie należą do tanich, ale podczas ich tworzenia zawsze biorę pod uwagę wszystkie możliwe aspekty, włącznie z zamiłowaniem klienta do konkretnego koloru. Zamawiając taki projekt stajesz się właścicielem własnego i niepowtarzalnego sklepu, zarazem bardziej się z nim identyfikując.

Grafika i funkcje

Często trudno przewidzieć, czego tak naprawdę oczekuje klient. Dziś marzysz o sprzedawaniu koszulek polo, a jutro przebranżowisz się i będziesz oferować części zamienne do maszyn, dlatego dobrze jest, jeśli szablon umożliwia jakieś modyfikacje. Może to być na przykład dodawanie modułów, czy ich wyłączanie, albo zmiana kolorystyki ogólnej.