Jak wygląda dobry serwis informacyjny?

Czytanie gazet od dawna już przestało być modne i chociaż ja osobiście sięgam jeszcze od czasu do czasu po jakieś pisemko, to jest to głównie coś z mojej branży, odnoszące się do informatycznych nowości sprzętowych czy programów pojawiających się na rynku. Dziś chcąc zasięgnąć informacji na temat politycznych wydarzeń, dowiedzieć się, co w przysłowiowej społecznej trawie piszczy otwieram jakiś niezły internetowy serwis informacyjny.

Wiadomości z pierwszej ręki

Może jest to takie moje małe skrzywienie zawodowe, ale pozostaje faktem, że Internet daje mi utrzymanie, rozrywkę i wszelkiego typu wiadomości potrzebne do rozwiązywania problemów, dlatego również w nim szukam relacji z ostatnich wydarzeń. Internetowe serwisy, jeśli są dobrze prowadzone mają ogromną przewagę nad tradycyjną prasą, ponieważ informacje mogą się w nich pojawiać kilkanaście sekund po wydarzeniu. Właśnie w ten sposób funkcjonują niektóre współczesne serwisy informacyjne, umieszczające w specjalnej zakładce „na żywo” najświeższe wiadomości. Przykładem może być wybór ostatniego papieża, o którym informacja pojawiła się wcześniej w sieci niż na ekranach telewizorów.

Cechy dobrego serwisu informacyjnego

Czasami się zastanawiam, czy ważniejsze jest projektowanie serwisów internetowych tego rodzaju nastawionych na nagromadzenie informacji czy też na ich wagę. Z czasów mojej wczesnej młodości pamiętam, że prasówka mojego dziadka była rodzajem rytuału, a gazetę czytał od deski do deski, włącznie z nekrologami. Istnieje jednak wiele osób poszukujących tylko ważnych wydarzeń, albo wręcz konkretnych informacji, jak chociażby notowania giełdowe. Moim skromnym zdaniem prywatnym i zawodowym dobry serwis informacyjny powinien być skierowany do wszystkich, ale informacje nie mogą być chaotyczne i wymagają uporządkowania.

Ważne nie tylko to, co widoczne

Te najważniejsze powinny się wyróżniać poprzez umieszczenie w specjalnej rubryce, albo wyróżnienie graficzne, dlatego zaraz po wejściu na stronę dostrzegasz je w pierwszej kolejności, jednak to od reportera zależy, co uzna za najważniejsze, a ty niekoniecznie musisz się z nim zgodzić, dlatego całkiem przydatnym narzędziem bywa dobrze opracowane archiwum, gdzie trafia każdy artykuł najczęściej w kolejności alfabetycznej.