Wiele osób dawno już postawiło “krzyżyk” nad WordPressem. Trudno się temu dziwić, bo przez ostatnie lata nie brakowało nowych systemów zarządzania treścią, które przede wszystkim były dostosowane do potrzeb nowej generacji użytkowników: wymagających, ale bez programistycznego backgroundu. Po uproszczeniu Gutenberga twórcy WordPressa pokazują jednak, że zależy im bardziej na użytkowników profesjonalnych. Najnowszy dodatek, WordPress Playground, to niesamowite narzędzie, które działa niezależnie od systemu CMS zainstalowanego na hostingu. Zobacz, czym jest WordPress Playground i jak rewolucjonizuje bazowego WordPressa!
WordPress Playground – zarządzaj WordPressem bez wchodzenia na hosting!
WordPress Playground to zupełnie nowe narzędzie od twórców WordPressa. W momencie publikacji praktycznie wszystkie recenzje “piaskownicy”, jak można byłoby przetłumaczyć dosłownie ten moduł, są absolutnie przychylne. Czym zatem jest najnowsze rozwiązanie?
Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie, czym jest WordPress Playground, nie jest najprostsza. Nie jest to ani nowy CMS, ani dodatek do niego. Nie jest to motyw, wtyczka, ani żaden komponent instalowany na WordPressie. Mało tego! Playground w ogóle nie znajduje się na hostingu, w którym jest zainstalowany CMS, a mimo tego znacznie może wzbogacić wszelkie prace na nim wykonywane…
Najprościej rzecz ujmując: WordPress Playground to niezależne narzędzie online, które działa na niezależnym serwerze niezależnie od WordPressa zainstalowanego na koncie hostingowym. Pomimo tego Playground jest powiązany z WordPressem danej domeny, umożliwiając wprowadzanie rozmaitych zmian. Poniżej analizujemy, jak działa najnowsze narzędzie od twórców WordPressa i co można osiągnąć przy jego pomocy!
Do czego służy WordPress Playground?
WordPress Playground, zgodnie z nazwą, ma być swego rodzaju “piaskownicą”. To narzędzie, które pozwala nam podejść do swojego WordPressa w zupełnie sandboxowy sposób. Jak wspomnieliśmy, Playground działa niezależnie od WordPressa zainstalowanego na Twoim koncie hostingowym. Dzięki inteligentnej formule umożliwiającej połączenie się z danymi znajdującymi się na naszym hostingu, Playground daje szereg ciekawych możliwości. Nadrzędną zaletą jest to, że wszystko, co zrobimy w obrębie WordPress Playground, wykonywane jest bezpiecznie – bez ryzyka utraty danych czy niewłaściwie wprowadzonych zmian.
Playground, jako “piaskownica” to bezpieczne środowisko testowe, w którym można robić praktycznie to, co tylko przyjdzie nam do głowy. Wśród głównych zastosowań znajdują się m.in.:
- testowanie różnych funkcji WordPressa bez ryzyka modyfikacji witryny właściwej,
- przeglądanie różnych funkcji,
- wprowadzanie modyfikacji do kodu,
- instalowanie wtyczek, motywów i innych dodatków,
- tworzenie kopii witryny,
- instalowanie i odinstalowywanie WordPressa,
- udostępnianie widoku witryny innym użytkownikom.
Wszystkie powyższe czynności możemy wykonać bez konieczności instalowania WordPressa na własnym serwerze. Jak widać, jest to świetne rozwiązanie dla osób o różnych poziomach zaawansowania – jedni mogą bezpiecznie poznawać CMS, inni wprowadzać rozbudowane modyfikacje bez ryzyka błędów.
Jak działa WordPress Playground? Zastosowanie WebAssembly i SQLite
Playground uruchamiany jest bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Zawdzięczamy to przekształceniu typowych technologii wykorzystywanych domyślnie przez CMS, opartych na PHP i MySQL, w rozwiązania bazujące na WebAssembly i SQLite.
Serwer WWW jest zaimplementowany jako Service Worker w JavaScript, co umożliwia zarządzanie żądaniami HTTP w przeglądarce. Service Worker to specjalny rodzaj skryptu, który działa w tle przeglądarki i może przechwytywać oraz obsługiwać żądania sieciowe. Dzięki temu, WordPress Playground może obsługiwać żądania HTTP bez potrzeby uruchamiania tradycyjnego serwera WWW.
Bazy danych MySQL zostały zastąpione SQLite, co przekłada się na wygodniejsze zarządzanie nimi. SQLite jest lekką, bezserwerową bazą danych, która idealnie nadaje się do zastosowań przeglądarkowych. Binarny WebAssembly umożliwia odtwarzanie strony w środowisku przeglądarki bez konieczności wykorzystywania języka skryptowego.
Integracja WordPress Playground
Wiemy już zatem, jak funkcjonuje nowe środowisko testowe WordPressa. Pozostaje zatem pytanie: jak to się dzieje, że testy można wykonywać na własnej stronie, skoro nawet nie musimy wchodzić na właściwy WP, ani się logować?
Integracja WordPress Playground z istniejącymi aplikacjami jest niezwykle prosta. Aby połączyć piaskownicę ze swoim WP, wystarczy tylko umieścić na stronie jeden tag iframe w kodzie HTML. Służy on do osadzenia strony w środowisku testowym, zapewniając jej w pełni funkcjonalną instancję w przeglądarce.
W całym tym procesie istotną rolę odgrywa także Query API, które umożliwia konfigurowanie środowiska testowego za pomocą parametrów URL. Dzięki temu możliwe jest instalowanie nowych wtyczek i motywów, wprowadzanie zmian w kodzie strony, dodawanie parametrów URL i nie tylko.
Główne zastosowania piaskownicy WordPressa
Playground ma mnóstwo zastosowań i szczególnie przyda się użytkownikom profesjonalnym: agencjom odpowiadającym za wdrażanie CMS i indywidualnym webmasterom. To właśnie oni najbardziej skorzystają z nowego rozwiązania. Możliwość uruchomienia WordPressa w przeglądarce i wprowadzania zmian oznacza, że łatwiej i bezpieczniej deweloperzy mogą eksperymentować z nowymi wtyczkami, motywami i konfiguracjami. Playground może być traktowany jako świetne środowisko do szybkiego prototypowania i testowania nowych funkcji bez konieczności instalowania pełnego stacku technologicznego i bez ponoszenia ryzyka tego, że coś się zepsuje.
Wśród zalet nowego rozwiązania od twórców najpopularniejszego na świecie CMS wymienia się także zastosowania w edukacji i nauce. Rzeczywiście na tym polu Playground wiele zmienia, niejako “otwierając” WordPressa na zastosowania edukacyjne nawet w szkole, na lekcjach informatyki. Dzięki piaskownicy można bezpiecznie i szybko tworzyć ciekawe kursy interaktywne i szkolenia z WordPressa, w których uczestnicy mogą realizować zadania bez potrzeby instalowania oprogramowania na swoich komputerach.
To jednak wciąż nie wszystko! Dzięki WordPress Playground możliwe jest również tworzenie i eksportowanie własnych motywów. Użytkownicy mogą personalizować motywy za pomocą edytora WordPress, a następnie eksportować je jako pliki ZIP, które mogą być zainstalowane na dowolnej stronie WordPress. Jest to niezwykle przydatne dla projektantów, którzy chcą szybko prototypować, testować i przekładać swoje pomysły na nowe, gotowe motywy.
Jaką przyszłość będzie miała piaskownica do WordPressa?
Największą zaletą piaskownicy do WordPressa jest to, że można wykonywać nieograniczone pod względem czasu, liczby i zasobów testy nowych rozwiązań bez konieczności wchodzenia bezpośrednio na hosting plików. Webmasterzy bez problemu mogą testować nowe funkcje, także eksperymentalne, bez jakiegokolwiek ryzyka uszkodzenia wgranych na serwer plików. Sama możliwość uruchomienia WordPressa w przeglądarce sprawia, że z opcji tej można korzystać zawsze i wszędzie – bez względu na to, gdzie akurat jesteśmy. Wystarczy wcześniejsza integracja poprzez kod iframe i dostęp do internetu. To wszystko!
Z drugiej strony WordPress Playground ma również swoje ograniczenia. Na ten moment kluczowym celem twórców projektu jest zwiększenie stabilności i niezawodności narzędzia. W momencie pisania tej recenzji Playground wciąż jest w fazie testów, więc niektóre funkcje mogą być ograniczone, mogą też występować problemy ze stabilnością. Wadą, która nakazuje zadawać pytania o przyszłość piaskownicy, jest konieczność dostosowywania zgodności motywów i wtyczek. Te zaś w przeważającej większości pochodzą od podmiotów trzecich. O ile znani wydawcy, jak np. twórcy Elementora, nie będą mieli problemów z dostosowaniem swoich pluginów do Playground, o tyle wiele mniejszych wtyczek może mieć problemy z kompatybilnością. To zaś będzie się przekładało na ograniczenia platformy.
WordPress Playground – podsumowanie
WordPress Playground ma szansę stać się jednym z najważniejszych narzędzi dla deweloperów i użytkowników WordPress. Przyda się każdemu, kto eksperymentuje z wtyczkami, tworzy własne motywy i edytuje kod stron. Bezpieczna ingerencja w WordPress z Playground jeszcze nigdy nie była tak prosta, a zwłaszcza – tak bezpieczna. Jakiekolwiek błędy, które powstaną, nie przełożą się na funkcjonalność strony.
Zastosowanie technologii WebAssembly i SQLite było strzałem w dziesiątkę, bo pomimo tego, że piaskownica jest wciąż we wczesnej fazie rozwoju, zaskakuje funkcjonalnością i stabilnością. Już teraz każdy może samodzielnie przetestować to narzędzie i pobawić się funkcjami WordPressa, których wcześniej unikał chociażby ze względu na ryzyko uszkodzenia poszczególnych elementów.