WordPress bez wątpienia króluje w rankingach satysfakcji i zaufania jako wciąż najbardziej sprawdzony system zarządzania treścią. W porównaniu z innymi konkurentami WordPress jest zdecydowanie najchętniej wybieranym CMS, z którego korzysta prawie połowa wszystkich stron internetowych świata. Funkcjonalność WordPressa byłaby jednak ograniczona, gdyby nie dedykowane wtyczki. Przyglądamy się, jakie wtyczki są najpopularniejsze u progu 2025 roku. Czy w rankingu mamy jakieś kluczowe zmiany względem poprzedniego roku?
Najlepsze wtyczki do WordPress na 2025 rok
WordPress jest najchętniej wybieranym systemem zarządzania treści na świecie. Chociaż co roku nie brakuje komentarzy, wieszczących upadek giganta, statystyki pokazują, że popularności WordPressa wciąż nie jest w stanie zagrozić żaden inny system CMS. Na zaufanie do sędziwego, ale sprawdzonego systemu wpływa na pewno fakt, że jest on w ogromnym stopniu konfigurowalny. Tylko od użytkownika zależy, czy skorzysta z gotowych motywów, czy zaprogramuje własny. To samo dotyczy wtyczek, które mają zwiększać bazową funkcjonalność WordPressa.
Dysponując podstawowymi umiejętnościami programowania, głównie w PHP, możemy w prosty sposób opracować własną wtyczkę, z którą WordPress będzie całkowicie kompatybilny. Możemy jednak, jak większość użytkowników, wybrać gotową propozycję z katalogu liczącego setki tysięcy unikatowych wtyczek. Na przestrzeni lat powstało tyle ciekawych propozycji, że naprawdę jest w czym wybierać. Istnieją zarówno płatne, jak i darmowe wtyczki, a najlepsze jest to, że w obydwu tych grupach znajdziemy świetne propozycje dopasowane do indywidualnych potrzeb strony.
Najnowszy raport opublikowany przez Kinsta wskazuje 10 najpopularniejszych wtyczek WordPress, które mogą być dobrym wyborem w 2025 r. Platforma Kinsta służy to hostowania stron internetowych i ma wgląd w ponad 140 tys. unikatowych witryn. Jeśli kierujemy się zasadą, że większość (a przynajmniej zdecydowana większość) raczej ma rację, to śmiało możemy zainstalować w WP już teraz poniższe wtyczki. Poniżej prezentujemy dziesięć najlepszych wtyczek do WordPressa (darmowych, freemium i premium), którymi warto się teraz zainteresować!
10. Schema Pro Structured Data
Na dziesiątym miejscu pod względem popularności w raporcie Kinsta znalazła się wtyczka odpowiadająca za zarządzanie danymi strukturalnymi. Schema Pro Structured Data, bo o niej mowa, umożliwia intuicyjne dodawanie strukturyzowanych danych do poszczególnych podstron i elementów strony.
Schema Pro oferuje szeroki wybór różnych znaczników schema, dając więcej możliwości od tradycyjnych wtyczek SEO, które wyposażone są także w opcje zarządzania danymi strukturalnymi. Za pomocą tego pluginu bez trudu możemy automatyczne dodawać niestandardowe znaczniki schema na całej stronie. Chociaż Schema Pro zalicza się do jednej z najpopularniejszych wtyczek, dziesiąte miejsce może nieco rozczarowywać. Tylko 1,75% zeskanowanych stron używa dedykowanej wtyczki Schema. Powodem może być zadowolenie użytkowników z funkcjonalności strukturyzowanych danych oferowanych przez wtyczki SEO.
Dane strukturalne są obecnie niezwykle istotne. Śmiało można stwierdzić, że przeżywają one swego rodzaju renesans, a to wszystko za sprawą rozwoju sztucznej inteligencji Crawlery modułów AI przeszukują strony internetowe podobnie, jak np. robią to Googleboty. Różnica polega na tym, że te pierwsze zauważalnie bardziej polegają właśnie na danych strukturalnych. Jeśli więc chcemy zwiększyć szanse na pojawienie się w odpowiedziach generowanych przez modele językowe, warto zacząć poważnie podchodzić do danych strukturalnych. Schema Pro jest dobrą opcją, ale oczywiście można też znaleźć kilka równie dobrych alternatyw w zależności od potrzeb.
9. XML Sitemap Generator dla Google
Obecność XML Sitemap Generator na liście najpopularniejszych pluginów do WordPressa nie powinno nikogo dziwić. Od lata wtyczka ta znajduje się w rankingu najchętniej wybieranych, a to wszystko za sprawą prostego i darmowego zarządzania mapami witryny.
Podobnie jak dedykowana wtyczka Schema Pro Structured Data, XML Sitemap Generator dla Google oferuje większą elastyczność niż wbudowane generatory map witryn w większości wtyczek SEO. Jest również kompatybilna z systemami Google i z reguły dobrze działa z Google Search Console i Google Analytics. Jeśli chcemy szybko stworzyć poprawną i dobrą z perspektywy SEO mapę witryny, XML Sitemap Generator można jak najbardziej polecić.
8. Broken Link Checker
Linkowanie wewnętrzne jest jedną z najistotniejszych płaszczyzn pozycjonowania onsite. Wpływa bowiem przede wszystkim na tworzenie hierarchii podstron i zarządzanie przekazywaniem tzw. link juice ze strony na stronę. Często zdarza się jednak tak, że z czasem w związku ze zmianami na stronie starsze linki przestają działać: a to ścieżka jest niepoprawna, a to artykuł został zdjęty przez redaktora czy produkt wycofany z oferty. To, co zostaje w takich sytuacjach, to niedziałający odnośnik, który może generować np. błąd 404.
Rozwiązać ten problem możemy na szereg sposobów, a jednym z nich jest skorzystanie z dedykowanej wtyczki, takiej jak Broken Link Checker. To ciekawy i prosty plugin, który sprawdza linki, czy prowadzą do aktywnych zasobów, czy też generują błędy. Wtyczka Broken Link Checker oferuje skaner w chmurze i lokalny moduł sprawdzający, który używa zasobów serwera strony internetowej do monitorowania całej witryny pod kątem złamanych linków. Równocześnie plugin jest bardzo lekki i nie zaburza działania pozostałych wtyczek WordPress.
Jak wspomnieliśmy, jest wiele alternatyw. Google Search Console oferuje raport błędów 404 odkrytych przez Googlebot, wskazujących na uszkodzone linki wewnętrzne i zewnętrzne. Sprawdzenie złamanych linków można również przeprowadzić za pomocą aplikacji takiej jak Screaming Frog, choć to propozycja dla nieco bardziej zaawansowanych.
7. SEOPress
Siódma pod względem popularności jest wtyczka SEOPress. Może to nieco zaskakiwać, gdyż w poprzednich rankingach albo była na niższych miejscach, albo nie było jej wcale. Oficjalnie w katalogu WordPress SEOPress ma ponad 300 000 instalacji. Wtyczka umożliwia kompleksową optymalizacją treści, implementację i zarządzanie strukturą strony oraz przekierowaniami.
6. All in One SEO
Był czas, kiedy wtyczka All in One SEO regularnie znajdowała się w TOP5 wtyczek WordPress. Jak widać, czasy się zmieniają. Jednak z najstarszych, kompleksowych wtyczek SEO do WordPressa wciąż jednak zajmuje bardzo wysokie miejsce. Na Kinsta zainstalowana jest na 5,11% wszystkich stron, jednak w katalogu WordPress ma 3 miliony instalacji, co może sugerować, że akurat pod tym względem baza Kinsta nie jest do końca reprezentatywna.
All in One SEO (czasem także jako: AIOSEO) to kompleksowa wtyczka WordPress, która ułatwia optymalizację strony internetowej pod kątem wyszukiwarek. Ma opcje przeznaczone zarówno dla użytkowników całkowicie początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych. Umożliwia m.in. automatyczną optymalizację treści, generowanie opisów i tytułów meta, zarządzanie danymi strukturalnymi, kontrolę linków (w tym stron kanonicznych), generowanie mapy witryny i znacznie więcej. Prezentuje również podstawowe raporty związane z analizą linków wewnętrznych oraz wydajnością strony internetowej.
To, co od zawsze skłaniało użytkowników do instalacji All in One SEO na WordPressie była łatwa obsługa. Wtyczka posiada intuicyjny interfejs, który prowadzi użytkownika przez kolejne kroki optymalizacji praktycznie uniemożliwiając popełnienie jakiegokolwiek poważnego błędu. Funkcje pluginu można dostosować do indywidualnych potrzeb każdej strony internetowej. AiO dostępna jest w wersji darmowej oraz płatnej, Pro, która oferuje jeszcze więcej zaawansowanych funkcji.
5. Imagify
Imagify to wtyczka przeznaczona do pracy z plikami graficznymi. Służy do optymalizacji obrazów, redukowania rozmiarów plików i modyfikowania ich parametrów. Dostosowanie grafiki do potrzeb strony wpłynie zarówno na aspekty estetyczne, jak i przede wszystkim funkcjonalne. Niższy czas ładowania strony zwiększy współczynnik średniego czasu na stronie, bo użytkownicy nie będą zrażeni długo ładującą się witryną.
Popularność tego rodzaju wtyczek może jednak odzwierciedlać brak umiejętności optymalizacji obrazów przez przeciętnego użytkownika WordPress. CSM jest już wyposażony w podstawowe takie funkcje. Jeśli korzystamy z builderów, np. popularnego Elementora (także w wersji darmowej), na start dysponujemy milionem kolejnych, użytecznych opcji dostosowywania grafik. Tym, czego za to WordPress nie ma, to opcja obsługiwania plików SVG, co umożliwi np. SVG Support – wtyczka w oficjalnym katalogu WordPress posiada ponad 3 miliony instalacji. Widać tutaj kolejny przykład niereprezentatywności między bazą Kinsta a oficjalnymi statystykami WordPress.
4. Rank Math
Następna wtyczka SEO, która konkuruje bezpośrednio z takimi gigantami, jak All in One SEO i Yoast SEO. W przeciwieństwie do wspomnianych Rank Math charakteryzuje się innym interfejsem, nieco bogatszym, jeśli chodzi o liczbę konfigurowalnych opcji (zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej). Rank Math wyróżnia się również kompleksowym panelem kontrolnym, na którym znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje. Nie dziwi więc fakt, że Rank Math to bardzo popularna wtyczka SEO, która obecnie ma ponad 3 miliony indywidualnych instalacji na całym świecie.
Przy pomocy wtyczki możemy wykonywać zaawansowane analizy treści, sprawdzać nasycenie słów kluczowych w tekście, generować opisy meta, integrować dane strukturalne itd. Możemy też szczegółowo kontrolować parametry dla każdego wpisu i strony. Wtyczka posiada intuicyjny interfejs, który wraz z mnogością płaszczyzn, które można optymalizować, sprawdza się doskonale. Wydaje się, że od wspomnianych konkurentów może lepiej radzić sobie z dużymi sklepami e-commerce, ale jest to tylko subiektywne przekonanie.
3. WP Rocket
Trzecią co do popularności wtyczką na WordPress jest WP Rocket. To kolejna wtyczka do rozważenia pod kątem pozycjonowania i optymalizacji. W przeciwieństwie do powyższych polega jednak przede wszystkim na optymalizacji sposobu wykorzystywania zasobów na stronie. Ustawienia wtyczki obejmują zmiany sposobu ładowania plików na stronie, modyfikacje pamięci cache, minimalizowanie i plików, optymalizowanie baz danych oraz opcje lazy loading dla obrazów.
Wysoka pozycja wtyczki w tym rankingu częściowo może wynikać z tego, że twórcy WP Rocket współpracują z platformą Kinsta, czego efektem jest m.in. szersza kompatybilność obejmująca buforowanie na poziomie serwera, a nie kodu PHP. Nie zmienia to faktu, że jest to jedna z najpopularniejszych wtyczek WordPress, a tendencja ta zauważalna jest już od lat. Osobną kwestią jest z kolei kompatybilność tego typu pluginów z różnymi rodzajami serwerów. Nie brakuje testów potwierdzających, że WP Rocket lepiej sprawdzi się w przypadku serwerów tradycyjnych, takich jak np. Nginx. Na serwerach typu lightspeed, które w Polsce są akurat niezwykle popularne, lepsze rezultaty wydajności uzyskamy stosując rekomendowane wtyczki dla tego typu serwerów.
2. Redirection
Wtyczka Redirection jest używana przez prawie 27% badanych użytkowników. Jak sama nazwa wskazuje, służy do tworzenie przekierowań. Dzięki niej łatwiej obsłużymy przekierowania z niedostępnych adresów URL, np. wyświetlających błędy 404. Możemy też ustawić dowolne inne przekierowania – zarówno trwałe, jak i temporalne. Wtyczka oferuje również raportowanie o błędach 404.
1. Yoast SEO
Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Yoast SEO, czyli jedna z najpopularniejszych wtyczek WordPress praktycznie od zawsze. Yoast SEO w zasadzie nie trzeba nikomu przedstawiać. To jednak z pierwszych profesjonalnych wtyczek wykorzystywanych do poprawy optymalizacji strony i pozycjonowania. Na Kinsta w grupie 140 000 stron Yoast SEO znajduje się aż na 57,95% z nich. Według oficjalnych danych WordPress liczba niezależnych instalacji wtyczki przewyższa już 10 milionów.
Przez lata Yoast zdobywała ogromne zaufanie, na co wpływają przede wszystkim bardzo częste aktualizacje i zabezpieczenia. Przyczyną popularnością jest także niezwykle prosta obsługa pluginu, która w tym przypadku jest jednak mieczem obosiecznym. W porównaniu do wspomnianej wtyczki Rank Math Yoast SEO, zarówno w wersji darmowej, jak i profesjonalnej, ma mniej opcji, które można ustawić.
Wybór wtyczki do WordPressa w 2025 r. – najważniejsze wnioski
Z takiej listy najchętniej wybieranych przez użytkowników wtyczek WordPress wyłania się obraz tego, co uznawane jest za najbardziej potrzebne. Wydaje się, że użytkownicy przede wszystkim priorytetyzują pozycjonowanie, optymalizację i wydajność. Najwięcej wtyczek w rankingu dotyczy właśnie tych płaszczyzn. Nie ma za to ani jednej wtyczki, która odpowiadałaby wyłącznie za jakąś funkcjonalność, a nie aspekty techniczne.
Z dodatkowej ankiety przeprowadzonej przez Kinsta dowiadujemy się, że jednym z kluczowych czynników przy wyborze wtyczki jest zaufanie do marki. Ponad 95% ankietowanych uznaje to za najistotniejsze kryterium wyboru pluginu. Dobrze tłumaczy to sytuację widoczną w rankingu, w którym co najmniej połowa wtyczek pochodzi od najpopularniejszych, renomowanych wydawców.
WordPress wciąż najpopularniejszym systemem CMS na świecie
WordPress od lat utrzymuje pozycję lidera wśród systemów zarządzania treścią. Według najnowszych statystyk CMS ten napędza 43,6% wszystkich stron internetowych na świecie. Sukces WordPressa przypisywany jest najczęściej prostocie obsługi, chociaż argument ten powoli zanika. Główna konkurencja, np. Wix, akcentuje identyczny argument. W porównaniu do platform nowej generacji WordPress dla nowych użytkowników, którzy chcą założyć swoją pierwszą stronę internetową, wydaje się po prostu nazbyt skomplikowany. To główna przyczyna powolnej zmiany trendu, bo z roku na rok popularność WordPressa, choć nieznacznie, spada. Paradoksem jest jednak to, że w momencie, gdy WordPress debiutował na rynku, uznawany był właśnie za ultra wygodną i łatwą w obsłudze platformę. Jako że same parametry i sposób zarządzania CMS nie uległy drastycznej zmianie, mamy do czynienia z szerszym trendem minimalizacji i symplifikacji usług.
Nie zmiania to faktu, że WordPress wciąż doskonale się sprawdza. CMS jest bardzo elastyczny i pozwala dostosować stronę do różnych potrzeb – od prostych blogów po zaawansowane sklepy internetowe i strony korporacyjne. WordPress oferuje tysiące darmowych i płatnych motywów oraz wtyczek, które pozwalają na niemal nieograniczoną personalizację witryny bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy programistycznej. Jeśli jednak mamy szerszą wiedzę z zakresu webmasteringu, potrafimy tworzyć własne motywy pochodne czy projektować wtyczki, wówczas WordPress może przynieść jeszcze więcej satysfakcji.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że WordPress jest systemem typu open source, co oznacza, że każdy może go pobrać, używać i modyfikować za darmo. Dzięki regularnym aktualizacjom platforma stale odpowiada na zmieniające się potrzeby użytkowników oraz wyzwania związane z bezpieczeństwem i wydajnością. Choć na rynku pojawiają się nowe systemy CMS, oferujące atrakcyjne funkcje czy uproszczone interfejsy, WordPress wciąż uznawany jest za najbezpieczniejszy i najpewniejszy CMS, który ponadto – co też bardzo ważne – nic nie kosztuje. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym popularności systemu jest to, że wiele hostingów oferuje automatyczne zainstalowanie CMS na danej domenie, a cały proces zajmuje mniej niż minutę.
Najchętniej wybierane wtyczki WordPress – podsumowanie
Pomimo tylu lat istnienia WordPress wciąż ma się dobrze i jest najchętniej wybieranym CMS na świecie. To samo można powiedzieć o najpopularniejszej wtyczce – Yoast SEO, która od lat służy milionom stron do optymalizacji poszczególnych parametrów wpływających na pozycjonowanie. Oczywiście w rankingu widzimy też wiele innych znanych od lat pluginów, które rok w rok znajdują się na liście najpopularniejszych wtyczek. Poniekąd wynika to z pewnością z efektu kuli śnieżnej – zdobywszy pewien próg popularności z czasem coraz łatwiej pozyskiwać nowych użytkowników.
Wyniki rankingu sugerują, że najważniejsze przy wyborze wtyczki jest zaufanie do marki. Na liście dominują pluginy związane z optymalizacją techniczną, a nie dodatkowymi funkcjami. Nie ma tu wtyczek odpowiadających za tworzenie elementów kreatywnych, wsparcie bloga itd. Widać więc, że najważniejsze przy wyborze wtyczek WordPress są możliwości związane ulepszenie witryny od strony technicznej.