Najlepsze aplikacje do nauki języka angielskiego – jakie funkcje gwarantują efektywną naukę?

Globalizacja rynków sprawiła, że posługiwanie się jednym językiem jest coraz mniej wystarczające, by sprawnie poruszać się w świecie. Zarówno w życiu zawodowym, jak i w prywatnym znajomość drugiego języka w stopniu komunikatywnym uważana jest już nie tylko za przydatną, ale coraz częściej konieczną. Jakiego języka obcego uczymy się najczęściej? Tutaj zdecydowanym zwycięzcą jest język angielski. Co ciekawe i może wielu z Was zdziwić, jednoczenie język angielski nie jest najczęściej używanym językiem na świecie. W tym rankingu zajmuje dopiero 3 miejsce (379 mln jako język ojczysty, 753 mln jako drugi język), tuż za językiem mandaryńskim (918 mln) i hiszpańskim (460 mln).  Jednak to właśnie język angielski uważany jest za podstawowy język komunikacji w biznesie, a także w relacjach międzyludzkich i codziennych sytuacjach – choćby podczas wakacyjnych wyjazdów zagranicznych. Prowadzona przez lata popularyzacja tego języka sprawiła, że jest najczęstszym wyborem w przypadku nauki języka obcego, a także pierwszym, którego używamy w komunikacji.

To w takim razie jak wygląda poziom znajomości języka angielskiego w Polsce? Mimo naszej narodowej tendencji do kompleksów wobec innych krajów, w tej kwestii możemy być z siebie naprawdę dumni. Według raportu EF English Proficiency Index 2023 przygotowywanego przez szkołę językową EF Education First zajmujemy 13 miejsce w światowym rankingu znajomości języka angielskiego. Polska w 2023 roku zajęła pierwsze miejsce w grupie krajów, z bardzo dobrą znajomością języka na poziomie B2. To doskonały wynik, pokazujący, że znajomość języka angielskiego utrzymuje się w naszym kraju na całkiem przyzwoitym poziomie.

Ranking EF EPI 2023 pokazuje nie tylko bieżące wyniki dotyczące poziomu nauczania w poszczególnych krajach, ale także tendencje i trendy. W raporcie podsumowującym poprzedni rok widać zdecydowaną tendencję spadkową poziomu znajomości języka angielskiego – i dotyczy to nie tylko Polski, ale całego świata. To wciąż efekt czasów pandemii, który wiązał się z obostrzeniami, co przekładało się na przerwanie ciągłości w nauce. Pandemia wpłynęła także na sposób nauki języka. Panujące wówczas ograniczenia wymusiły przeniesienie się szkół językowych do świata online. Nic zatem dziwnego, że wraz z przeniesieniem edukacji do sieci na popularności zaczęły zyskiwać aplikacje do nauki języków. Dziś to jeden z częściej wybieranych sposobów nauki języka angielskiego, a także innych języków obcych.

Skąd wzięła się popularność aplikacji do nauki języka obcego? Jakie są ich zalety?

Dlaczego tak bardzo pokochaliśmy aplikacje do nauki języka angielskiego? Korzystanie z takiej formy przyjmowania wiedzy ma wiele zalet. Zdecydowanie największym plusem nauki z aplikacją jest pełna mobilność i swoboda – to użytkownik decyduje, o której odbędzie się lekcja. Masz czas przed pracą? A może wolisz uczyć się, kiedy wszyscy domownicy śpią? Nic nie stoi na przeszkodzie! Z aplikacji na urządzenia mobilne możesz korzystać gdzie chcesz i kiedy chcesz.

Krótkie lekcje – maksimum wiedzy

Wiele osób wykorzystuje czas dojazdów do pracy na naukę języka. Również o długości lekcji decyduje użytkownik. Najczęściej tematy podzielone są na króciutkie rozdziały – przyswojenie wiedzy czy wykonanie zadań zajmuje zaledwie kilka minut. Jeżeli uznamy, że to za mało, możemy rozpocząć kolejną lekcję, jednak twórcy aplikacji doskonale sobie zdają sprawę, że uczymy się języka przez aplikację w różnych okolicznościach, często utrudniających koncentrację. Nie masz czasu na więcej niż kilka minut? Dobrze, wrócisz do nauki później albo następnego dnia. Czujesz głód wiedzy? Możesz przyswoić większą dawkę wiedzy. Najczęściej tematy związane są z konkretnym zagadnieniem gramatycznym, czy tematem (zakres słownictwa). Tak krótkie lekcje poprawiają także przyswajalność wiedzy.

Multimedia w nauce języka angielskiego

Aplikacje do nauki języka oferują nam naukę w wyjątkowo atrakcyjnej formie. Mamy do czynienia z ładną oprawą graficzną i intuicyjną obsługą (co nie jest bez znaczenia dla samej nauki). Do tego twórcy aplikacji zadbali, aby nauka języka odbywała się w różnorodny sposób, dlatego wykorzystują wszelkie możliwości – możemy mówić do aplikacji, słuchać, rozwiązywać zadania, oglądać filmiki, a także rozmawiać z innymi użytkownikami uczącymi się języków i korygować siebie nawzajem. Taka różnorodność sprawia, że chętniej uczymy się języka i mamy większą motywację.

Tematyka z życia wzięta

Pamiętasz naukę języka w szkole i dziwne słówka, jakich trzeba było nauczyć się w ramach nauki (wciąż czekam, kiedy przyda mi się słówko oznaczające w języku angielskim „deskę rozdzielczą”)? Niewątpliwą zaletą aplikacji do nauki angielskiego, jest dobór słownictwa. Uczymy się znacznie bardziej „życiowych” słówek, niż w przypadku wielu podręczników. Możemy liczyć na to, że poznamy niezbędne zwroty, aby dogadać się w restauracji, na wakacjach, lub których użyjemy podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Akcja motywacja! Czyli gamifikacja nauki języka

Chyba wielu z nas wie, że największą przeszkodą na drodze do doskonałego opanowania języka obcego jesteśmy my sami, a w zasadzie nasza motywacja. Konkretniej – jej brak. Twórcy aplikacji do nauki angielskiego zadbali także o ten aspekt! W standardowym trybie nauki motywatorem są zadania sprawdzane przez nauczycieli, sprawdziany, egzaminy, czy choćby opłaty za lekcje. W przypadku aplikacji językowych stosuje się różne metody z pogranicza marketingu i gamifikacji. Czasem użytkownik otrzymuje powiadomienia push, ale bardzo częstym rozwiązaniem jest zastosowanie elementów grywalizacji – regularna nauka owocuje dodatkowymi punktami, nagrodami, odznakami itd. Okazuje się, że takie podejście do motywacji uczących się jest bardzo skuteczne – któż z nas nie lubi odrobiny rywalizacji?

Jaka aplikacja do nauki języka angielskiego jest najlepsza?

Celem wszystkich autorów aplikacji do nauki języka angielskiego jest poprawa Twojego poziomu znajomości tego języka (i oczywiście wybór właśnie ich aplikacji). Poszczególne propozycje nieco różnią się od siebie, dlatego przed zainstalowaniem i rozpoczęciem nauki, warto zrobić rekonesans i zdecydować się na tą, która najbardziej będzie odpowiadać Twoim potrzebom.

Duolingo, czyli zielona sowa zachęca do nauki

Duolingo jest jedną z popularniejszych aplikacji do nauki języków obcych, która zyskała sobie uznanie dzięki nowatorskiemu podejściu.  Podczas nauki podobnie jak w grach komputerowych, za każdą poprawnie wykonaną lekcję otrzymujemy punkty i awansujemy na kolejne poziomy. To motywuje do regularnej nauki i daje poczucie osiągnięć. Jednak nic za darmo – jeśli popełnimy zbyt dużo błędów, tracimy „życia” i musimy przerwać lekcję. Za to, za utrzymanie ciągłości nauki uzyskujemy odznaki, a także zdobywamy miejsce w rankingu.

W ramach nauki pokonujemy kolejne stopnie na drzewku umiejętności, a każdy rozdział kończy się podsumowaniem. Jeżeli popełnimy błąd, aplikacja powtórzy ćwiczenia z tego zakresu. Dużą zaletą jest różnorodność ćwiczeń – Duolingo umożliwia nam ćwiczenie  mówienia, pisowni, czytania wraz z tłumaczeniem.

Aplikacja duolingo - ekran startowy

Aplikację możemy z łatwością pobrać na telefon i założyć konto – wpisując adres e-mail i hasło, lub rejestrując się za pomocą konta Facebook. Możemy wybrać poziom zaawansowania, a także cel naszej nauki. Dzięki temu algorytm lepiej dopasuje zadania do naszych potrzeb.

Z Duolingo możemy korzystać z wersji bezpłatnej (wtedy liczmy się z ograniczeniami i reklamami) lub w wersji płatnej (od 62,99 zł miesięcznie). Możemy także wypróbować płatną wersję przez dwa tygodnie za darmo.

Aplikacja duolingo, ekran startowy

Busuu – ucz się i rozmawiaj z innymi

Kolejną aplikacją do nauki języka angielskiego, o której warto wspomnieć jest Busuu. Aplikacja ta podobnie jak Duolingo umożliwia naukę online różnych języków obcych w wygodnej i bardzo przystępnej formie. Podstawową różnicą widoczną przy pierwszej styczności jest znacznie mniejsza ilość animacji. Można powiedzieć, że jest bardziej „dorosła”, choć to zapewne kwestia gustu. Każdy kurs jest podzielony na moduły tematyczne, które obejmują różne aspekty języka, takie jak gramatyka, słownictwo i konwersacja. Podczas lekcji rozwiązujemy sporo zadań związanych ze zrozumieniem ze słuchu, czytamy krótki teksty, poznajemy zagadnienia gramatyczne, a także sprawdzamy naszą wymowę i pisownię.

Poziom trudności dostosowywany jest do szybkości postępów użytkownika, a także obszarów, które sprawiają więcej trudności. Co ważne, na filmikach i nagraniach słyszymy różnych lektorów, o delikatnie różnych akcentach, co zwiększa realność słuchanego języka. W roli native speakerów występują użytkownicy, których rodzimym językiem jest ten, którego się uczysz. Mogą poprawiać Twoje zadania i wypowiedzi. Ty za to możesz być pomocny dla osób uczących się języka polskiego – tak Busuu tworzy międzynarodową społeczność.

Aplikacja Busuu, ekran startowy

Naukę z aplikacją Busuu można realizować w formie darmowej aplikacji (z pewnymi ograniczeniami i reklamami), lub wykupując wersję Premium. W wersji płatnej mamy dostęp do spaecjalstycznych kursów językowych, spersonalizowanych ćwiczeń z gramatyki i słownictwa. Użytkownicy wersji Premium mają także możliwość dostępu do lekcji w dowolnej kolejności, a na koniec każdego poziomu zdania testu z certyfikatem.

Babbel – kurs językowy w Twoim smartfonie

Twórcy aplikacji Babbel szczycą się tym, że dzięki nauce ich metodą zaczniemy mówić w danym języku już po trzech tygodniach. Warto na wstępie zauważyć, że Babbel znacznie różni się od innych aplikacji – to raczej kurs językowy dostępy w formie aplikacji moblilnej. Na początku wybieramy cel naszego kursu, określamy czas jaki możemy poświęcić na naukę, poziom zaawansowania i wiek. Od razu warto zaznaczyć, że kursy Babbel są w pełni płatne – tutaj nie mamy opcji przemęczenia się z reklamami. Zanim jednak wykupimy miesięczny lub roczny dostęp do kursów językowych (tu warto zaznaczyć, że wykupujemy tylko dostęp do konkretnego kursu, nie do całej platformy), możemy skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego.

Aplikacja Babbel, ekran startowy

Lekcje w Babbel są dłuższe, bardziej rozbudowane, ale wciąż możemy realizować je we własnym tempie. Kursy dopasowane są do poziomu zaawansowania użytkownika, a algorytm sprawnie wyłapuje, które słówka czy zagadnienia powinny być powtórzone. W przeciwieństwie do pozostałych aplikacji, Babbel umożliwia lekcje języka online na żywo z lektorami, w niewielkich grupkach, a także udostępnia podcasty czy ciekawe artykuły o danej kulturze.

Czy aplikacje do nauki języka angielskiego to idealna forma nauki?

Choć przeglądając aplikacje do nauki angielskiego możemy dojść do wniosku, że są one edukacyjną utopią, to niestety trzeba wspomnieć o kilku wadach. Nie dyskwalifikują w pełni tych aplikacji, jednak powinny być dla nas sygnałem, że nauka tymi metodami może mieć pewne ograniczenia. Największym mankamentem są bardzo oczywiste wybory w testach wyboru, które pozwalają na dobre rozwiązaniem nawet „ślepym trafem”. Innym grzeszkiem aplikacji są… abstrakcyjne zdania. Z jednej strony autorzy podkreślają, że dzięki lekcjom z aplikacji opanujemy słownictwo pozwalające na komunikację, a z drugiej spotykamy się w zadaniach ze „słoniami, które piją mleko”. Jednak nawet w obliczu tych wad, aplikacje to doskonały sposób na rozpoczęcie nauki angielskiego i wypracowanie nawyku uczenia się.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *