Gdzie szukać tanich lotów w Internecie?

Planujesz zagraniczne wakacje, ale ceny wycieczek w biurach podróży wydają Ci się za wysokie? A może marzy Ci się city break do jednej z europejskich stolic? Niestety koszty podróżowania w ostatnim czasie znacząco wzrosły, a popularne jeszcze kilka lat temu Last Minute praktycznie przestały istnieć – upolować wyjątkowo korzystną okazję w biurze podróży na ostatnią chwilę jest niezwykle trudno. Dlatego takie wyjazdy warto organizować we własnym zakresie. Jesteś ciekawy, jak i gdzie dokładnie szukać tanich lotów w Internecie?

Jakich platform używać do szukania tanich biletów lotniczych?

Poszukiwania biletów lotniczych w okazyjnych cenach warto rozpocząć od przeglądania ofert w jednej z wyszukiwarek tanich biletów lotniczych. Obecnie do dyspozycji mamy ich co najmniej kilkanaście – najpopularniejsze to:

 • Google Flights
 • Fru
 • Kayak
 • Kiwi
 • Skyscanner
 • Fly4Free
 • Sliplagged
 • Azair
 • Momondo
 • Esky
 • Latamy
 • Lataj
 • Tanie Loty
 • Momondo

Każda z nich oferuje wyszukiwanie połączeń lotniczych wielu linii lotniczych, skanując aktualne ceny. Różnią się jednak poszczególnymi, dodatkowymi funkcjami, a także interfejsem. Dlatego osoby doświadczone w kupowaniu tanich biletów lotniczych w Internecie mają najczęściej swoje ulubione wyszukiwarki.

Wyszukiwarka tanich biletów lotniczych Google Flights

Google Flights to bardzo funkcjonalna wyszukiwarka tanich lotów. Wybierając miejsca, z których chcemy lecieć i do których dotrzeć, otrzymujemy listę najlepszych połączeń, a także listę innych możliwych lotów, które stanowią raczej ciekawostkę, a nie atrakcyjną ofertę.

Google Flights - najlepsze loty docelowe
Google Flights – Rzym za 293 zł za bilety w obie strony

Z kolei po zalogowaniu się do konta Google można wybrać opcję monitorowania cen, również z uwzględnieniem zmian daty lotów. W górnym menu dostępne są również usługi wyszukiwania noclegów czy kwater wakacyjnych.

Google Flights - zaloguj się, aby monitorować ceny

Inną ciekawą opcją w Google Flihts są automatycznie przedstawiane propozycje tanich biletów lotniczych w różne destynacje. Często warto zmienić plany wycieczki i wybrać akurat ten cel podróży, do którego aktualnie możemy kupić tańsze bilety.

Google Flights - mapa
Wyszukiwarka tanich lotów Google Flights

Fru – wyszukiwarka tanich lotów z opcją Smart Connection

Fru to bardzo popularna i przez wielu najbardziej lubiana wyszukiwarka tanich biletów lotniczych. Wyróżnia się funkcjonalnością, przyjaznym interfejsem i bardzo wysoką jakości obsługi klienta. W przypadku jakichkolwiek problemów warto skorzystać z pomocy na infolinii lub poprzez czata na stronie. Ponadto, nie będąc nastawionym na żaden konkretny kierunek i termin podróży, łatwo można kupić tanie bilety lotnicze, dzięki ofertowaniu ich na stronie głównej:

Fru - wyszukiwarka tanich lotów
Propozycje tanich biletów lotniczych na Fru

Łowcy okazji dobrze wiedzą, że aby latać tanio, trzeba składać loty, wykorzystując przy tym różne możliwości. Loty składane, czyli takie, które realizowane są przez różne linie lotnicze, nierzadko z przesiadką, to opcja, z której łowcy tanich biletów lotniczych korzystają bardzo często. Aby znaleźć naprawdę bardzo tanie połączenia, szczególnie w miejsca poza Europą, trzeba jednak poświęcić dużo czasu, szukając tanich połączeń na różnych kierunkach. Doskonałym przykładem mogą być loty do USA, które realizowane z Oslo lub Berlina, często są znacznie tańsze niż te z Polski. W takim przypadku należy osobno poszukać biletów do USA, a następnie kolejnego biletu do Oslo czy Berlina. Dłuższe poszukiwania jednak popłacają i bilet do USA można upolować w granicach 1200 zł, a nawet taniej.

Fru - genius deal
Fru - lot z Oslo do Los Angeles
Fru - lot z Los Angeles do Honolulu
Loty składane z Gdańska przez Oslo do Los Angeles i dalej na Hawaje – łącznie 1058 zł (z grupy Absurdalnie tanie loty)

Wyszukiwarka tanich biletów lotniczych Fru wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując usługę Smart Connection. Dzięki Smart Connection Fru samodzielnie przedstawia nam propozycje lotów z przesiadką, łącząc loty realizowane przez różnych linii lotniczych, a bilety na nie możemy kupić w jednym miejscu. Oferty Smart Connection są najtańszymi dostępnymi rozwiązaniami na kierunku, którego szukamy – z tego względu najczęściej wymagają od nas dłuższego oczekiwania na kolejny lot, przesiadkę. Ten czas możemy jednak dobrze wykorzystać, zwiedzając zamiast jednego, aż trzy miejsca – docelowe oraz dwa, w których będziemy się przesiadać, lecąc w obie strony.

Kayak – intuicyjna wyszukiwarka tanich połączeń lotniczych

Kolejną popularną wyszukiwarką tanich połączeń lotniczych jest Kayak. Na tle innych wyróżnia się bardzo kolorowym, a przy tym przyjaznym interfejsem. Wybierając daty lotów kalendarz podświetlany jest w kilku kolorach, które prezentują nam widełki cenowe, jakich możemy się spodziewać.

Kayak - wyszukiwarka tanich połączeń lotniczych
Kayak – różne kolory to różne przedziały cenowe

Ponadto Kayak oferuje dodatkowe opcje, takie jakie wyszukiwanie hoteli (częste również w innych wyszukiwarkach), szukanie lotu wraz z hotelem czy informacje o ograniczeniach w podróży (np. wymagane szczepienia na Covid), a także pośrednictwo w wypożyczaniu samochodów na lotnisku. Kayak zachęca także do skorzystania z oferty lotów bezpośrednich, oferując wybrane kierunki – niektóre z nich są naprawdę korzystne cenowo:

Kayak - oferty lotów bezpośrednich
Kayak – oferty lotów bezpośrednich

Aby dobrze zapoznać się z funkcjonalnością wyszukiwarek, warto przetestować każdą z nich i tanich biletów w Internecie szukać, opierając się na ulubionych. Jednak platformy do szukania tanich biletów lotniczych to nie jedyne miejsce, gdzie warto zaglądać.

Gdzie jeszcze szukać tanich biletów lotniczych w Internecie?

Znakomitym źródłem wiedzy nie tylko o samych okazjach oferowanych przez linie lotnicze, ale także o samym wyszukiwaniu tanich biletów w Internecie i o podróżowaniu w ogóle są grupy w mediach społecznościowych. Należy do nich grupa na Facebooku Absurdalnie tanie loty, na której zamieszczane są ciekawe propozycje, pomocne komentarze, a nawet ciekawe oferty – ostatnio jedna z grupowiczek oferowała w komentarzach nocleg w swoim domu pod Alicante, transfer z lotniska oraz pomoc w wyszukiwaniu lotów. Jedynym minusem tej grupy bywają zbyt późno dodawane przed adminów posty, które niekiedy trafiają na forum już przeterminowane.

Alicante w dwie strony za 320 zł - z grupy Absurdalnie tanie loty
Alicante w dwie strony za 320 zł – z grupy Absurdalnie tanie loty

Strony internetowe linii lotniczych to kolejne miejsce, gdzie pojawiają się bilety na samolot w promocyjnych cenach. Wiele osób do szukania biletów wykorzystuje platformy, ale kupna biletów dokonuje bezpośrednio na stronie linii lotniczych. Kupując bilety u pośrednika, niestety nie zawsze można liczyć na odpowiednie wsparcie w przypadku problemów – odwołanych lotów czy dużych opóźnień. Wówczas najłatwiej jest komunikować się bezpośrednio z liniami, a dzięki aplikacji można szybciej kupić bilety na inny lot w tej samej cenie, w której mieliśmy kupione na odwołany lot.

Ponadto oferty tanich biletów lotniczych pojawiają się również na stronach biur podróży – bilety na loty czarterowe dotyczą przede wszystkim popularnych kierunków turystycznych, a czasami pojawiają się nawet tego samego dnia, w którym odbywa się lot. Wówczas można liczyć na wyjątkowe okazje, ale również szukając biletów z dużym wyprzedzeniem, możliwe jest ich zakupienie w bardzo dobrej cenie.

Łódź-Bodrum z bagażem rejestrowanym - loty czarterowe dostępne na Rainbow Tour
Bodrum-Łódź z bagażem rejestrowanym - loty czarterowe dostępne na Rainbow Tour
Łódź-Bodrum-Łódź z bagażem rejestrowanym – loty czarterowe dostępne na Rainbow Tour

Innym znakomitym miejscem, które warto wykorzystać do szukania w Internecie tanich lotów jest platforma Booking, znana przede wszystkim z wyszukiwania noclegów. Na Bookingu możemy także znaleźć tanie loty, a także tanie loty z noclegiem. Ponadto możemy wynająć samochód lub zamówić taksówkę lotniskową. Dodatkowo mapka ilustruje nam wybrane miejsce (np. wyspę) i pozwala nam oszacować odległości niektórych miejsc noclegowych od lotniska i od największych miast w regionie.

Booking: lot w obie strony wraz z noclegiem HB w cenie, która nie jest dostępna w biurach podróży

Booking: lot w obie strony wraz z noclegiem HB w cenie, która nie jest dostępna w biurach podróży

Tryb incognito, późny wieczór i środek tygodnia – czyli jak szukać tanich biletów lotniczych w Internecie?

Najbardziej doświadczeni poszukiwacze tanich połączeń lotniczych w Internecie mają swoje sposoby, by zwiększyć szansę na znalezienie prawdziwej perełki. Po pierwsze biletów warto szukać w trybie incognito – tak, aby nie zostać zapamiętanym jako osoba, której na tanich biletach zależy. Dobre okazje często pokazują się późnym wieczorem, w nocy i wczesnym rankiem – wtedy, gdy stosunkowo najmniej osób kupuje bilety, warto szukać ich dla siebie. Poszukiwania warto także zostawić na środek tygodnia.

W wyszukiwarce Fru istnieje możliwość, za niewielką dopłatą, zablokowania ceny
W wyszukiwarce Fru istnieje możliwość, za niewielką dopłatą, zablokowania ceny

Nie bez znaczenia jest również termin, na jaki szukamy lotów oraz to, z jakim wyprzedzeniem chcemy kupić bilety. Oczywiście nie brakuje okazji na kilka dni, tydzień czy miesiąc przed wylotem, ale jeśli zależy nam na konkretnym kierunku i terminie, poszukiwania tanich biletów lotniczych warto zacząć jak najwcześniej. Swoje szanse na tanią podróż samolotem zwiększamy, gdy chcemy lecieć poza sezonem – najtańsze bilety lotnicze dostępne są w mniej atrakcyjnych terminach – w okresie świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra, Wielkiej Nocy, majówki oraz od końca czerwca do początku września bilety lotnicze są droższe. Ale jeśli możemy pozwolić sobie na wylot np. tuż po długim weekendzie majowym, szanse na znalezienie taniego biletu na samolot znacząco wzrastają. A i nocleg na miejscu być może będzie trochę tańszy. Warto również zmieniać w wyszukiwarce tanich biletów lotniczych planowane dni wylotu i przylotu o jeden, dwa czy trzy dni – często pozwoli Ci to zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Na Booking możemy zarezerwować taksówkę, która odbierze nas z lotniska i zawiezie do hotelu
Na Booking możemy zarezerwować taksówkę, która odbierze nas z lotniska i zawiezie do hotelu

Taką elastyczność warto zachować również w kwestii lotniska, z którego zaczynamy podróż oraz lądowiska, na którym ją kończymy. Często udaje się upolować tańsze bilety, gdy wylatujemy z dwóch innych lotnisk i jest to praktyka stosowana również przez biura podróży.

Oczywiście w wielu przypadkach, aby lecieć taniej, warto zrezygnować z bagażu rejestrowanego, a odprawy dokonać online. W szukaniu tanich połączeń pomocne mogą być również newslettery – warto się do nich zapisać i śledzić przesyłane wiadomości.

Tanie latanie jest jak najbardziej wciąż aktualną opcją na zwiedzanie Europy i świata. Szukanie tanich biletów lotniczych wymaga jednak zaangażowania i dobrego planowania oraz dużej elastyczności. Jeśli jednak zależy nam, by dużo zwiedzić, warto poświęcić czas na poszukiwania. Z czasem też dojdziesz do wprawy i tanie bilety na samolot będziesz odnajdywać częściej, niż dostaniesz urlop w pracy. Powodzenia!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *