Sztuczna inteligencja w muzyce – teraz wygenerujesz dowolne utwory w Suno

Generowanie tekstu przez sztuczną inteligencję? Nic nowego ani zaskakującego. Generowanie obrazów zgodnie z wpisanym promptem? Mnóstwo osób potrafi to robić. Co jednak z muzyką? Czy zapanowanie nad gatunkiem, spójnością instrumentów, rytmem, tekstem i innymi aspektami produkcji muzycznej jest zbyt trudne, by uporać się z nim w zaledwie kilka sekund? Jak się okazuje – zupełnie nie. Zapraszam do przeczytania artykułu i poznania Suno – nowoczesnego generatora muzyki AI, i to dostępnego za darmo dla każdego.

Co to jest Suno?

Suno – bądź Suno AI – to narzędzie świeże, mające zaledwie pięć miesięcy. Zostało oddane do rąk internautów 20 grudnia 2023 roku, w sam raz na święta. Jak zdradziłam we wstępie, służy do generowania muzyki przez sztuczną inteligencję podług promptów użytkowników. I to nie byle jakiej muzyki, wszak sztuczna inteligencja dba o jak najwyższą jakość swoich utworów i uczynienie ich maksymalnie realistycznymi, nieodróżnialnymi od utworów wyprodukowanych przez ludzi.

Generator AI Suno umożliwia tworzenie zarówno klasycznych piosenek: utworów muzycznych z wokalem, jak i utworów instrumentalnych. Pozwala na generowanie treści w dowolnym gatunku – nawet mało znanym, niszowym. Ma kilka dodatkowych ciekawych funkcji, w tym odkrywanie nowych gatunków, dzięki któremu można nie tylko wzbogacić swoją wiedzę muzyczną, ale także przetestować sprawność sztucznej inteligencji w generowaniu różnorodnych utworów.

Za powstanie narzędzia Suno – i zarazem firmy o tej samej nazwie – odpowiadają Michael Shulman, Georg Kucsko, Martin Camacho i Keenan Freyberg, którzy wcześniej pracowali w start-upie poświęconym rozwijaniu sztucznej inteligencji.

Suno - Explore new styles of music with Suno

Jak używać Suno do generowania muzyki?

Nie wszystkie funkcje dostępne w Suno wymagają rejestracji. Przykładowo odkrywanie muzyki, czyli odsłuchiwanie już wygenerowanych utworów z przeróżnych gatunków muzycznych, dostępne jest dla każdej osoby, która wejdzie do zakładki Explore na stronie suno.com. Wystarczy kliknąć którąkolwiek kategorię muzyczną widoczną w ogromnym zbiorze po prawej stronie ekranu i zacząć słuchać.

Jednakże aby korzystać z najważniejszego elementu Suno: generatora muzyki AI, trzeba się zarejestrować. Można to zrobić na cztery sposoby – zawsze poprzez inne, już posiadane konto. Do wyboru są konta Google, Microsoft, Apple i Discord.

Generowanie muzyki przez sztuczną inteligencję dostępne jest w zakładce Create. Tutaj wystarczy wpisać prompt i zaznaczyć, czy ma to być utwór wokalny, czy instrumentalny, a następnie kliknąć „Create”. Po kilku sekundach na playliście tuż obok okna generatora wyświetlą się dwa wygenerowane utwory. Suno bowiem zawsze generuje po dwa, by użytkownik miał wybór. Ponadto utwór nigdy nie trwa dłużej niż dwie minuty (domyślnie ma 1:20, jednak można wydłużyć utwór do 2:00, edytując go i wybierając “Extend”).

Nieco więcej opcji daje zaznaczenie pola „Custom Mode” nad oknem do wpisywania promptu. Wówczas użytkownik nie opisuje utworu, jaki chciałby wygenerować, lecz może dodać tekst piosenki, wybrać styl muzyczny oraz nadać autorski tytuł. Dodatkowo użytkownik zawsze ma wybór pomiędzy najnowszą wersją v3 (wypuszczoną 21 marca 2024 roku) i starszym wariantem v2.

Suno - dodatkowe opcje

Jak generować muzykę w Suno za darmo? – instrukcja

  1. Zarejestruj/zaloguj się w Suno (suno.com) poprzez konto Google, Microsoft, Apple lub Discord
  2. Wejdź w zakładkę Create
  3. Do wyboru:
    a. Wpisz prompt (opis utworu, jaki chcesz stworzyć) i kliknij „Create”
    b. Zaznacz opcję „Custom Mode”, zaakceptuj komunikat i wpisz więcej danych dotyczących utworu, który chcesz wygenerować. Następnie kliknij „Create”
  4. Zaczekaj kilka sekund, aż zostaną wygenerowane dwa utwory (dwie wersje utworu)

Jak korzystać z Suno do innych celów?

Mimo iż najważniejszą funkcją Suno jest możliwość generowania dowolnej muzyki za sprawą sztucznej inteligencji, korzystanie z serwisu nie musi się do niej ograniczać. Zalogowany użytkownik może dołączyć do społeczności, dzielić się wygenerowaną przez siebie muzyką, oceniać cudze utwory i korzystać z Suno jak chociażby ze Spotify.

A zatem jak korzystać z Suno jako serwisu muzycznego? Po udanej rejestracji i zarazem zalogowaniu użytkownik trafia na główny widok przywodzący na myśl wspomniany już serwis Spotify. Suno proponuje mu w tym miejscu m.in. popularne piosenki: najczęściej odsłuchane i/lub polubione, utwory najszybciej zyskujące popularność, gotowe playlisty innych użytkowników oraz botów, topowe kategorie muzyczne. I właśnie tutaj zaczyna się cała zabawa z używaniem Suno jako serwisu muzycznego, nie zaś tylko generatora piosenek AI.

Suno - popularne utwory w serwisie

Co może robić zaangażowany użytkownik Suno?

  • Tworzyć autorskie playlisty: zarówno z utworów wygenerowanych przez siebie, jak i z utworów wygenerowanych przez inne osoby bądź boty.
  • Doceniać i zapamiętywać utwory wygenerowane przez inne osoby lub boty poprzez lajkowanie ich.
  • Dzielić się ulubioną muzyką z osobami spoza Suno poprzez udostępnianie jej.
  • Uczestniczyć w społeczności, zmieniając tryb swojego konta z prywatnego na publiczny.
  • Śledzić użytkowników i boty oraz dać się śledzić.
  • Zarządzać profilem: nazwą i opisem użytkownika, widocznością generowanych treści.

Sprawdzanie wygenerowanych utworów, tworzenie playlist oraz sprawdzanie obserwowanych i obserwujących użytkowników to opcje dostępne w zakładce Library.

Wszystkie akcje podejmowane względem swojego profilu dostępne są po kliknięciu swojego awatara w lewym dolnym rogu ekranu i wybranie opcji „View Profile” (wyświetlenie) lub „Edit Profil” (edycja). Profil można edytować także z poziomu wyświetlania.

Suno - zarządzenie profilem i utworami

Czy Suno jest darmowe?

Tak, Suno to narzędzie darmowe, natomiast można wykupić konto płatne, aby – podobnie jak w ChatGPT – uzyskać dostęp do rozszerzonych opcji. Jakie są różnice między wersjami płatnymi i bezpłatną? Oto przykłady:

WersjaBasic PlanPro PlanPremium Plan
Cena za miesiącza darmo$8$24
Liczba utworów105002000
Liczba punktów*50250010000
Odnawianie punktów*codziennieco miesiącco miesiąc
Możliwość dokupienia punktów*nietaktak
Liczba utworów generowanych na podstawie jednego promptu**21010
Dozwolony użytek komercyjnynietaktak
Priorytet w kolejce***nietaktak
Konieczność oznaczenia autorstwataknienie
Możliwość publikowania utworów w Spotify itp.nietaktak
Własność utworównietaktak
Własność autorskich tekstów wykorzystanych do generowania piosenektaktaktak
Własność grafik utworównietaktak

* Punkty (Credits) potrzebne są do generowania utworów muzycznych. Użytkownik z planem darmowym otrzymuje 50 punktów dziennie (ok. 1500 miesięcznie, gdyby zużywał limit każdego dnia). Jedno darmowe użycie generatora zawsze oznacza wygenerowanie dwóch wersji utworu, rozumianych jako dwa osobne utwory – ta operacja kosztuje 10 punktów (jeden utwór = 5 punktów). Użytkownik Pro Planu ma 2500 punktów miesięcznie, a Premium Planu – 10000. Dodatkowo użytkownicy planów płatnych mogą dokupić punkty, jeżeli w danym miesiącu im zabraknie.

** Użytkownik darmowego planu generuje dwie wersje utworu na podstawie jednego promptu, co przez Suno definiowane jest jako dwa osobne utwory. W przypadku użytkowników bezpłatnych limit dzienny wynosi dziesięć wersji/utworów. Oznacza to, że darmowy użytkownik ma do wykorzystania pięć promptów dziennie.

*** Priorytet w kolejce oznacza, że użytkownicy planów płatnych otrzymują pierwszeństwo podczas generowania utworów muzycznych. Bezpłatne generowanie muzyki w Suno jest bardzo szybkie, jednak przy potrzebie masowego generowania utworów lub w przypadku dużej liczby osób korzystających z serwisu w jednym momencie różnica zapewne jest odczuwalna.

Suno - kategorie i playlisty

Generowanie muzyki w Suno – moje wnioski

Żyjemy w ciekawych czasach. Możliwości, jakie otwiera przed nami sztuczna inteligencja, są niewiarygodne. Generowanie tekstu, obrazu, a od teraz także muzyki sprawia, że użytkownicy prywatni otrzymują rewelacyjne narzędzia do rozrywki i podstawowych zastosowań niekomercyjnych.

Warto jednak pomyśleć o drugiej stronie medalu: użytku komercyjnym. O ile znani artyści wbrew pozorom nie muszą czuć się zagrożeni – przynajmniej na razie – bo póki co odbiorcy cenią posiadanie sztuki stworzonej przez człowieka, możliwość bycia w kontakcie z żywym artystą i uczestniczenie w realnych wydarzeniach dla fanów, np. koncertach w przypadku muzyki, o tyle na rynek drobnych artystów tworzących piosenki do banków muzyki oraz firm zajmujących się sprzedażą tego typu utworów do zastosowań komercyjnych mógł właśnie paść blady strach. Po co prowadzić bank muzyki i odkupywać piosenki od małych artystów, a tym bardziej samodzielnie zdobywać wiedzę i umiejętności, inwestować w sprzęt, po czym spędzać godziny na nagrywaniu i postprodukcji, skoro potencjalni klienci w narzędziach takich jak Suno mogą wygenerować pełnowartościowe* utwory w kilka sekund?

Jestem niezmiernie ciekawa, co przyniosą kolejne lata, a może nawet miesiące.

* Utwory generowane w Suno są pełnowartościowe pod względem złożoności instrumentalnej, melodyczności, rytmu, adekwatności gatunkowej itd. Jednakże w warstwie wokalnej słychać specyficzną robotyczność AI, którą odbiorcy zaznajomieni ze sposobem mowy sztucznej inteligencji wychwycą. A może niekoniecznie? W dobie piosenek z autotunem śpiewanych przez osoby niekoniecznie posiadające talent bądź warsztat można dać się nabrać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *