Nvidia najwyżej wycenianą spółką świata. Przebija Microsoft i Apple, a to wszystko dzięki A.I.

Nvidia, producent chipów graficznych, jest obecnie najbogatszą spółką na świecie, przyjmując kryterium łącznej kapitalizacji rynkowej. Sukces Nvidii nie leży jednak tylko w tworzeniu nowoczesnych chipsetów GPU, które napędzają świat gamingu, rozrywki i multimediów. Chociaż na tym polu przewaga Nvidii również rośnie nad konkurencją (Intel Arc, AMD), to jednak najwięcej Nvidia zawdzięcza… sztucznej inteligencji. To właśnie gwałtowny rozwój technologii A.I. pozwolił Nvidii generować gigantyczne zyski, które trudno sobie zwizualizować. Zobacz, dlaczego Nvidia jest głównym beneficjentem A.I. i czemu to właśnie OpenAI najbardziej przyłożyło się do sukcesu tej spółki!

Nvidia najbogatszą spółką świata

Nvidia zaskoczyła rynek najnowszymi wynikami finansowymi za pierwszy kwartał br., które znacznie przewyższyły oczekiwania analityków. W dzień otwarcia giełdy amerykańskiej po ogłoszeniu wyników akcje firmy podskoczyły ponad 7%, przekraczając po raz pierwszy granicę 1000 dolarów za akcję. Sprzedaż w pierwszym kwartale wyniosła 22,6 miliardów dolarów. Nvidia oczekuje, że sprzedaż w drugim kwartale wyniesie jeszcze więcej – 28 miliardów dolarów, co również przekracza estymacje rynkowe, których konsensus wynosił dotąd 26,6 miliarda dolarów. Na skutek gigantycznego sukcesu Nvidia już zapowiedziała kolejny z swojej historii, tym razem dziesięciokrotny, split.

Ostatnie wyniki kwartalne nie są jednak jedynie powodem do radości dla akcjonariuszy. To historyczny moment dla całej branży, zarówno finansowej, jak i technologicznej, bo Nvidia właśnie stała się najbogatszą spółką na świecie pod względem kapitalizacji. Kapitalizacja rynkowa tej firmy wynosi około 3,338 miliarda dolarów, co oznacza, że mamy roszady na samym szczycie: Nvidia wyprzedza zarówno Microsoft, jak i Apple, które są kolejnymi największymi spółkami na rynku.

Sukces Nvidia jest napędzany ogromnym zapotrzebowaniem na nowoczesne procesory wykorzystywane w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz wysokowydajnych obliczeniach i aplikacjach specjalistycznych. Warto zwrócić uwagę na to, że sukces Nvidii odbywa się de facto kosztem innych największych gigantów, uzależnionych od jej produktów. Nvidia jest bowiem liderem na rynku specjalistycznych procesorów nowej generacji i chipów wykorzystywanych do A.I. Szacuje się, że pozostali giganci, tacy jak Google, Amazon, Meta i Microsoft, wydają rocznie 200 miliardów dolarów na zakup chipów Nvidia. Według analityków Piper Sandler, Nvidia ma szansę utrzymać co najmniej 75% rynku akceleratorów AI, nawet w obliczu rosnącej konkurencji ze strony Advanced Micro Devices i Google, które budują własne niestandardowe chipy.

Nvidia idzie drogą Cisco. Sukces Nvidii w liczbach i prognozy

Dan Niles, założyciel Niles Investment Management, porównuje Nvidia do Cisco w latach 90. XX wieku. Cisco było wiodącą firmą w branży sprzętu internetowego, a jej akcje wzrosły o 4000% w latach 1994-2000. Niles wierzy, że Nvidia przejdzie przez podobny cykl wzrostu. Może to oznaczać, że akcje spółki, po ewentualnej korekcie na skutek ostatnich, dynamicznych wzrostów, wzrosną do poziomu rzędu nawet 400-500 dolarów (po uwzględnieniu dziesięciokrotnego splitu).

W rozmowie z dziennikarzem CNBC Niles przyznaje, że “tak naprawdę wciąż jesteśmy na bardzo wczesnym etapie A.I.”. Dodaje, że “przychody [Nvidii] mogą wzrosnąć trzy do czterech razy z obecnego poziomu w ciągu najbliższych trzech do czterech lat, a akcje pójdą w ślad za tym”.

Bez względu na to, czy wierzymy takiej interpretacji, czy uznamy ją za “naganianie” na akcje spółki, pewne fakty świadczą o sobie same. A oto one:

  • akcje Nvidia wzrosły o 92% w tym roku i o 200% w ciągu ostatnich 12 miesięcy,
  • Nvidia zanotowała rekordowe przychody w wysokości 7,1 miliarda dolarów w czwartym kwartale 2022 roku, co oznacza wzrost o 53% w ujęciu rocznym,
  • zysk netto firmy w 2022 roku wyniósł 9,7 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 45% w porównaniu z rokiem poprzednim,
  • Nvidia jest wyceniana na 2,3 miliarda dolarów, co czyni ją jedną z najbardziej wartościowych firm technologicznych na świecie.
Wykres wartości giełdowej Nvidia - horyzont 5 lat. Źródło: TradingEconomics
Wykres wartości giełdowej Nvidia – horyzont 5 lat. Źródło: TradingEconomics.

Rewolucja A.I. bez Nvidii nie istnieje

Porównanie Nvidii do Cisco ma sens jeszcze na innej płaszczyźnie. Obecne zmiany w zakresie sztucznej inteligencji z perspektywy społecznej przypominają to, co działo się w latach 90., kiedy pojawiały się powszechnie komputery i dostęp do sieci. Rewolucja informatyczna (IT), w zakresie dostępu do informacji, zostaje obecnie zastąpiona przez rewolucję A.I., czyli w zakresie przetwarzania tych informacji. I właśnie na tym polu Nvidia odgrywa kluczową rolę.

Trzeba powiedzieć to jasno: bez Nvidii rozwój sztucznej inteligencji byłby niemożliwy, a na pewno znacznie wolniejszy. Chociaż dla wielu osób Nvidia kojarzy się głównie jako dostawca kart graficznych, które świetnie sprawdzają się np. w gamingu, główny core działalności spółki pod względem przychodów od dawna jest inny. To właśnie na A.I. Nvidia zarabia najwięcej, a nie na procesorach GPU dla graczy. Jednym z flagowych takich produktów są układy NVIDIA Tensor Core, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o zastosowaniach związanych z uczeniem maszynowym. Charakteryzują się one wysoką wydajnością w obliczeniach przeprowadzanych na macierzach, które są niezbędne do trenowania modeli A.I. Tensor Core oferują nawet do 312 teraflopów wydajności w operacjach FP16, co przekłada się na znaczne przyspieszenie procesu uczenia w porównaniu do tradycyjnych CPU.

Kolejnym produktem Nvidii, który generuje gigantyczne dochody, są dedykowane akceleratory A.I., takie jak NVIDIA A100 i H100. To potężne układy scalone składające się ze struktury wielu połączonych chipsetów. Wydajność w obliczeniach A.I. sięga nawet 19,5 petaflopsów w przypadku A100 i 30 petaflopsów w H100. To właśnie za sprawą ultraszybkich chipsetów Nvidii możliwe jest tak szybkie trenowanie modeli językowych, testowanie i aktualizowanie ich oraz wprowadzanie nowych wersji. Gdyby nie one, cały proces były wielokrotnie dłuższy, ponieważ obecnie Nvidia jest monopolistą, jeśli chodzi o akceleratory zapewniające taką wydajność. Warto zwrócić uwagę, że produkty Nvidii są też powszechnie wykorzystywane przez największe chmury obliczeniowe, takie jak AWS, Azure czy GCP.

Najnowsze procesory Nvidii pomogą w opracowaniu GPT-5

Pod koniec kwietnia 2024 r. OpenAI poinformowało o nawiązaniu poszerzonej współpracy z Nvidią. Wiodący producent procesorów graficznych dostarczy OpenAI najnowszy i najbardziej wydajny na świecie akcelerator A.I. – DGX H200. Urządzenie zostało przekazane przez samego prezesa Nvidii, Jensena Huanga, na ręce Sama Altmana, CEO Fundacji OpenAI.

Prezes Nvidii, Jensen Huang, przekazuje Samowi Altmanowi z OpenAI najbardziej wydajny na świecie akcelerator A.I. - DGX H200. Źródło: Greg Brockman / X.
Prezes Nvidii, Jensen Huang, przekazuje Samowi Altmanowi z OpenAI najbardziej wydajny na świecie akcelerator A.I. – DGX H200. Źródło: Greg Brockman / X.

DGX H200 ma pomóc OpenAI w dalszym rozwoju modelu GPT-5 oraz stworzeniu Sztucznej Inteligencji Ogólnego Przeznaczenia (AGI). Ma ona być jednym z filarów rewolucji technologicznej z zakresu A.I.

Nowy akcelerator A.I. Nvidii wyróżnia się imponującymi parametrami technicznymi. Procesor H200, oparty na architekturze Hopper, oferuje 1,4-krotnie większą przepustowość pamięci i 1,8-krotnie większą pojemność pamięci w porównaniu do poprzedniej generacji H100. Pozwala to na efektywne trenowanie coraz większych i bardziej złożonych modeli językowych, takich jak GPT-5.

Współpraca Nvidii i OpenAI trwa w najlepsze od lat. Zaangażowanie Nvidii w opracowywanie i dostarczanie najnowszych akceleratorów A.I. OpenAI pokazuje jednak, jak istotna jest to współpraca. Bez tej współpracy zarówno OpenAI, jak i Nvidia, znajdowałyby się w tym momencie w znacznie gorszej sytuacji.

Siedmiu wspaniałych wielkich technologii
Nvidia zdetronizowała Apple i Microsoft, i jest najwyżej wycenianą spółką świata.

Nvidia najwyżej wycenianą spółką świata. Podsumowanie

Żadna inna firma technologiczna nie jest w stanie produkować tak zaawansowanych chipów GPU i akceleratorów A.I. przeznaczonych do rozwoju sztucznej inteligencji, jak Nvidia. Nic więc dziwnego, że Nvidia jest postrzegana jako rozgrywający gracz w rozpoczynającej się czwartej rewolucji przemysłowej. Nie więc także fakt, że to właśnie Nvidia zdetronizowała Apple i stała się najbogatszą spółką na świecie pod względem poziomu kapitalizacji rynkowej. Co więcej, raczej nie jest to odosobniony przypadek, ani wynik nadmiernie szczęśliwej sezonowości. Wprost przeciwnie: przewaga rynkowa Nvidii będzie rosnąć, a estymacje wskazują, że każdy kolejny wynik kwartalny może być rekordowy.

Nvidia jest niekwestionowanym liderem na rynku chipów przeznaczonych do trenowania modeli A.I. Największym rywalem Nvidii jest Google (Alphabet), które już teraz, w pośpiechu wykupuje kolejne patenty i firmy technologiczne, z myślą o budowaniu własnego potencjału na tym poletku. Zdaniem ekspertów na ten moment przewaga rynkowa Nvidii pozwala na stabilne utrzymanie co najmniej 75% rynku. To sytuacja bezprecedensowa. Próżno szukać innej spółki, która miałaby taką przewagą w swoim sektorze, a która do tego jest tak dochodowa.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *