Circle to Search jak korzystać ? Poradnik Funkymedia

Od początku lutego użytkownicy urządzeń mobilnych z systemem Android mogą korzystać z nowego sposobu wyszukiwania informacji. Chodzi oczywiście o funkcję Circle to Search, nad którą Google pracowało od dłuższego czasu. Opcja ta umożliwia naturalne i intuicyjne wyszukiwanie zaznaczonych na ekranie informacji. Circle to Search ma wpisywać się w nurt coraz bardziej minimalistycznych opcji, które przyspieszają proces wyszukiwania z perspektywy użytkownika. Sprawdzamy zatem, co to jest Circle to Search, jak działa i kiedy warto z tej funkcji korzystać!

Na czym polega Circle to Search – nowa funkcja wyszukiwania na Androida?

Circle to Search to najnowszy wynalazek Google stworzony z myślą o użytkownikach korzystających z urządzeń mobilnych z systemem Android. Celem nowego udogodnienia jest ułatwienie dostępu do informacji w sposób naturalny i intuicyjny. Błyskawiczne znalezienie odpowiedzi na nurtujące pytania bez konieczności przerywania tego, co się robi, to kluczowy aspekt w przypadku wyszukiwania na urządzeniach mobilnych. Jak działa nowa funkcja?

Circle to Search pozwala na wyszukiwanie informacji poprzez zaznaczanie, okrążanie lub podkreślanie elementów znajdujących się na ekranie. Nowa opcja od Google została opracowana z wykorzystaniem zaawansowanej sztucznej inteligencji. Dzięki temu odkrywanie treści ma być jeszcze bardziej płynne i dostosowane do potrzeb użytkownika. Aktywacja wyszukiwania odbywa się za pomocą prostego gestu, co znacznie przyspiesza cały proces. Zaznaczenie interesującego nas przedmiotu czy zagadnienia, na temat którego chcemy zobaczyć więcej informacji, trwa sekundę. Google podkreśla, że cały proces jest błyskawiczny i naturalny, a wskazanie fragmentu obrazu czy tekstu jest banalne. Po zaznaczeniu system automatycznie przeanalizuje wybrany obszar i zaproponuje powiązane informacje. Oficjalny wpis poświęcony nowej funkcji znajdziemy na blogu Google, The Keyword – Circle (or highlight or scribble) to Search.

Circle to Search
Circle to Search ze wsparciem AI umożliwia wyszukiwanie informacji widocznych na ekranie telefonu bez otwierania nowej karty.

Circle to Search – wyszukiwanie bez opuszczania aplikacji

Główną cechą funkcji Circle to Search jest możliwość przeszukiwania informacji bez konieczności opuszczania aktualnie używanej aplikacji. Aby aktywować funkcję, wystarczy przytrzymać przycisk główny lub pasek nawigacyjny na telefonie z systemem Android. Spowoduje to uruchomienie się specjalnego trybu wyszukiwania. Wówczas, po aktywacji, użytkownik może zaznaczyć interesujący go fragment za pomocą gestu, np. okrążając palcem daną grafikę, zdanie lub akapit tekstu. 

Technologia stojąca za Circle to Search opiera się na połączeniu tradycyjnego wyszukiwania tekstowego z rozwiązaniami opartymi na analizie obrazu. Użytkownicy mają możliwość wykorzystania różnych gestów. Korzystanie z Circle to Search umożliwia podkreślenie, zaznaczanie czy szybkie “tapnięcie” na dany fragment, który nas interesuje. Tym samym jest to zupełnie inny sposób wyszukiwania informacji w porównaniu do klasycznego używania wyszukiwarki internetowej. W tym przypadku mamy do czynienia z większa dynamiką i – co najważniejsze – nie polegamy na słowach kluczowych. To system, sam w sobie, postara się zinterpretować, co chcemy wyszukać, bez konieczności wpisywania czegokolwiek w okienko.

Zastosowanie Circle to Search – czy nowa funkcja na Androida się sprawdzi?

Funkcja Circle to Search została stworzona przede wszystkim z myślą o codziennych zastosowaniach. Nie sprawdza się w specjalistycznym wyszukiwania, gdy mamy zamiar znaleźć jakąś konkretną usługę, wybrać sklep w okolicy lub przeglądać bardziej skomplikowane zagadnienia. Circle to Search sprawdza się najbardziej wówczas, gdy po prostu chcemy coś szybko sprawdzić. Google podaje zresztą przykład takiego modelowego sposobu korzystania z funkcji na cytowanym już blogu: “wyobraź sobie, że oglądasz film lub przeglądasz post na mediach społecznościowych, a natkniesz się na ciekawy element, na przykład nietypowy dodatek w stroju lub nietypowe danie. W takim momencie wystarczy zaznaczyć dany obiekt, aby natychmiast uzyskać informacje o jego nazwie, pochodzeniu czy dostępności w sklepach. Rozwiązanie to sprawdza się nie tylko przy wyszukiwaniu detali związanych z modą, ale również przy poszukiwaniu ciekawych przepisów kulinarnych czy informacji o popularnych trendach”.

W codziennym użytkowaniu Circle to Search może okazać się świetną pomocą dla osób, które cenią sobie czas i nie przepadają za otwieraniem nowych kart na urządzeniu mobilnym ani wpisywaniem długich fraz kluczowych. Jednak oprócz zaoszczędzenia czasu Circle to Search umożliwia wyszukiwanie tego, czego dotychczas nie można było znaleźć. Dobrym przykładem będzie oglądanie jakiejś krótkiej rolki pokazującej przygotowywanie potrawy. Zatrzymując filmik w dowolnym momencie, możemy zaznaczyć widoczny na stole składnik, aby znaleźć szybko informacje na jego temat, takie jak to, czym jest, do czego służy, a nawet gdzie można go kupić w naszej okolicy. W rezultacie Circle to Search pozwala na uzyskanie szybkiej i precyzyjnej informacji, która może zainspirować do dalszych poszukiwań lub zakupów.

Integracja z Google AI Overviews i multisearch

Jednym z najważniejszych elementów nowej funkcji jest integracja z pozostałymi usługami Google, w tym narzędziami AI. Mowa tu przede wszystkim o AI Overviews, które w 2025 r. na stałe ma pojawić się w wyszukiwarce Google Search. Circle to Search wykorzystuje podobne mechanizmy AI, dzięki czemu nie tylko odnajduje informacje na podstawie obrazu, ale również analizuje kontekst zapytania.System przetwarza zarówno dane wizualne, jak i tekstowe. Przykładowo, użytkownik może zaznaczyć fragment obrazu i zadać pytanie typu „Dlaczego to jest popularne?”. System Circle to Search powiązany jest z podobnymi mechanizmami, które są wykorzystywane przez AI Overviews, szybko przedstawi odpowiedź, bazując na analizie globalnych trendów i danych z internetu.

Wykorzystanie multisearch sprawia, że łączenie danych wizualnych z zapytaniami tekstowymi staje się jeszcze bardziej precyzyjne. Circle to Search ze wsparciem AI Overviews może dostarczyć ciekawych informacji praktycznie o wszystkim. Całość ma funkcjonować tak, jakbyśmy mieli na stałe przy sobie ChatGPT, ale nie w odrębnej karcie, co po wykonaniu gestu. Użytkownik może być zawsze skupiony na danej treści, a korzystając z systemu szybko znajdzie dodatkowe informacje o najbardziej interesujących go rzeczach.

Konfiguracja Circle to Search

Po premierze funkcji Circle to Search zaczęły pojawiać się problemy z jej dostępnością. Jeżeli aktualizacje Androida i usługi Google działają prawidłowo, funkcja ta natywnie powinna zacząć być dostępna na urządzeniach mobilnych. Nie wymaga dodatkowej konfiguracji. Czasem jednak opcja samodzielnie się nie załączy. Jeśli napotykamy na problemy z działaniem funkcji lub jej brakiem, warto zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Sprawdź ustawienia uprawnień – upewnij się, że wszystkie wymagane uprawnienia zostały przyznane.
  • Wybierz Google jako domyślnego asystenta – zweryfikuj ustawienia w aplikacji „Digital Assistant”.
  • Włącz opcję „Używaj zrzutu ekranu” – jest to niezbędne do prawidłowego działania funkcji.
  • Zaktualizuj aplikację Google – pobierz najnowsze aktualizacje z Google Play Store, aby mieć pewność, że korzystasz z najnowszych funkcji i poprawek.

Korzystanie z Circle to Search wymaga więc przede wszystkim tego, aby wszystkie ustawienia w telefonie były odpowiednio skonfigurowane. Najczęstszym źródłem ewentualnych problemów jest wyłączona funkcja Google „Używaj zrzutu ekranu”. Warto też zweryfikować, czy aplikacja Google jest zaktualizowana do najnowszej wersji. Prawidłowa konfiguracja gwarantuje, że funkcja Circle to Search będzie działać bez zakłóceń bez względu na rodzaj przeglądanych treści.

Circle to Search – podsumowanie

Chociaż o Circle to Search nie zrobiło się zbyt głośno po jego udostępnieniu, narzędzie to może sporo namieszać w przyszłości. Widać, że Google podąża coraz bardziej w kierunku tworzenia nowych aplikacji AI, które będą nam towarzyszyć przy wykonywanych czynnościach. Google stawia nie tylko na Gemini, które konkuruje z Perplexity, ChatGPT czy Claude, ale także na specjalistycznych agentów AI. Dzięki integracji sztucznej inteligencji Circle to Search może błyskawicznie pokazać najważniejsze informacje bez konieczności zamykania i przechodzenia do nowej karty. Wszystko, co musimy zrobić, to tylko zaznaczyć interesujący nas fragment tekstu, grafiki, a nawet filmu.

Circle to Search nie bez powodu ma premierę na początku tego roku. Zgodnie z zapowiedziami Sundara Pichai, CEO Google, 2025 rok ma być w całości spod znaku AI. Google ma rozszerzyć zakres pojawiania się modułu AI Overviews w wyszukiwarce, zaprezentować nowe wersje Gemini, a także nowych, specjalistycznych agentów AI. Circle to Search wpisuje się w tę strategię. W Funkymedia będzie bacznie obserwować rozwój tego projektu, sprawdzając, na ile funkcja ta będzie dopracowywana. Zobaczymy, czy może powieli porażkę modułów wyszukiwania głosowego, czy może sukces Google Lens?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *