Google AI Overviews – autorytet domeny

Autorytet domeny zdaje się mieć kluczowe znaczenie przy wyborze źródeł cytowania modułu AI Overviews. Najnowsza analiza BrightEdge pokazuje, że częściej cytowane są strony, które mają wyższy wskaźnik domain authority. Z drugiej strony widzimy również pewien postęp w zakresie dywersyfikacji wykorzystywanych źródeł. Zapytania powiązane tematycznie z kluczowymi sektorami, takimi jak edukacja, medycyna czy technologie, znacznie częściej powodują też pojawienie się modułu AI Overviews w wynikach wyszukiwania. Zobacz, co o sztucznej inteligencji Google’a możemy wyczytać z najnowszego badania!

AI Overviews faworyzuje strony o wysokim autorytecie

Google AI Overviews wyraźnie faworyzuje strony o wysokim współczynniku autorytetu domeny. Zjawisko to szczególnie dotyczy wyszukiwań związanych z tematyką zdrowotną, medyczną, a także technologii B2B. W ujęciu porównawczym moduł sztucznej inteligencji Google, który jest wprowadzany stopniowo do wyszukiwania Google Search, znacznie rzadziej pojawia się przy zapytaniach związanych z e-commerce i rozrywką. Zmiany te mogą mieć bardzo daleko idące konsekwencje także dla pozycjonowania stron z tych branż.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez BrightEdge, którego częściowe wyniki zostały udostępnione Search Engine Journal, wskazuje, że strony, które Google pozycjonuje w sekcjach AI Overviews, różnią się w zależności od czasu i branży. Przedstawione badania wskazują, które sektory są najbardziej dotknięte tymi zmianami i mogą dostarczyć wskazówek, dlaczego tak się dzieje. Zmienność ta prawdopodobnie odzwierciedla ewolucję algorytmów Google, które starają się dostosować do coraz bardziej złożonych zapytań użytkowników – z roku na rok średnia statystyczna objętość jednego zapytania w Google Search stale rośnie.

To już kolejne tego typu badanie, którego wyniki przytaczamy na łamach Funkymedia. Poniżej prezentujemy wyniki najnowszego badania. Jeśli chcesz sprawdzić, co zmieniło się od ostatniej analizy, koniecznie przeczytaj także nasz starszy artykuł: Intensywny rozwój SGE. Moduł A.I. od Google zaczyna dominować w wynikach wyszukiwania!

Tematyka zapytania a szanse na pojawienie się modułu AI Overviews

Analiza odpowiada na pytanie, w jakim stopniu tematyka zapytania wpływa na szanse pojawienia się modułu AI Overviews. Moduł ten działa podobnie jak rozszerzone fragmenty, ale jego wyświetlanie jest mocno ograniczone. Na początku 2024 r. pojawiał się wyłącznie przy ok. 15% zapytań w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Pod koniec roku współczynnik ten wzrósł dwukrotnie. Według zapowiedzi samego prezesa Google, Sundara Pichai, 2025 r. ma być dla AI Overviews przełomem, a wyświetlenia modułu będą powszechne.

BrightEdge przeprowadził analizę przy pomocy stworzonej przez siebie, zastrzeżonej technologii BrightEdge Generative Parser. Według oficjalnych informacji ma ona unikatową możliwość śledzenia występowania modułu AI Overviews na różne zapytania, wykrywania wzorców i prawidłowości. Okazuje się, że moduł sztucznej inteligencji w Google wyświetla się najczęściej na zapytania związane ze zdrowiem. Tematy medyczne, a dalej także edukacja i technologie B2B, mają wyraźny wzrost generowania AI Overviews w porównaniu do innych dziedzin. Wskaźnik obecności modułu dla zapytań medycznych wynosi aż 84% na koniec lutego 2025 r. Co ciekawe, tematyka medyczna jest najbardziej wrażliwa, a na początku wdrażania AI Overviews właśnie w tym zakresie generował największe i najbardziej niebezpieczne błędy (więcej o najpopularniejszych z nich przeczytasz w innym naszym artykule poświęconym AI Overviews).

Rośnie także udział AI Overviews w tematyce edukacyjnej, dla której obecnie wskaźnik wynosi 71%. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że Google stara się kłaść szczególny nacisk na wiarygodność i jakość treści w tych krytycznych obszarach wiedzy. Istotne zmiany zauważamy także w sektorze podróży, restauracji i ubezpieczeń, które także odnotowują tendencję wzrostową. Co ciekawe, zapytania klasyfikowane do tematyki turystycznej w maju 2024 r. miały zerową obecność AI Overviews. Sytuacja całkowicie się zmieniła. Dziś średni co czwarte tego typu zapytanie wywołują moduł AI Overviews (skuteczność 20-30%). Analogiczną sytuację widzimy w obrębie restauracji. Rok temu w ogóle prompty te nie wywoływały AI Overviews, dziś moduł pojawia się na dwudzieste zapytanie.

Imponujący wzrost obecności AI Overviews zauważalny jest dla technologii B2B. Ponad połowa (57%) tego typu zapytań powoduje pojawienie się modułu sztucznej inteligencji w wyszukiwarce. Wzrosły też zapytania dotyczące ubezpieczeń z 18% zapytań w maju 2024 r. do imponujących 47% zapytań do lutego 2025 r., co świadczy o tym, że Google zaczyna coraz bardziej ufać informacjom generowanym przez AI. Ostatecznie godnym uwagi sektorem są także szeroko rozumiane finanse – jedna z krytycznych branż zaliczanych przez Google do tzw. YMYL (Your money, Your life). Zapytania związane z finansami generowały AI Overviews w 10% przypadków. To dwukrotnie wyższy wynik w porównaniu ze stanem sprzed roku. Również ten aspekt udowadnia, że Google staje się coraz pewniejsze wiarygodności odpowiedzi generowanych przez AI.

AI Overviews - różnice między częstotliwością pojawiania się modułu dla różnych zapytań między 2024 a 2025 rokiem

AI Overviews – różnice między częstotliwością pojawiania się modułu dla różnych zapytań między 2024 a 2025 rokiem.

Występowanie AI Overviews – główne wnioski

W zależności od tematyki poszczególne zapytania mają różne szanse na wygenerowanie AI Overviews. To, czy moduł ten pojawi się przed wynikami wyszukiwania, czy nie, w dużym stopniu zależy od tego, do jakiej branży algorytmy zaklasyfikują prompt w momencie jego wpisywania. Pod tym względem analiza BrightEdge dostarcza wielu ciekawych wyników. Najważniejsze dostrzeżenia to:

  • 84% zapytań medycznych kończy się pojawieniem się modułu AI Overviews,
  • 71% zapytań z tematyki edukacyjnej wywołuje AI Overviews,
  • zapytania z technologii B2B wywołują AI Overviews na poziomie 57% w lutym 2025 r.,
  • wzrosty odnotowuje także tematyka finansów i ubezpieczeń – AI Overviews wciąż pojawia się przy takich zapytaniach sporadycznie (w przypadku finansów – 10% promptów), ale rok temu nie pojawiało się wcale,
  • AI Overviews pojawia się częściej przy zapytaniach związanych z tematyką turystyczną i restauracji,
  • zapytania z branży e-commerce znacznie rzadziej wywołują AI Overviews – obecnie robi to tylko 4% promptów, podczas gdy w maju 2024 r. było to 23% zapytań; analogiczne zjawisko zaobserwowano dla sektora rozrywki.

Powyższe wyniki pochodzą ze wspomnianego raportu BrightEdge. Ze względu na renomę firmy, wydaje się, że można im ufać. Trzeba jednak mieć na uwadze, ża badanie przeprowadzono na “amerykańskim” Google’u, a więc rezultaty te nie mówią nam wiele o sytuacji, która jest w Europie.

Zmienność AI Overviews i jej przyczyny

Wysoka zmienność wyświetlania modułu AI Overviews w zależności od tematyki może odzwierciedlać także złożoność samych zapytań. Z analizy BrightEdge wynika, że AI Overviews częściej pojawia się przy dłuższych zapytaniach lub takich, które są tematycznie i merytorycznie bardziej złożone. Można więc założyć, że tego typu zapytania mają charakter długiego ogona (longtail). Dłuższe frazy jednak nie zawsze muszą oznaczać, że zapytanie jest bardziej złożone merytorycznie. Aby to sprawdzić, BrightEdge wykonało dodatkowe testy, wpisując do swojego systemu proste frazy, zaliczane jednak do długiego ogona, np. “co jest docker compose?”.

Dane z Google Trends pokazują, że więcej osób wyszukuje hasło „Docker Compose” niż „Co to jest Docker Compose” lub „Co to jest Docker”. Dlaczego więcej osób to robi? Wynika to jasno z faktu, że ludzie wyszukują Docker Compose w formie zapytania nawigacyjnego. Okazuje się, że dla zwykłego, krótkiego zapytania rzeczownikowego, “docker compose”, wyniki wyszukiwania Google nie pokazują AI Overview. Dla pozostałych, dłuższych zapytań, które dotyczą de facto tego samego, moduł sztucznej inteligencji już się pojawia. Ta różnica jest kluczowa, aby zrozumieć, jak działa AI Overviews. W praktyce mechanizm działania nie polega na jakiejś bardzo zaawansowanej strukturze analizy stopnia złożoności zapytań, a jedynie długości promptu. Im dłuższy prompt, tym większa szansa, że naszym oczom ukaże się moduł AI Overviews.

Przykładowa odpowiedź wygenerowana przez AI Overviews w wynikach wyszukiwania.
Przykładowa odpowiedź wygenerowana przez AI Overviews w wynikach wyszukiwania.

Autorytet domeny najważniejszym czynnikiem ‘rankingowym’ dla AI?

Chyba najciekawszym wnioskiem z przeprowadzonego przez BridgeEdge badania jest ten, który dotyczy autorytetu domeny. O współczynniku DA (domain authority) od zawsze mówi się w SEO wiele. Nie brakuje głosów sceptycznych, podkreślających, że wskaźnik ten nie ma przełożenia na realne szanse zajęcia wyższych pozycji w SERP. Nie będziemy w tym miejscu wchodzić w tę polemikę – uznajemy jednak, że przez wiele czołowych, zagranicznych agencji autorytet domeny jest uznawany za czynnik rankingowy Google.

Okazuje się jednak, że domain authority może być też czynnikiem wpływającym na możliwość pojawienia się strony w wynikach generowanych przez AI Overviews. Dostrzeżenia BrightEdge nie są definitywne, więc nie należy ich interpretować w sposób zerojedynkowy. Ciekawe jest natomiast to, że zapytania dotyczące niektórych tematów korelują z odpowiedziami ze stron znanych stron, które mają wysoki współczynnik DA.

Zmiany rok do roku pokazują, że AI Overviews częściej pojawia się na zapytania medyczne i technologiczne. Strony, które w tym obszarze są cytowane przez moduł sztucznej inteligencji, mają utartą renomę, wysoką pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania i… wysoki współczynnik DA. Pytanie zatem, czy Google w obrębie AI Overviews bardziej faworyzuje duże firmy, czy autorytatywność stron?

Według BrightEdge dziś Google znacznie mniej uwagi poświęca dużym markom, niż kiedyś. Treści, które mają się wyświetlać wysoko, muszą być preferowane przez użytkowników. Jednocześnie cytowane portale są zróżnicowane bardziej, niż przed rokiem, a więc można wnioskować, że trwają także prace nad dywersyfikacją cytowanych źródeł. Wyjątkiem jest branża technologiczna, gdzie treści w AI Overviews w dużej mierze bazują na treściach dostarczanych przez 5 największych firm technologicznych na świecie.

Najważniejsze wnioski BrightEdge w tym zakresie prezentują się następująco:

  • w kategorii opieki zdrowotnej, gdzie dokładność i wiarygodność są najważniejsze, Google coraz częściej pokazuje wyniki wyszukiwania z zaledwie kilku witryn,
  • treści z autorytatywnych ośrodków badań medycznych stanowią 72% odpowiedzi AI Overview, co stanowi wzrost z 54% wszystkich zapytań na początku stycznia,
  • 15-22% zapytań dotyczących technologii B2B pochodzi od pięciu największych firm technologicznych, takich jak Amazon, IBM i Microsoft.

Autorytet domeny w Google AI Overviews – podsumowanie

AI Overviews pojawia się coraz częściej w wynikach wyszukiwania. Szanse na zobaczenie modułu sztucznej inteligencji zależą jednak od tego, jakiej branży dotyczy zapytanie. Podczas gdy obszary takie jak opieka zdrowotna, podróże, ubezpieczenia i technologia B2B doświadczają zwiększonej widoczności odpowiedzi generowanych przez sztuczną inteligencję, inne sektory, np. e-commerce, rozrywka, rzadziej wywołują moduł AI Overviews. Statystycznie rzecz biorąc jednak, ogólny poziom wyświetleń modułu stale rośnie.

Analiza BrightEdge dostarcza też ciekawych wniosków w zakresie tego, jakiego rodzaju zapytania częściej powodują pojawienie się AI Overviews. Wbrew pozorom mniejsze znaczenie ma stopień merytorycznej zawiłości zapytania. Algorytmy – przynajmniej na ten moment – wyczulone są za to na długość promptu. Okazuje się, że dłuższe zapytanie (tzw. długie ogony) mają większe szanse wywołać AI Overviews, nawet jeśli nie dotyczą skomplikowanych rzeczy. Z ciekawością przyglądamy się dalszemu rozwojowi tego modułu, który według zapowiedzi Google ma trwale zrewolucjonizować wyszukiwarkę Google Search. Czy tak się jednak stanie? Zobaczymy!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *