26 marca Google rozszerzyło AI Overviews na szereg państw europejskich, w tym Polskę. Dla większości przeciętnych użytkowników to, co uruchamia właśnie gigant na rynku wyszukiwarek internetowych, może zmienić dotychczasowy sposób wyszukiwania informacji. Nowa opcja szukania, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, pojawia się na samej górze, nad reklamami Google Ads i organicznymi wynikami wyszukiwania. Zobacz, jak sztuczna inteligencja od Google radzi sobie w polskim internecie i co może się dzięki niej zmienić!

Przeglądy AI już w Polsce! Głośna premiera AI Overviews
AI Overviews, czyli moduł sztucznej inteligencji od Google, który możemy tłumaczyć jak „Przeglądy AI”, to nowa funkcja inkorporowana właśnie w państwach europejskich. 26 marca Google rozszerzyło obecność modułu AI Overviews na państwa europejskie, w tym także na Polskę. Oznacza to, że wyszukując jakichkolwiek informacji w Google możemy już natrafić na okienko sztucznej inteligencji, która poda linki do wybranych stron, udzieli odpowiedzi na pytanie, a nawet rozwiąże zadanie matematyczne czy językowe.
Sztuczna inteligencja w wyszukiwarce nie powinna być utożsamiana z niezależnymi chatbotami, takimi jak ChatGPT, Claude, DeepSeek czy Google Gemini. AI Overviews to inteligentny dodatek do wyszukiwarki, który wyświetla dodatkowe informacje podobnie, jak przez lata robiły to snippety. W przeciwieństwie jednak do elementów rozszerzonych Przeglądy AI oferuję znacznie bogatsze odpowiedzi, które dzięki algorytmom sztucznej inteligencji odpowiadają na indywidualne zapytania użytkowników i proponuje ciekawe rozwiązania sygnalizowanych problemów.
Skuteczniejsze wyszukiwanie w Google ze sztuczną inteligencją
W trakcie ostatniej konferencji Google Liz Reid tłumaczyła, że “AI Overviews sprawi, że użytkownicy chętniej będą korzystać z wyszukiwarki i będą bardziej zadowoleni z uzyskanych wyników”. Jak ma się to do rzeczywistości i w jaki sposób wyglądać będzie nowy tryb wyszukiwania z AI?
W praktyce w oknie wyszukiwarki można zadawać pytania w taki sposób, jak w ostatnim czasie wielu użytkowników robiło to w chatbotach. Sztuczna inteligencja nie tylko udzieli odpowiedzi na zadane pytanie, ale również wskaże konkretne strony internetowe, które mogą dostarczyć dodatkowych, wartościowych informacji na dany temat. To rozwiązanie jest możliwe dzięki zastosowaniu nowego modelu Gemini, który został specjalnie dostosowany do działania w ramach wyszukiwarki Google.
Liz Reid podkreśliła, że AI Overviews łączy w sobie zaawansowane funkcje, takie jak wieloetapowe rozumowanie, zdolność do planowania oraz analizowania treści w różnych formatach – zarówno tekstowych, jak i wizualnych. Dzięki temu model nie tylko rozumie kontekst zapytań użytkowników, ale także może dostarczać bardziej precyzyjne i trafne odpowiedzi.
Co więcej, nowa technologia wykorzystuje sprawdzone i uznane systemy wyszukiwania Google, które od lat są liderem w tej dziedzinie. To połączenie zaawansowanej sztucznej inteligencji z potężnymi algorytmami wyszukiwania sprawia, że użytkownicy otrzymują nie tylko szybsze, ale również bardziej szczegółowe i pasujące wyniki, dostosowane do rzeczywistych potrzeb.
Premiera Google AI Overviews w różnych regionach UE
Od 26 marca AI Overviews dostępne jest nie tylko w Polsce, ale w większości państw Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, Belgii, Irlandii, Włoszech, Austrii, Polsce, Portugalii, Hiszpanii i Szwajcarii. Jak dowiedzieliśmy się na dniach, premiera została poprzedzona dokładnymi testami usługi, które miały miejsce w pierwszej połowie marca. To właśnie dlatego część użytkowników w mediach społecznościowych zwracała uwagę na pojawienie się modułu. Nie była to jeszcze pełna premiera, ale okres testowy, w trakcie którego Google wyświetla Przeglądy AI losowej próbie użytkowników i analizuje ich interakcje z modułem.
Pełna lista regionów, które 26 marca uzyskały dostęp do AI Overviews, obejmuje (w nawiasach obsługiwane przez moduł języki):
- Niemcy (język niemiecki i angielski),
- Belgia (na początek tylko w języku angielskim),
- Irlandia (angielski),
- Włochy (włoski i angielski),
- Austria (niemiecki i angielski),
- Polska (polski i angielski),
- Portugalia (portugalski i angielski),
- Hiszpania (hiszpański i angielski),
- Szwajcaria (angielski, francuski, niemiecki i włoski).
Przypomnijmy, że Google rozszerzyło funkcję AI Overviews w wyszukiwarce na ponad 100 krajów. To znaczny wzrost w porównaniu do zeszłego roku, kiedy była ona dostępna tylko w kilku państwach, takich jak USA, Wielka Brytania, Indie, Japonia, Indonezja, Meksyk i Brazylia. W październiku ubiegłego roku AI Overviews trafiło do kolejnych ponad 100 krajów.
Rozwój AI Overviews w Europie
Jak widać, powyższa lista nie jest kompletna – funkcja nie została dodana do wszystkich państw członkowskich UE. Brakuje choćby państw bałtyckich, Słowacji, Rumunii czy Bułgarii. To jednak tylko kwestia czasu, bo – jak zapowiada oficjalnie Google – AI Overviews będą nieodłącznym elementem wyszukiwarki Google w 2025 roku dla każdego i w każdym regionie świata.
W Polsce opcja będzie dostępna zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Choć teoretycznie z AI Overviews będzie mógł korzystać każdy, nie zawsze jednak Przegląd się wyświetli. Funkcja ma być ograniczona do wyświetlania się wyłącznie dla użytkowników zalogowanych do ekosystemu Google, powyżej 18. roku życia. Dotychczas AI Overviews bardzo pozytywnie zostało przyjęte w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Pomimo licznych błędów w pierwszych okresie implementacji (pierwsze półrocze 2024 roku), obecnie AI Overviews staje się tam nieodłącznym elementem wyszukiwania. Pytanie, czy tak samo dobrze przyjmie się w Europie i w Polsce? Plany Google na pewno są ambitne. Na stronie możemy przeczytać ambitną zapowiedź giganta: “zasięg nowej usługi będzie systematycznie rozszerzany na kolejne rynki. Do końca roku spodziewamy się udostępnić ją ponad miliardowi ludzi” – czytamy w komunikacie.

AI Overviews i rewolucja w wyszukiwarce Google
Google postrzega usługę AI Overviews jako kluczowy element ewolucji wyszukiwania. To fundament rewolucji, którą w grudniu 2024 r. zapowiadał sam CEO Google, Sundar Pichai. Wyszukiwarka przez następne miesiące ma znacznie się zmienić i unowocześnić, a główną osią zmian ma być właśnie wykorzystanie sztucznej inteligencji.
Przywołana już wcześniej Liz Reid, wiceprezes Google Search, podczas prezentacji nowej funkcji stwierdziła, że “w każdym kraju, w którym uruchomiliśmy AI Overviews, obserwujemy największy wzrost zainteresowania wśród młodszych użytkowników. Dzisiejsze pokolenie naprawdę oczekuje innowacji opartych na sztucznej inteligencji i bardzo szybko sięga po tego rodzaju technologie”. Nowe podejście do wyszukiwania może sprawić, że młodsze pokolenie jeszcze chętniej będzie korzystać z Google, zamiast sięgać po inne źródła informacji, takie jak media społecznościowe czy chatboty AI. W tej chwili to wyzwanie numer 1 dla Google – zatrzymać odpływ młodych użytkowników od wyszukiwarki.
Debiut AI Overviews w Polsce – podsumowanie
Pojawienie się AI Overviews w kolejnych państwach europejskich jest ważnych krokiem w rozwoju Google Search planowanym na ten rok. To właśnie przez następne miesiące mamy zobaczyć rewolucję wyszukiwarki, której głównym członem mają być właśnie Przeglądy AI. Za wcześnie, by oceniać, jak działa AI Overviews w polskiej wersji. Widać jednak, że dostaliśmy nowe narzędzie Google szybciej od większości państw Europy Środkowowschodniej. Z najnowszej funkcjonalności Google Search nie mogą bowiem wciąż korzystać obywatele państw bałtyckich i większości państw bałkańskich.
Możliwość korzystania z AI Overviews jest na pewno ostatnim ostrzeżeniem, jeśli chodzi o pozycjonowanie stron internetowych. Implementacja modułu w najbliższym czasie na pewno wpłynie na pozycje niektórych stron w wynikach wyszukiwania. Z jednej strony można spodziewać się spadku ruchu organicznego, z drugiej zaś pojawienie się ruchu pochodzącego właśnie bezpośrednio z AI Overviews. Pytanie, który z nich będzie większy, jest raczej pytaniem retorycznym.