Bing Video Creator – twórz filmy w sekundę

Microsoft wprowadza rewolucyjne narzędzie do tworzenia filmów AI bezpośrednio w wyszukiwarce Bing. Od teraz każdy w ułamku sekundy i za darmo może wygenerować krótki filmik. Umożliwia nam to Bing Video Creator – moduł przeglądarki napędzany przez zaawansowany model Sora od OpenAI. Pozwala on użytkownikom przekształcać proste opisy tekstowe w krótkie filmy wideo bez żadnych kosztów. Brzmi jak prawdziwy przełom? Wszystko wskazuje na to, że tak. Sprawdzamy, jak działa Bing Video Creator i czy warto zacząć z niego korzystać!

Bing Video Creator – generowanie filmów za darmo na podstawie fraz

Bing Video Creator to nowy moduł AI dodany do przeglądarki Microsoftu, który odpowiada za tworzenie krótkich filmów. Moduł generuje 5-sekundowe filmy w formacie pionowym 9:16, idealnym do platform społecznościowych takich jak TikTok, Instagram Reels czy YouTube Shorts. Lada moment ukazać ma się aktualizacja, która wprowadzi także obsługę formatu poziomego 16:9, rozszerzającego możliwości wykorzystania utworzonych treści. Użytkownicy mogą kolejkować do trzech generacji wideo jednocześnie, otrzymując powiadomienia o gotowości swoich kreacji.

Korzystanie z Bing Video Creator jest w 100% darmowe. Nie ma tu żadnych ukrytych haczyków, dlatego warto polecić tę opcję, choćby tylko pod testowanie lub dla zabawy. Chociaż w celu zachowania maksymalnej precyzji informacji, to warto podkreślić, że narzędzie Microsoftu całkowicie darmowe pozostaje w wersji Standard. W trybie Fast filmy powstają dosłownie po kilku sekundach, ale opcja ta zakłada 10 bezpłatnych użyć (i tak sporo!). Po wyczerpaniu darmowych szybkich generacji, użytkownicy mogą wykupić dodatkowe za 100 punktów Microsoft Rewards każda lub kontynuować korzystanie z trybu Standard.

To, co najbardziej zaskakuje, to intuicyjność wprowadzania fraz kluczowych. Bing Video Creator generuje bowiem filmy właśnie na podstawie wprowadzonych zapytań, analogicznie zresztą jak inne dostępne na rynku rozwiązania. Utworzone filmy są przechowywane w aplikacji Bing przez 90 dni. Wydaje się, że to i tak sporo czasu i każdy w tym czasie zdąży pobrać, udostępnić lub dalej przetwarzać swoje kreacje. System powiadomień informuje o gotowości filmów, a opcje udostępniania obejmują bezpośrednie publikowanie w mediach społecznościowych, wysyłanie e-mailem lub kopiowanie bezpośrednich linków.

Bing Video Creator, czyli Sora dla każdego!

Nowe narzędzie Microsoftu stanowi idealne rozwinięcie dotychczasowej strategii. Przypomnijmy, że w 2023 roku ukazał się Bing Image Creator, który odniósł niemały sukces. Ciekawostką jest fakt, że Bing Video Creator wykorzystuje model Sora od OpenAI, który do tej pory był dostępny wyłącznie dla subskrybentów ChatGPT Pro (koszt ok. 200 dolarów miesięcznie). To kolejny dowód silnych powiązań strategicznych i kapitałowych między Microsoftem a OpenAI. Ten pierwszy, dzięki wielomiliardowym inwestycjom w OpenAI, jest w stanie teraz szerzej udostępnić dotąd zarezerwowaną dla nielicznych usługę. Na swój sposób jest to moment historyczny w rozwoju AI.

Model Sora, który zadebiutował w grudniu 2024 roku, wzbudził ogromne zainteresowanie branży technologicznej swoimi możliwościami tworzenia realistycznych filmów na podstawie opisów tekstowych. Jednak wysokie wymagania infrastrukturalne i koszty obliczeniowe ograniczały jego dostępność do wąskiego grona płacących użytkowników. Integracja z Bing zmienia tę sytuację, oferując milionom użytkowników dostęp do tej przełomowej technologii. Przypomnijmy, że strategiczne partnerstwo Microsoft-OpenAI przynajmniej oficjalnie rozpoczęło się od integracji DALL-E w 2023 roku.

Dostępność i wymagania sprzętowe

Niestety, pomimo tak wielu pozytywnych informacji Bing Video Creator zawiedzie użytkowników preferujących obsługiwanie modeli AI na desktopie. Moduł jest bowiem obecnie dostępny wyłącznie w aplikacji mobilnej Bing na iOS i Android z planowanym rozszerzeniem na desktop i integrację z Copilot Search w najbliższej przyszłości (prawdopodobnie do końca 2025 r.). Narzędzie działa globalnie z wyjątkiem kilku państw, m.in. Chin, Rosji i Korei Północnej.

Dostęp do narzędzia wymaga posiadania konta Microsoft i zalogowania się do aplikacji Bing. Użytkownicy mogą uruchomić Video Creator poprzez menu w prawym dolnym rogu aplikacji, wybierając opcję „Video Creator”, lub bezpośrednio wpisując w pasek wyszukiwania komendy typu „Utwórz film o…”. Microsoft zapowiedział, że wersja desktopowa będzie dostępna pod adresem Bing.com/create.

Zastosowanie Bing Video Creator

Dla twórców treści w mediach społecznościowych nowe narzędzie Microsoftu może być najlepszym prezentem tego roku. Jakość algorytmów Sora od OpenAI jest bowiem nie do przecenienia. W praktyce jednak właśnie z tego powodu zastosowania Bing Video Creator mogą być znacznie szersze. Na stronie oficjalnej Microsoft wskazuje, że Bing Video Creator sprawdzi się doskonale w takich obszarach, jak m.in.:

  • Upamiętnianie wyjątkowych okoliczności – narzędzie pozwala na szybkie tworzenie atrakcyjnych wizualizacji ważnych wydarzeń, przekształcając wspomnienia w filmy wideo charakteryzujące się bardzo wysokim poziomem dokładności,
  • Komunikacja i wdrażanie pomysłów – Bing Video Creator umożliwia przekształcanie abstrakcyjnych koncepcji w łatwe do zrozumienia formy wizualne, zamienianie żartów w trwałe wspomnienia czy dodawanie spersonalizowanych elementów do codziennych rozmów,
  • Marketing i edukacja – dzięki możliwości wizualizowania różnych problemów, także abstrakcyjnych, Bing Video Creator może wesprzeć prace w działach marketingowych, a także przydać się uczniom w szkole,
  • Prace kreatywne i eksperymenty – narzędzie umożliwia testowanie różnych kierunków kreatywnych, eksplorowanie stylów wizualnych, ożywianie obiektów czy tworzenie tablic nastrojów.
Człowiek obsługujący laptopa z otwartym odtwarzaczem wideo nad nim
Bing Video Creator dostępny jest w wersji Standard i Fast.

Bing Video Creator – podsumowanie

Bing Video Creator to przełom pod co najmniej kilkoma względami. Mamy bowiem najwyższej jakości narzędzie do generowania wideo całkowicie za darmo. Chociaż tryb Fast jest płatny, to jednak i tak w jego obrębie możemy zrobić aż 10 filmów dziennie. W trybie klasycznym z kolei żadne materialne bariery nie ograniczają naszej wyobraźni. Po drugie, Bing Video Creator to po prostu fantastyczna jakość obrazu i doskonałe odzwierciedlenie treści podawanych promptów. System jak żaden inny sprawnie identyfikuje wpisane zapytania i generuje na ich podstawie odpowiednie treści wideo.

Połączenie prostoty użytkowania z zaawansowanymi możliwościami AI może zrewolucjonizować sposób, w jaki tworzymy i dzielimy się treściami wideo, szczególnie w erze mediów społecznościowych i krótkiej formy wideo. Bezpłatny dostęp do zaawansowanych możliwości generowania wideo, które dotychczas były zarezerwowane dla płacących użytkowników (subskrybentów OpenAI – ChatGPT Pro), to okazja, którą z pewnością warto wykorzystać. Naszym zdaniem generator wideo bazujący na Sorze przyda się zarówno do zabawy, jak i do wielu różnych zastosowań profesjonalnych!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *