Czynniki kształtujące cenę strony internetowej

Projektowanie stron internetowych to usługa w ostatnich latach coraz bardziej popularna i poszukiwana. Ma to z pewnością związek z faktem, że Internet stał się jednym z najważniejszych sposobów komunikowania i potężnym medium o dużym potencjale reklamowym.

Komputer jest dziś już w każdej firmie i w większości domów prywatnych, a większość naszych potrzeb realizujemy za pośrednictwem sieci. Przeciętny użytkownik poszukuje w niej sposobów na bolące gardło czy trudne do usunięcia plamy, szuka instrukcji montażu czy naprawy, rezerwuje hotele, układa dietę, planuje wycieczkę lub robi zakupy. Internet zastępuje również książkę telefoniczną czy branżowy spis firm. W tej sytuacji strona przedsiębiorstwa lub sieci sprzedażowej staje się dużym wyzwaniem dla projektantów, a im większe wyzwanie, wymagania i ilość włożonej pracy tym wyższy koszt.

Warunkujące projektowanie stron internetowych ceny kształtują się w bardzo szerokim zakresie, począwszy od kilkuset złotych, aż do 20 tysięcy. Większość produktów podlega indywidualnej wycenie, ponieważ każdy projekt stawia inne wymagania zależnie od oczekiwania klienta. W sieci można spotkać jedynie strony-wizytówki, bez rozbudowywania, zawierające jedynie adres, telefon i kilka zdań na temat profilu działania, ale są także witryny o bardzo szerokim spektrum tematycznym, informacyjne, sklepowe, na które składa się wiele elementów współdziałających ze sobą. O ostatecznej cenie gotowej strony decyduje kilka czynników.

Pierwszym z nich jest z pewnością wstępny projekt, stworzony przez usługodawcę, pokazujący układ graficzny i kolorystykę. Taki projekt najczęściej nie zawiera jeszcze żadnych treści czy zdjęć, poza szablonowymi. Jeśli propozycja zostanie zaakceptowana kolejnym etapem jest wypełnienie projektu treścią. W tej sferze na cenę ostateczną składają się teksty pisane przez copywritera, a także zdjęcia dostarczone przez zleceniodawcę, lub wykonane podczas dodatkowo opłaconej sesji. W cenę wlicza się także system zarządzania treścią oraz szkolenie pracownika firmy, który będzie wprowadzał uaktualnienia za pomocą odpowiednich modułów.