Czym jest strona internetowa?

Czym jest strona internetowa w ogólnym założeniu? Na to pytanie mogę dać wiele odpowiedzi, bowiem podobnie jak różni są sami internauci, tak i odmienne cele, dla których posiadają swoje strony. Najczęściej jednak traktuje się ją, jako wizytówkę zarówno w przypadku przedsiębiorstwa czy warsztatu, jak i w przypadku osoby indywidualnej.

Strony firmowe

W przypadku przedsiębiorstw dużych i małych posiadanie własnej strony bywa koniecznością zarówno z powodu potrzeby przedstawienia swojej oferty, jak i jako forma kontaktu wypierająca tradycyjna książkę telefoniczną. Adresu, telefonu czy godzin pracy szukasz w sieci nawet w przypadku hipermarketu, a chcąc podpisać ważny kontrakt handlowy, albo zakupić partię surowca do własnej produkcji przeglądasz zasoby internetowe, aby znaleźć odpowiedniego oferenta. Taka witryna firmowa może mieć postać wizytówki, składającą się z kilku podstron z danymi teleadresowymi i podstawowymi informacjami, jednak np. projektowanie stron Bytom reprezentujące pozwala też na budowanie bardzo dużych wieloelementowych witryn, będących nie tylko informatorem, ale również sklepem fabrycznym lub katalogiem produktów.

Strony prywatne

Przeglądając zasoby sieci spotykam wiele stron firmowych, a także sklepów wysyłkowych, jednak równie pokaźny jest zbiór wizytówek prywatnych, amatorskich. Ta grupa sporadycznie tworzona bywa na zamówienie, a większość z nich to efekt własnych umiejętności, często zresztą całkiem udanych. O wartości merytorycznej nie wspominam, bo wiadomo, że od stopnia zaangażowania administratora zależy, czy znajdzie się tam coś interesującego, czy też będzie to zwyczajny przedruk z Wikipedii. Wiele takich stronek jednak zakładają prawdziwi pasjonaci, mający dużo do powiedzenia.

Blogi i fora

Mówiąc o tym, czym jest strona internetowa, nie mogę pominąć blogów. Ten swoisty ewenement praktycznie dostępny dla każdego to kompletnie wymieszany tygiel bredni, nieszczęśliwych miłości, wątpliwych wypocin twórczych, dziesiątek migających aniołków i serduszek, odzwierciedlających stan ducha właściciela. Nie twierdzę, ze wszystkie blogi są złe, bowiem zdarzają się takie, na których autor zamieszcza własne przemyślenia, refleksje czy artykuły o dużej wartości merytorycznej, jednak wiele z nich przypomina w gruncie rzeczy pamiętnik osobisty, który powinien być ukryty na dnie szuflady.