CMS nie taki straszny

Dla wielu osób niemających rozeznania w terminologii związanej z informatyką i programowaniem skrót CMS jest obcym i często budzącym obawy pojęciem. W rzeczywistości obawy budzi jedynie jego nieznajomość, bowiem przy bliższym praktycznym poznaniu okazuje się on całkiem przyjemnym i bardzo pomocnym narzędziem.

Co to jest CMS?

Skrót pochodzi tradycyjnie już z języka angielskiego i oznacza w pełnym brzmieniu Content Management System, czyli po polsku – system zarządzania treścią. Jak się zapewne domyślasz z tej nazwy jest to rodzaj złożonego programu komputerowego, pozwalającego osobom prowadzącym strony internetowe na ich szybkie i proste obsługiwanie. Dawniej strony pisane były w czystym i statycznym języku html. Wymiana jednego elementu, jaki pojawiał się w widoku na monitorze wymagała często wpisywania wielu linijek komend. Dzięki CMS taka wymiana dokonuje się niemalże automatycznie.

Jak funkcjonuje CMS?

Mnie, jako osobę zajmująca się zawodowo projektowaniem stron interesowałoby, w jaki sposób powstaje taki system, z jakich komend się składa i w jakich językach programowania bywa tworzony. Ty, jako osoba zajmująca się jedynie wymianą danych na przygotowanej stronie bardziej zainteresujesz się stroną praktyczną wykorzystania systemu. Z pewnością ucieszy cię fakt, że nie musisz posługiwać się żadnymi skomplikowanymi poleceniami czy posiadać specjalnych umiejętności. Projektowanie stron CMS polega na takim ich tworzeniu, że przeciętny użytkownik może wymieniać treści za pomocą specjalnych modułów, łatwych w obsłudze i niewymagających żadnych skomplikowanych szkoleń.

System CMS a zmiana grafiki

Istota projektowania stron CMS jest oddzielenie wyglądu ogólnego strony i jej układu od tego, co zawiera w sensie merytorycznym. Przypomina to nieco budowanie pustego regału z szufladami i wypełnianie tych szuflad różnymi rzeczami. Ty jako użytkownik nie musisz umieć zbudować regału, a ja jako projektant nie muszę opróżniać twoich szuflad a jedynie przekładam je do nowego stelaża w innej kolorystyce czy zewnętrznym wyglądzie. Dzięki temu obije zaoszczędzamy czas i wiele żmudnej pracy.