Koszt utrzymania strony www

Jeśli chcesz posiadać własną stronę internetową, a nie posiadasz odpowiednio wykształcenia i doświadczenia aby samodzielniej ją stworzyć, musisz zgłosić się do odpowiedniej Agencji Interaktywnej, która pomoże Ci stworzyć wyjątkowy projekt www. Własna strona to inwestycja. Jeżeli wybierzesz odpowiednią agencję z doświadczeniem i dobrym portfolio to ta inwestycja na pewno się zwróci. To, jaki będzie późniejszy koszt utrzymania strony www, uzależnione jest od wielu czynników. Koszt zbudowania strony również zależy przede wszystkim od tego, jak rozbudowany będzie Twój portal – czy będzie to strona wizytówka czy skomplikowany serwis z możliwością logowania i płatnościami.

Strona na start

Na koszt zbudowania strony www składa się:

  1. indywidualny projekt graficzny (layout strony)
  2. prosty i intuicyjny system zarządzania treścią
  3. Responsive Design – strona będzie się poprawnie wyświetlała na smartfonach, telefonach, tabletach, netbook-ach
  4. moduł aktualności, galerii i formularza kontaktowego
  5. interaktywna mapa dojazdu Google w zakładce kontakt
  6. podłączenie Social Media (Google+, Facebook, Tweeter, Pinterest)
  7. kodowanie zgodne ze standardami (xhtml + css)
  8. wdrożenie strony na serwer
  9. roczny darmowy hosting
  10. założenie skrzynek mailowych
  11. instrukcje obsługi oraz pomoc w obsłudze

Najlepiej skorzystać z możliwości zbudowania strony z CMS. Dzięki CMS niwelujemy znaczące koszty obsługi strony www, tzn. możemy samodzielnie wprowadzać zmiany w treści na stronie, dodawać obrazki, aktualizować ofertę, dodawać nagłówki, opisy meta i title. Z programistą warto zachować dobry kontakt, by móc skorzystać z pomocy w przypadku aktualizowania serwisu, jak i wdrażania dodatków (takich jak widgety).

Koszt utrzymania strony www po jej stworzeniu

Przez rok od momentu publikacji strony www mamy spokój, nie musimy ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Jednak, gdy okres ten minie musimy zapłacić za domenę, którą wykupiliśmy na początku (lub którą wykupiła agencja), a także za hosting, czyli miejsce na serwerze, na którym umieściliśmy pliki strony. Jeśli korzystamy z płatnego certyfikatu SSL, to należy zadbać o jego odnowienie i opłacić subskrypcje. Dostępne są bezpłatne certyfikaty takie jak Let’s Encrypt, z którego możecie skorzystać zamiast z płatnej opcji. Dodatkowo, jeśli korzystacie z płatnych modułów, dodatków takich jak wyspecjalizowane formularze kontaktowe, to również powinniście opłacić możliwość ich dalszego wykorzystania. Po roku należy przyjrzeć się stronie i sprawdzić, które z funkcjonalności chcecie pozostawić, a które są zbędne.

Na pewno należy pamiętać o uiszczeniu opłat za:

  1. domenę
  2. hosting
  3. certyfikat ssl

W ten sposób zapewnimy kontynuację funkcjonowania strony www.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *