Anatomia stron internetowych

Nawet z punktu widzenia nie-projektanta zdefiniowanie projektu, który spełniłby wszystkie wymagane kryteria powinno być proste. Przypomina to tworzenie frazy z magnetycznych plakietek na drzwiach lodówki. Mimo, że istnieją miliony sposobów ułożenia wyrazów w wypowiedź, tylko kilka z nich będzie miało jakikolwiek sens. Magnetyczne słowa są jak komponenty czy też bloki strony internetowej. Chociaż liczba potrzebnych komponentów zależy od wielkości i tematyki witryny, większość z nich składa się z następujących bloków:

Blok z zawartością
Każda strona internetowa ma blok zawartości. Może on mieć formę znacznika body, a w nim znaczniki div zawierające każdy element witryny. Bez takiego podziału nie mielibyśmy jak rozdzielić różnych treści strony. Rozciągnęłyby się one tylko w dół okna przeglądarki, wiersz po wierszu. Szerokość bloku zawartości strony może być płynna, co oznacza, że może się rozszerzać, wypełniając szerokość okna przeglądarki, albo stała  – co sprawia, że będzie zawsze taka sama, niezależnie od wielkości okna.

Logo
Gdy web designerzy mówią o ‚tożsamości’, na ogół chodzi im o logo i kolory występujące w różnych formach komunikacji marketingowej danego przedsiębiorstwa, takich jak, wizytówki, papier firmowy, broszury, itp. Komponent ‚tożsamościowy’ powinien znajdować się u góry strony i zawierać logo firmy lub jej nazwę. Zadaniem tego komponentu jest zwiększanie rozpoznawalności marki i przypomnienie użytkownikom, że strona, którą oglądają jest częścią większej witryny.

Nawigacja
Kluczowe jest aby system nawigacji witryny był łatwy do odnalezienia i prosty w użyciu. Większość użytkowników spodziewa się zobaczyć blok nawigacji u góry strony. Niezależnie od tego, czy chcesz użyć podłużnego paska, menu, czy menu ciągnącego się wzdłuż zawartości w dół strony, komponent nawigacyjny powinien znajdować się tak blisko szczytu strony, jak to tylko możliwe. Wszystkie główne elementy nawigacji powinny znaleźć się powyżej ‚zgięcia strony’.

 ” Zgięcie strony jest, jak jak mówi wielu web designerów, miejscem odgradzającym zawartość strony widoczną od razu po załadowaniu od reszty treści, do której można dotrzeć, przewijając okno przeglądarki w dół. Gdy patrzysz na pierwszą stronę zgiętej gazety, większość nagłówków najważniejszych wiadomości pojawia się w jej górnej części, tak, że najważniejsze wieści możesz spostrzec od razu. Dokładne położenie zgięcia strony internetowej zależy od rozmiaru przeglądarki i ustawień rozdzielczości ekranu. Dla rozdzielczości 1024×768 pikseli, zgięcie znajduje się w odległości zaledwie 500 pikseli.”

Treść
Treść winna królować. Typowy internauta po wejściu na stronę opuszcza ją w ciągu kilku sekund.  Jeśli nie będzie on w stanie odnaleźć interesujących go treści., bez wątpienia zamknie okno lub odwiedzi inną witrynę. Ważne jest więc, aby komponent zawierający treść znajdował się w punkcie ogniskującym  całego projektu, tak żeby mógł szybko przejrzeć stronę w poszukiwaniu informacji, której potrzebuje.

Stopka
Znajdująca się u dołu strony stopka zawiera zwykle informacje o prawach autorskich, dane kontaktowe, zasady użytkowania i linki do głównych sekcji witryny. Poprzez odseparowanie końca bloku treści od dolnej części ona przeglądarki stopka powinna jasno wskazywać użytkownikom, że znajdują się u dołu strony www.